Zgłoszeń jest na 5 mln zł, a do podziału tylko 1,5 mln zł. Można głosować w Budżecie Obywatelskim Raciborza 2022/2023
Do magistratu wpłynęło 20 projektów autorstwa raciborzan, ale w toku weryfikacji 4 z nich odrzucono. Pozostałe walczą o głosy mieszkańców. Najdrożej wyceniono zmiany w parku im. Miasta Roth (ponad 1,1 mln zł) i ścieżkę pieszo-rowerową łączącą aleję Ojca Johanessa Leppicha z ulicą Żorską (950 tys. zł). Głosowanie trwa do 26 września.
Oto zestawienie projektów, na które można głosować:
Miejsce Przyjazne Rodzinie - zmieniamy Park im. Miasta Roth
Miejsce: Park im. Miasta Roth położony w dzielnicy Nowe Zagrody pomiędzy ulicami Opawską, Bema i Kochanowskiego
Głównym założeniem jest modernizacja istniejącego placu zabaw. Obecna przestrzeń jest zbyt mała i zbyt uboga wobec oczekiwań rodziców.
Autorzy chcą ogrodzić, zaaranżować, zagęścić, wzbogacić plac o elementy między innymi sensoryczne i rekreacyjne dla dzieci, huśtawki, zjeżdżalnie, nie zapominając o miejscu na wózki i ławki dla opiekunów. Całość wkomponować w istniejącą roślinność niską i wysoką - głównym motywem przewodnim zieleń i natura.
Rozbudowana ma być siłownia zewnętrzna, m.in. o elementy z tematyki „nauki dla malucha”.
Przestrzeń wokół stawu ma być uzupełniona o leżaki i stoły do gry w szachy.
Elementem projektu jest także naprawa nawierzchni asfaltowej w miejscach tego wymagających.
Koszt: 1 150 000 zł
Fortepian w Zaczarowanym Ogrodzie
Miejsce: Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, Zaczarowany Ogród
Chodzi o stworzenie ogólnodostępnej strefy muzycznej, w której każdy będzie mógł zagrać na instrumencie klawiszowym lub posłuchać muzyki na żywo.
Umożliwi to nowoczesny całoroczny fortepian zewnętrzny wykonany ze stali nierdzewnej i betonu. Dostęp do niego będzie nieodpłatny i całodobowy.
Elektroniczny system zdalnego zarządzania pozwoli zarządcom terenu na dostosowanie głośności instrumentu, ustalenie harmonogramu grania oraz włączanie i wyłączanie go na życzenie za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Koszt: 210 000 zł
Plac zabaw dla najmłodszych SP4
Miejsce: ul. Wojska Polskiego 8
Rewitalizacja placu zabaw i przystosowanie po do potrzeb najmłodszych dzieci. Ma być przygotowany w zgodzie z integracją sensoryczną najmłodszych dzieci. Ogrodzony, położony na naturalnej nawierzchni. Sprzęty: słupki wielofunkcyjne, drewniane/wiklinowe tipi, piaskownica ze zjeżdżalnią niską, huśtawka gniazdo, kuchnia błotna.
Koszt: 130 000 zł
Oświetlenie boiska LKS 07 Markowice
Miejsce: ul. Bolesława Chrobrego Racibórz - Markowice
Wykonanie projektu wykonawczego, montaż i stawianie słupów stalowych, montaż wysięgników rurowych na słupach stalowych do mocowania 3 lamp, montaż przewodów do opraw oświetleniowych, wciąganych w słupy, rury osłonowe i wysięgniki, wysokość latarń do 12 m, przewody kablowe, montaż opraw oświetlenia zewnętrznego, na wysięgniku, kopanie ręcznie rowów dla kabli, układanie przewodów uziemiających i wyrównawczych w kanałach odkrytych i na słupach, nasypanie piasku na dnie rowu kablowego, ręczne układanie kabli w rowach kablowych, zasypywanie rowów dla kabli, montaż urządzeń rozdzielczych, wykonanie pomiarów, prace końcowe i porządkowe.
Projekt służyć będzie 160. zawodnikom i zawodniczkom LKS 07 Markowice, UKS Arka Markowice, OSP Markowice, społeczności lokalnej (ok. 2500 osób już korzysta z oferty Klubu) oraz innych podmiotów.
Koszt: 208 965,86 zł
Przyjazne podwórko dla młodszych i starszych
Miejsce: ul. Kościuszki i Eichendorffa
Zbudowanie solidnego i bezpiecznego placu zabaw z częścią rekreacyjną dla mieszkańców z okolicy. Miejsce to wyposażone byłoby na przykład w: kompleksowy plac zabaw typu Jungle, typu statek; piaskownica oraz inne urządzenia służące do zabawy. Wydzielenie miejsca na parking i ogrodzenie placu zabaw. Na terenie powstałyby również stoły z szachownicą do gier oraz ławki, na których można by było odpocząć.
Koszt: 195 000 zł
Stara Wieś #NANOWO
Miejsce: ul. Głubczycka 24 i 24 a
Ten ogólnodostępny teren, otoczony zabytkowymi kamienicami wymaga solidnego liftingu. Nowe wiaty śmietnikowe ułatwią odbiór odpadów komunalnych; zakup elementów zabawowych dla dzieci; postawienie wzdłuż granicy działki ogrodzenia i obsadzenie go azaliami pomarańczowymi, które dodadzą temu zapomnianemu miejscu uroku oraz poprawią estetykę sąsiedztwa; zamontowanie kilku ławek w pobliżu kolorowych drzewek.
Koszt: 160 000 zł
Raciborski Zakątek Pupila "Orzech"(Strefa psiego relaksu)
Miejsce: Skwer przy ulicy Kolejowej
Budowa wybiegu dla psów; miejsce daje możliwość wykorzystania istniejącej zieleni. Jest to miejsce spacerów Raciborzan, więc bardzo dogodne dla rekreacji właścicieli czworonogów. Wybiegi dla psów to ogrodzony, lekko zadrzewiony, trawiasty teren, który umożliwia swobodną psią zabawę, bez smyczy i kagańca.
Będzie wyposażone w urządzenia do psich treningów, tor agility oraz ławki dla opiekunów. Na placu zainstalowane zostaną dystrybutory z woreczkami oraz kosze na psie odchody.
Wybieg będzie wyposażony w samozamykające się bramki oraz tabliczki z regulaminem korzystania z wybiegu.
Koszt: 68 000 zł
Raciborski festiwal kultury hip-hop
Miejsce: ul. Chopina 21, ul Zamkowa 2
Zorganizowanie 3-dniowego festiwalu kultury hip-hop wraz z realizacją muralu "Ofki" w bramie pomiędzy muzeum a RCK.
W ramach festiwalu zostaną zorganizowane: zawody taneczne tańca breaking, lokalny przegląd sceny HH, koncerty muzyki rap, warsztaty, pokazy graffiti i mural.
Wszystkie atrakcje będą odbywać się na terenie miasta Racibórz między innymi w RCK, na Zamku, placu "Ofki" itp.
Koszt: 180 000 zł
Modernizacja boiska do piłki nożnej
Miejsce: ul. Kornela Makuszyńskiego 1
Celem projektu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży zamieszkałej w Sudole, a także z innych dzielnic Raciborza właściwych warunków do uprawiania sportu i integracji środowiskowej.
Boisko stanowi podstawę aktywności fizycznej zarówno młodszych jak i starszych mieszkańców dzielnicy Sudół.
Powierzchnia trawiasta ogranicza przydatność w okresie jesienno-zimowym, natomiast sztuczna nawierzchnia oraz oświetlenie zapewniłaby maksymalne wykorzystanie obiektu.
Boisko od 1994 roku nigdy nie było modernizowane. Siedem lat temu jedynie zostały wymienione bramki.
Koszt: 733 250 zł
Szkolny plac zabaw SP1 Ostróg
Miejsce: ul. Cecylii 30
Budowa nowego placu zabaw w miejscu obecnego. Dotychczasowy plac zabaw jest konstrukcji drewnianej. Częste i liczne uszkodzenia elementów powodują wyłączenie z użytku ze względów bezpieczeństwa.
Liczne naprawy są kosztowne i nie przynoszą długotrwałych efektów, bowiem plac zabaw jest użytkowany nie tylko przez uczniów szkoły (500 uczniów), a także jest głównym centrum zabaw dla okolicznych osiedli.
Wykorzystanie obecnej bezpiecznej nawierzchni i wyłożenie na niej sztucznej trawy pozwoli znacząco obniżyć koszty budowy nowego placu zabaw. Projekt zakłada także pozostawienie niektórych elementów obecnego placu zabaw (drabinek, ścianki wspinaczkowej).
Koszt: 300 000 zł
Estadio de Tuwima - schody na boisko sportowe
Miejsce: ul. Tuwima 1
Wykonanie bezpiecznego i funkcjonalnego zejścia z trybun na murawę boiska szkolnego przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 2 w Raciborzu, dzielnica Ocice.
Zadanie polega na przygotowaniu dokumentacji, zakupie oraz montażu schodów. Schody na murawę boiska sportowego poprawią bezpieczeństwo korzystania z kompleksu sportowego przy ZSP2
Koszt: 20 000 zł
Klimatyczna Biblioteka
Miejsce: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu ul. Kasprowicza 12
Organizacja spotkań autorskich, spotkań z ciekawymi ludźmi, warsztatów, edukacyjnych spektakli teatralnych, dwie edycje książkowego bazarku wzorowanego na projektach wyprzedaży garażowej i lokalnych jarmarkach.
Wszystkie podjęte działania staną się okazją do wspólnego przebywania w bibliotece, okazją do pogłębiania więzi, zagospodarowania czasu wolnego, przygotowania dzieci od uczestnictwa w kulturze, rozwoju zdolności manualnych i zainteresowań oraz nabycia wiedzy.
Projekt zakłada również zakup dostępu do platformy Legimi, dzięki czemu czytelnicy biblioteki będą mogli korzystać bezpłatnie z tysięcy ebooków i audiobooków na tabletach, smartfonach, komputerach i e-czytnikach.
Koszt: 78 000 zł
Bezpieczna ścieżka pieszo-rowerowa nowe zagrody
Miejsce: Aleja Ojca Johannesa Leppicha i ul. Żorska
Chodzi o poprawę w tym miejscu bezpieczeństwa ruchu pieszych oraz rowerzystów. Obecnie istniejący w tym miejscu stary i zniszczony chodnik nie posiada wydzielonych obszarów służących bezpiecznemu poruszaniu się pieszych oraz osób korzystających z rowerów.
Znajduje się pomiędzy istniejącymi ścieżkami rowerowymi przy ul. Ocickiej i Żorskiej w pobliżu szkoły podstawowej. Wymiana nawierzchni chodnika i jego uporządkowanie naturalnie wpłynie na bezpieczeństwo ruchu pieszych oraz płynnie pozwoli poruszać się osobom korzystającym z jednośladów.
Jednocześnie zadanie dobrze wpłynie na sprawną komunikację z innymi ścieżkami pieszo-rowerowymi zlokalizowanymi przy ul. Mariańskiej lub ul. Opawskiej.
Chodzi także o utworzenie miejsca postoju samochodów w obrębie kościoła przez budowę zatoczki. Wymienione mają być 3 lampy przy ul. Żorskiej i część nawierzchni placu przed kościołem. Stanie tam stojak na rowery i drogowskaz rowerowy. Dodatkowo na terenie zielonym leżącym przy alei ojca J. Leppicha nasadzone zostaną rodzime gatunki drzew.
Koszt: 950 000 zł
Stworzenie przestrzeni i zakup stołów do Teqballa dla raciborzan
Miejsce: Szkoły podstawowe: SP 1, SP 3, SP 14, SP 18, SP 2, SP 5
Projekt polega na zakupie siedmiu stołów do Teqballa umożliwiających grę w 5 dyscyplinach sportowych: Teqball (siatkonoga), Teqvoly (siatkówka), Qatch (piłka ręczna), Teqpong (tenis stołowy) Teqqis (tenis ziemny).
Elementy umiejscowione będą na terenie sześciu placówek oświatowych. W celu zapewnienia komfortu grającym planuje się stworzenie odpowiedniej nawierzchni pod stoły.
Oprócz tego dostawione zostaną ławki dla widzów oraz tablice wyjaśniające zasady gry z kodami QR. Projekt umożliwi mieszkańcom Raciborza dostęp do najszybciej rozwijającej się dyscypliny sportu na świecie.
Koszt: 330 000 zł
Czereśniowe podwórko
Miejsce: Podwórko ograniczone ul. Bończyka, Miarki, Ogrodową oraz Pl. B. Westerplatte
Czereśniowe podwórko to rewitalizacja podwórka, które w przeszłości pełniło funkcję scalającą mieszkańców poprzez ogródki działkowe i urządzenia zabawowe. Wzbogacenie przestrzeni miejskiej elementami przyrody dekoracyjno-użytkowej pozwoli na stworzenie podwórka przyjaznego dla ludzi oraz na częstsze spędzanie czasu wolnego w otoczeniu pięknie kwitnących i owocujących roślin.
Koszt: 80 000 zł
Każdy głosujący może oddać głos tylko raz w ciągu trwania głosowania na 1 projekt ogólnomiejski.
W głosowaniu mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Raciborza, którzy oświadczyli, że mieszkają na terenie Miasta Racibórz.
W przypadku osób niepełnoletnich poniżej 13 roku życia na karcie do głosowania podpisuje się (głos oddaje) rodzic/opiekun prawny, który zaznacza, że głosuje w imieniu osoby małoletniej.
Osoby niepełnoletnie między 13 a 18 rokiem życia mogą samodzielnie oddać swój głos na karcie do głosowania, przy czym wymagana jest wówczas zgoda rodzica/opiekuna prawnego.
Głosowanie odbywa się:
- drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej www.bo.raciborz.pl
- w wybranych punktach do głosowania