Kokoszyce: W przeddzień Święta Niepodległości zasadzili nasiona dębów. To żołędzie podpalonego Cystersa z Rud
Z okazji Święta Niepodległości uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Wodzisławiu Śląskim przygotowali uroczystą akademię. 104. rocznicę odzyskania niepodległości upamiętniono także zasadzeniem nasion dębów. Nie byle jakich, a długowiecznych: 500-letniego Cystersa z Rud i ponad 200-letniego Kokosza z Kokoszyc.
Kokoszyce: W przeddzień Święta Niepodległości zasadzili nasiona dębów. To żołędzie podpalonego Cystersa z Rud
Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy 5., którzy zaprezentowali scenki związane z odzyskaniem niepodległości oraz pieśni patriotyczne. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 15 im. Kornela Makuszyńskiego bierze udział w programie "Szkoła do hymnu", więc uroczystości rozpoczęły się wprowadzeniem sztandatu i wspólnym odśpiewaniem 4 zwrotek hymnu narodowego.
Po akademii przyszedł czas na realizację wyjątkowego pomysłu, który zainicjował honorowy uczeń szkoły i działacz społeczny Kokoszyc Władysław Szymura. - W ostatnich dniach miesiąca października bieżącego roku odbyłem spacer w krajobrazie gdzie rosną prastare drzewa, dorodne dęby. Każde drzewo coś przypomina. Gdyby one mogły mówić ile rzeczy byśmy się dowiedzieli. Jak wyglądał kiedyś świat, jak wyglądała nasza „mała kokoszycka ojczyzna" ponad sto lat temu i więcej. Na szczególna uwagę zasługują dęby, które kojarzone są z siłą i długowiecznością. Otaczane są ochroną i przypisywane moce lecznicze (preparaty z kory dębu szeroko stosowane w medycynie i kosmetyce, olejki, różnego rodzaju produkty lecznicze). Wędrówkę rozpocząłem od miejscowości Rudy (niedaleko Rybnika) gdzie rośnie jedno z najstarszych drzew na Górnym Śląsku a może nawet i w Polsce. Jest to dąb Cysters" na terenie pocysterskiego klasztoru. Należy do „Pomników przyrody" ma około 500-lat, wysokości 26 m. Obwód jego wynosi 7 m 35 cm. Średnica pnia mierzona na wysokości 1m 30cm wynosi 2m 30 cm. W sobotę 29 października bieżącego 2022 roku ktoś usiłował go podpalić. Brak słów - powiedział Władysław Szymura, prezentując żołędzie Cystersa.
- Drugi dąb, który jest tak blisko nad rośnie w naszym kokoszyckim diecezjalnym parku. Odbyłem tak kiedyś z uczniami naszej szkoły wycieczkę, i mam nadzieję, że zrobimy... powtórkę tej wycieczki. Zarośnięta chwastami ścieżka prowadzi mnie do okazałego ponad 200 stu letniego dębu. Stoi przede mną historia minionych lat", opuszczony niestety w nieuporządkowanym środowisku leśnym. Przypominający starca" na którego już nikt nie zwraca uwagi, niepotrzebny nikomu. Dokonałem osobiści jego pomiaru (7.06.2022r) zarejestrowany jako pomnik przyrody, o czym świadczy umieszczona na nim tabliczka z napisem „Pomnik przyrody". Obwód dębu mierzony na wysokości Im wynosi 5m 37 cm. Wysoki około ponad 30m mierzony wzrokowo - wyliczał Władysław Szymura. Na razie nieformalnie kokoszycki dąb nazwano Kokoszem, być może nazwę dla tego pomnika przyrody uda się sformalizować.
Uczniowie z każdej klasy zasadzili żołędzie dębów, przedłużając niejako żywot wieloletnich dębów. - Nasiona trafiły do doniczek, w których będą rosnąć, a uczniowie będą prowadzić obserwacje przyrodnicze. Na wiosnę będziemy chcieli zasadzić je do gruntu - zapowiada Ewa Sosna, dyrektor ZSP6.