środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Chorobom układu krążenia i problemom ortopedycznym można zapobiegać. Podpowiadamy, jak to robić, dbając zarówno o zdrowie swoje, jak i swojej rodziny

02.12.2022 16:45 | 0 komentarzy | MP

Praca w kopalni, ze względu na swoją specyfikę, może przyczyniać się do szeregu problemów zdrowotnych. Należą do nich m.in. choroby układu krążenia oraz wszelkiego rodzaju urazy i schorzenia ortopedyczne. W obu przypadkach bardzo ważna jest regularna profilaktyka, a przy już zaistniałych schorzeniach trafna diagnoza i szybkie rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Chorobom układu krążenia i problemom ortopedycznym można zapobiegać. Podpowiadamy, jak to robić, dbając zarówno o zdrowie swoje, jak i swojej rodziny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakie zatem badania należy wykonywać, aby uchronić się przed groźnymi w skutkach konsekwencjami zachorowań? Jak często je robić? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do pójścia do lekarza? Na te i inne pytania odpowiadają lek. Marek Szymiczek, specjalista kardiologii, lekarz chorób wewnętrznych, Ordynator Scanmed Centrum Kardiologii Racibórz oraz lek. Maciej Marek, specjalista ortopedii i traumatologii ruchu, Dyrektor Medyczny Sport-Kliniki Scanmed mieszczącej się w Żorach.

Lek. Marek Szymiczek.jpg

Lek. Marek Szymiczek.jpg

Panie Doktorze, choroby układu krążenia to wciąż najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Jednocześnie coraz częściej mówi się o niewydolności krążeniowo-oddechowej wśród coraz młodszej grupy pracowników zakładów górniczych. Z czego to wynika?

Lek. Marek Szymiczek: To prawda, schorzenia kardiologiczne dotyczą już nawet osób ok. trzydziestki. Przyczyn jest wiele. W przypadku górników nie bez znaczenia są warunki, w których pracują: temperatura powyżej 30˚C, wilgotność porównywalna do tej w saunie, stres, hałas, który także jest czynnikiem wpływającym na wiele mechanizmów rozwoju tych chorób. Zawodowe czynniki ryzyka, obok klasycznych, takich jak wiek powyżej 40 r.ż., palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne stanowią istotne obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego.

Jakie objawy powinny być dla nas niepokojącym sygnałem? Niewydolność serca spowodowana m. in. chorobą niedokrwienną, wadami zastawek, czynnikami genetycznymi czy też przebytym stanem zapalnym mięśnia sercowego, może objawiać się niewielkimi dolegliwościami. Bardzo często jednak nie dają one żadnych oznak. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych i regularne kontrolowanie stanu zdrowia.

Jakie zatem badania są wskazane i jak często należałoby je wykonywać? Obowiązkowe badania to: morfologia, elektrolity, kreatynina, lipidogram, kwas moczowy, TSH. Możemy także zlecić Pacjentowi wykonanie echo serca, Holtera, EKG, Holtera ciśnieniowego i testu wysiłkowego. W uzasadnionych przypadkach kierujemy Pacjenta na koronarografię, która pozwala precyzyjnie ocenić budowę i drożność tętnic doprowadzających krew do serca. Jednak kluczowa jest profilaktyka! Ze względu na specyfikę pracy, skrajnie trudne warunki i towarzyszący stres, stan zdrowia górników powinien być kontrolowany w sposób szczególny. Badania nieinwazyjne należy wykonywać raz w roku lub częściej, jeżeli istnieje uzasadniona potrzeba.

Czy Pacjent może przyjść do Państwa placówki i poprosić o wykonanie takiego zestawu badań? Oczywiście. W Scanmed Centrum Kardiologii Racibórz mamy przygotowane podstawowe pakiety badań. Jednym z nich jest przegląd zdrowia pod kątem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Zawiera on szereg badań laboratoryjnych, obrazowych, czynnościowych oraz konsultację kardiologiczną. Jeśli wyniki wykażą coś niepokojącego, lekarz skieruje Pacjenta na dalszą diagnostykę. Szybkie wykrycie choroby i wdrożenie leczenia pozwala zmniejszyć nasilenie objawów, a tym samym poprawić jakość życia i utrzymać aktywność zawodową.

Czy badania wykonywane są komercyjnie, czy także w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia? Zarówno w ramach posiadanego przez Pacjenta ubezpieczenia w NFZ jak i na zasadach komercyjnych. W ramach ubezpieczenia na Oddziale leczeni są chorzy m.in. z zawałem serca, chorobą wieńcową, niewydolnością serca, wadami zastawkowymi, zatorowością płucną, zaburzeniami rytmu i przewodnictwa, chorobami mięśnia sercowego, blokiem przedsionkowo-komorowym, częstoskurczem nadkomorowym i komorowym, migotaniem i trzepotaniem przedsionków oraz zespołem chorej zatoki. Od wielu lat wykonujemy też zabiegi angioplastyki wieńcowej, wszczepienia stymulatorów serca, kardiowerterów, defibrylatorów, również w terapii resynchronizującej (CRT-D), a od niedawna we współpracy z ośrodkami klinicznymi zabiegi ablacji zaburzeń rytmu.

Lek. Maciej Marek.jpg

Lek. Maciej Marek.jpg

Górnicy, ze względu na specyfikę pracy zmagają się także z wieloma urazami i schorzeniami ortopedycznymi. Z jakimi problemami Pacjenci trafiają do Pana najczęściej?

Lek. Maciej Marek: To prawda, wśród górników wszystkie stawy, nie tylko biodro i kolano, ulegają zmianom zwyrodnieniowym o wiele wcześniej niż u innych grup zawodowych. Zjawisko to obserwujemy już u trzydziestolatków. Kluczowe w tych przypadkach są specjalistyczne badania diagnostyki obrazowej, stanowiące istotny krok na drodze do postawienia trafnej diagnozy i szybkiego rozpoczęcia leczenia.

Jakie zatem badania można wykonać u Państwa w palcówce? Naszym Pacjentom oferujemy kompleksowe usługi konsultacyjne i diagnostyczne. W ramach wizyty Pacjent konsultowany jest zarówno przez lekarza jak i fizjoterapeutę. Jeśli zachodzi taka potrzeba wykonujemy pełną diagnostykę, w tym USG, RTG, TK, MR, która pozwala na dopasowanie leczenia. Dodatkowo, gabinet zabiegowy przy Poradni Urazowo- Ortopedycznej świadczy usługi takie jak iniekcje dostawowe, zmiany opatrunków, leczenie ran. Mamy bardzo szeroką ofertę. Nie tylko dla dorosłych, ale także dla najmłodszych Pacjentów.

Zgodnie z odwieczną prawdą, że lepiej zapobiegać niż leczyć – jakie zatem usługi oferują Państwo w ramach ortopedii dziecięcej? W naszej Klinice prowadzimy terapię dzieci i młodzieży z wadami postawy, problemami neurologicznymi zarówno po przebytych urazach jak i po operacjach. Stosujemy funkcjonalne podejście do rehabilitacji oraz terapię dobraną do indywidualnych potrzeb. Oferujemy kompleksową opieką medyczną. W przypadku zdiagnozowania jakichkolwiek nieprawidłowości włączamy odpowiednie postępowanie: leczenie zachowawcze lub rehabilitacyjne, a jeśli to konieczne operacyjne. Mali Pacjenci mogą skorzystać ze specjalistycznej opieki na zasadach komercyjnych, a w przypadku zabiegów operacyjnych także w ramach kontraktu z NFZ. Co ważne, bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach. Zachęcam Państwa do dbania o zdrowie już od najmłodszych lat.

Zdrowie w najlepszych rękach

Scanmed Centrum Kardiologii Racibórz
ul. Gamowska 3a, Racibórz
www.scanmed.pl/jednostki/centrum-medyczne-raciborz-gamowska-3a/

Sport-Klinika Scanmed
ul. Bankowa 2, Żory
www.sport-klinika.pl

Obie placówki są częścią Grupy Scanmed. Więcej informacji: www.scanmed.pl

Tekst sponsorowany