- Pszów
- Radlin
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Godów
- Gorzyce
- Lubomia
- Marklowice
- Mszana
- Powiat wodzisławski
- Wiadomości
- Nie przegap
- Samorząd
Jedni pytają, inni wiedzą. Wszystkie gminy powiatu wodzisławskiego chcą włączyć się w sprzedaż węgla mieszkańcom
Część samorządów jeszcze przed poznaniem ostatecznego kształtu ustawy o dystrybucji węgla przez gminy rozpoczęło działania i zwróciło się do mieszkańców z prośbą, aby zgłaszali wstępne zainteresowanie zakupem opału. Jak sprawa wygląda w powiecie wodzisławskim? Sprawdziliśmy.
Ustawa o dystrybucji węgla przez gminy, umożliwiającą mieszańcom zakup węgla po preferowanej cenie przeszła przez parlament. Sejm przyjął część poprawek Senatu. Mają one m.in. ułatwić samorządom preferencyjną sprzedaż węgla oraz rozstrzygają problem jego zakupu przez gospodarstwa domowe, znajdujące się pod jednym adresem w odrębnych lokalach. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Godów
Gmina Godów zamierza włączyć się do akcji sprzedaży węgla dla mieszkańców po preferencyjnej cenie. - Chcemy się przygotować do wejścia w życie przepisów, które mają regulować zasady dystrybucji przez samorządy węgla po preferencyjnej cenie. Chcemy poznać skalę zapotrzebowania - mówi Mariusz Adamczyk, wójt gminy Godów. Dlatego prosi zainteresowanych mieszkańców o wypełnienie i dostarczenie ankiety do 4 listopada. Można ją dostarczyć na dwa sposoby: w formie on-line oraz wypełniony formularz dostarczyć do Urzędu Gminy w Godowie. - Zgłoszenie udziału w ankiecie nie oznacza złożenia wniosku. Wnioski będą możliwe do składania dopiero po wejściu w życie stosownych przepisów - zauważa wójt Adamczyk.
Gorzyce
Aby zabezpieczyć zapotrzebowanie mieszkańców gminy Gorzyce na węgiel kupowany na preferencyjnych warunkach, tamtejsi urzędnicy proszą o wypełnienie krótkiej ankiety. - Informacje w niej zawarte na tym etapie nie są dla nikogo wiążące jak również ostateczne. Zebrane dane pozwolą nam oszacować jaką ilość opału musimy zabezpieczyć - podkreślają. Ankietę można: pobrać ze strony urzędy i złożyć w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Gminy Godów lub zeskanować i przesłać na adres wegiel@gorzyce.pl.
Lubomia
W związku z planowanym wejściem w życie ustawy, gmina Lubomia zwraca się z prośbą do mieszkańców. Chodzi o wypełnienie ankiety. - Podane w niej informacje pozwolą w przyszłości na sprawną analizę ewentualnych potrzeb ustawowych - przekazują gminni urzędnicy. Ankietę można złożyć w Urzędzie Gminy Lubomia lub przesłać na adres lubomia@lubomia.pl.
Marklowice
- Obecnie, wobec zaistniałych trudności w zakupie węgla przez naszych mieszkańców, nie możemy pozostać bierni. Najpierw jednak musimy poznać realne potrzeby - mówi wójt gminy Marklowice Tadeusz Chrószcz i prosi mieszkańców o wypełnienie krótkiej ankiety. - Informacje w niej zawarte na tym etapie nie są dla nikogo wiążące jak również ostateczne - dodaje. Ankietę można złożyć w sekretariacie Urzędu Gminy Marklowice lub przesłać na e-mail sekretariat@marklowice.pl. Formularz należy dostarcyć do 4 listopada.
Mszana
Urząd Gminy Mszana prowadzi rozeznanie ilości gospodarstw domowych chętnych do zakupu węgla w preferencyjnej cenie, który byłby sprzedawany przez samorząd. - Prosimy mieszkańców, którzy uzyskali dodatek węglowy lub są do niego upoważnieni o zgłaszanie chęci zakupu węgla po cenie 2 tys. zł brutto za tonę bez kosztów transportu - przekazują gminni urzędnicy. Dodają, że osoby zainteresowane zakupem węgla proszone są o zgłaszanie zapotrzebowania w formie wypełnienia ankiety do 4 listopada. Mieszkańcy ankietę mogą złożyć na dwa sposoby - on-line oraz osobiście w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Gminy. - Ustawa regulująca sprzedaż węgla przez gminy jest w trakcie procedowania. Po wprowadzeniu ustawy konieczne będzie złożenie odrębnych wniosków o zakup węgla od Gminy. Ankieta nie zastępuje złożenia wniosku - podkreślają urzędnicy.
Pszów
Burmistrz Pszów Czesław Krzystała informuje, że trwa nabór ankiet zapotrzebowania na węgiel. Zainteresowane osoby zakupem węgla po preferencyjnej cenie są proszone o wypełnienie ankiety. Można ją złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Pszów lub przesłać na adres: wegiel@pszow.pl.
Radlin
- Bez względu na różne opinie dotyczące samej formy sprzedaży węgla przez samorządy, dobro mieszkańców i chęć pomocy w zakupie opału, są w tej materii dla nas najważniejsze - mówi zastępca burmistrza Radlina Zbigniew Podleśny. - Staramy się włączyć w ten proces środowisko lokalnych przedsiębiorców i już dziś czynimy rozeznanie w tym temacie, tak aby zakupiony węgiel mógł zostać sprowadzony i składowany na terenie naszego miasta. Tak, aby koszty transportu do domostw już w Radlinie były dla mieszkańca jak najmniejsze - dodaje. Miasto nie zdecydowało się na ankietowe rozeznanie zapotrzebowania węgla.
Rydułtowy
Rydułtowy także zamierzają wspomagać gospodarstwa domowe w dostępie do węgla opałowego. - Wstępnie prowadzimy rozmowy ze składami opału oraz przygotowujemy się do realizacji nowego dla nas zadania. Aby zabezpieczyć zapotrzebowanie mieszkańców Rydułtów na węgiel kupowany na preferencyjnych warunkach, prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane pozwolą nam oszacować jaką ilość opału musimy zabezpieczyć - przekazują rydułtowscy urzędnicy. Ankietę można złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta oraz przesłać na e-mail: um@rydultowy.pl. Ankiety przyjmowane są do 4 listopada.
Wodzisław Śl.
Jak przekazują urzędnicy z Wodzisławia Śl., miasto ma oszacowane ilości węgla potrzebne do zakupu preferencyjnego paliwa stałego. W związku z tym mieszkańcy nie muszą składać wstępnych wniosków, deklaracji czy podań. Gdy ustawa zostanie podpisana przez prezydenta RP, wodzisławianie będą mieli możliwość składania wniosków o zakup. - Wszystkie informacje na bieżąco będą pojawiały się na stronie internetowej miasta Wodzisławia Śl. - informują urzędnicy.
Justyna Koniszewska
* Ankiety do pobrania dostępne są na urzędowych stronach internetowych miast i gmin naszego powiatu. Dostępne są także w formie fizycznej w urzędach.
Ludzie:
Tadeusz Chrószcz
Wójt gminy Marklowice