środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Wierni Bogu od ponad pięciu wieków. "Czuje się tutaj sacrum, atmosferę modlitwy". W Łaziskach świętowali 555-lecie kościoła [ZDJĘCIA]

15.08.2022 14:52 | 0 komentarzy | juk

Dziś (15.08) w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz w święto Wojska Polskiego, parafia pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach świętuje jubileusz 555-lecia istnienia. Punktem kulminacyjnym obchodów była uroczysta msza święta koncelebrowana przez Metropolitę Katowickiego.

Wierni Bogu od ponad pięciu wieków. "Czuje się tutaj sacrum, atmosferę modlitwy". W Łaziskach świętowali 555-lecie kościoła [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Łaziskach na terenie gminy Godów na niewielkim wzniesieniu, w malowniczym otoczeniu starych dębów i kasztanowców, stoi kościół. Zaliczany jest do najcenniejszych, drewnianych budowli sakralnych w skali kraju. W tym roku obchodzi jubileusz 555-lecia istnienia. Dziś (15.08) wierni parafii pw. Wszystkich Świętych pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca dziękowali Bogu za wiele lat łask.

Świątynia omodlona

W wygłoszonej homilii metropolita Katowicki podkreślił, że kościół w Łaziskach jest omodlony przez wiernych na przestrzeni stuleci. - Czuje się tutaj sacrum, atmosferę modlitwy. Wchodząc do takiej świątyni, od razu chce się klękać, bo czuje się Bożą obecność i przekaz wiary tych pokoleń, które się tutaj modliły - mówił. Wiktor Skworc zauważył, że należy dziękować poprzednim pokoleniom, dzięki którym (także za sprawą modlitwy) kościół ostał się do naszych czasów. - Wszystkiego dobrego Wam życzę. W modlitwie pamiętajmy o tych, którzy tę parafię tworzyli, budowali ten kościół i wypełniali swoją obecnością. Bądźcie także do nich podobni. Niech Was Duch św. oświeca, a Maryja prowadzi - mówił.

Kierunek na Boga

Arcybiskup katowicki zwrócił też uwagę na smukłą sylwetkę tej zabytkowej budowli. – Niektórzy podkreślają, że ona ma taką strzelistość gotycką. Temu stylowi architektury zależało, żeby ukazywać kierunek ku niebu, do Boga. Właśnie wasz kościół ten kierunek wskazuje – zwrócił uwagę. Abp. Skworc przypomniał także, że świątynia w Łaziskach jest orientowan – co oznacza, że jej prezbiterium jest skierowane ku wschodowi. – W tych czasach dezorientacji przychodzimy do kościoła także po orientację. Kościół orientuje. Gdy czasem już nie wiemy, gdzie fałsz, a gdzie prawda, Kościół daję tę Prawdę – i to Prawdę z dużej litery, bo Chrystus mówi: „Ja jestem prawdą”. Kościół daje prawdę, daje Boże przykazania, i mówi: „To jest droga właściwa” – powiedział.

Historia kościoła

Nie jest znana dokładna data wzniesienia kościoła. Różne źródła wskazują m.in. na rok 1559 lub 1579. Druga z dat wyryta jest na jednej ze zrębowych belek obok podpisów cieśli Tomasza i Andrzeja Hlop z Pisarzowic. Data może być jednak pamiątką przebudowy, nie zaś powstania kościoła. Interesujących materiałów dostarczyły badania przeprowadzone w czasie remontu kościoła, rozpoczętego w 1997 r. po wichurze, która uszkodziła obiekt. Odkryto wówczas pod warstwą farb malowidła ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu, wraz z datą 1560. Sugeruje to, iż kościół mógł stać tutaj znacznie wcześniej. Z kolei w świetle badań dendrologicznych, przeprowadzonych w 2008 r., wysunięto dość rewolucyjne tezy o powstaniu kościoła już w latach 1546-1547. Aktualnie uznaje się, że kościół pochodzi z 1466/1467 r. Budowla była kilkakrotnie przebudowywana i odnawiana m.in. w latach 1736, 1870, oraz po II wojnie, a także w czasach nam bliższych.

Charakterystyka budowy kościoła

Świątynia stanowi jeden z bardziej interesujących, drewnianych kościołów zarówno na Śląsku, jak i w kraju. Charakterystyczną cechą budowli jest jej strzelistość nadająca kościołowi gotyckie kształty. Do stylu tego nawiązuje także ośmioboczny słup drewniany, postawiony w środku nawy i przypominający tego rodzaju konstrukcje podtrzymujące sklepienie w gotyckich kościołach murowanych. Orientowana budowla ma konstrukcję zrębową. Nawa posiada plan zbliżony do kwadratu, zaś węższe od niej prezbiterium jest zamknięte trójbocznie. Do niego dobudowano murowaną zakrystię. Wieża, przylegająca do nawy, posiada konstrukcję słupową. Ponad izbicą wieży znajduje się ośmioboczny, cebulasty hełm pokryty gontem. Pokrywa on także stromo nachylony dach budowli, który nad nawą zwieńczony jest sygnaturką. Kościół otoczony jest sobotami, czyli okalającymi go zadaszeniami dla wiernych przybywających z daleka na niedzielną mszę już w sobotę wieczór.

Wyposażenie kościoła

Wyposażenie świątyni ma charakter przeważnie barokowo-rokokowy. Późnobarokowy jest ołtarz główny, stanowiący przeróbkę dawnego tryptyku z XVI w. W ołtarzu centralną częścią jest figura Madonny z Dzieciątkiem. Zawieszone obok tablice, stanowiące niegdyś skrzydła tryptyku, posiadają na awersach rzeźby czterech świętych: Katarzyny, Małgorzaty, Barbary i Doroty. Na rewersach tablic znajdują się malowidła świętych: Mikołaja, Edwarda, Wawrzyńca i Sebastiana. Będąc wewnątrz kościoła, nie można przegapić wyrwy w ścianie powstałej w wyniku uderzenia pocisku artyleryjskiego, który wpadł do wnętrza kościoła podczas wojny w 1945 r., ale nie wybuchł. Dla upamiętnienia tego wydarzenia wyrwę, zasłonięto szybą z symbolem Opatrzności Bożej. Pod sobotami znajduje się kamienna, średniowieczna kropielnica. Pośród innych elementów wyposażenia warto zwrócić uwagę na drewnianą chrzcielnicę z XVIII w. oraz XVII-wieczną ambonę. W ogrodzenie świątyni wmurowano krzyż pokutny. Jest on wykuty z kamienia polnego, a część źródeł datuje go na XIII wiek.