Piątek, 15 listopada 2024

imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii

RSS

Nowe komputery mają załatwić problem kolejek do lekarzy

15.08.2022 09:30 | 0 komentarzy | ma.w

Radny Roman Wałach wniósł o analizę systemu przyjmowania pacjentów w poradniach przyszpitalnych przy ul. Gamowskiej 3 w Raciborzu w związku z wydłużonym czasem oczekiwania na przyjęcie przez lekarza.

Na ten temat wypowiadał się na jednej z sesji dyrektor szpitala, ale sprawę rozwinięto w korespondencji na linii radny - dyrekcja.

Nowe komputery mają załatwić problem kolejek  do lekarzy
Radny Powiatu Raciborskiego z Klubu Prawa i Sprawiedliwości Roman Wałach z Raciborza Studziennej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

System rezerwacji na daną godzinę jest praktykowany od wielu lat, ale dopiero w pandemii umówiona godzina wizyty pokrywała się z godziną przyjęcia przez lekarza w poradni. Nie było tłoku przed poradniami, a czas oczekiwania na wizytę był krótki.

- Ten system przestał działać w niektórych poradniach. Ma miejsce przyznawanie w kolejności zameldowania się przy okienku rejestracyjnym w dniu wizyty - uważa radny Roman Wałach z klubu PiS w radzie powiatu.

Wysiłek i frustracja

Według niego obecny system powoduje nawet kilkugodzinne oczekiwanie na wizytę przed gabinetem lekarskim, generuje niepotrzebny wysiłek pacjentów i wzbudza frustrację osób, które pilnują godziny i przychodzą na umówioną godzinę wizyty u specjalisty. Osoby te często zwalniają się z pracy na daną godzinę lub zwalniają swoje dziecko z zajęć na daną godzinę wizyty.

Czy istnieją jakieś przeszkody, aby pacjent, meldując się przy okienku rejestracyjnym w danym dniu, otrzymywał jedynie potwierdzenie godziny wizyty i numer gabinetu, zaś lekarz miał ułożone karty na biurku według planowanej godziny przyjęcia pacjenta i w tej kolejności przyjmował na wizytę? - interesowało Wałacha.

Co należałoby zrobić, aby możliwe było wdrożenie systemu informowania pacjenta drogą SMS o zbliżającej się wizycie? - dopytywał, wskazując, że systemy takie funkcjonują w wielu instytucjach i stanowią duże ułatwienie organizacyjne. Wałach pytał o to jeszcze w kwietniu, a odpowiedź uzyskał w maju.

Więcej pacjentów po pandemii

- Nie zmienił się sposób rezerwacji, ale wzrosła znacząco liczba pacjentów, co spowodowane jest nieplanowanymi wizytami pacjentów z izby przyjęć, transportów medycznych czy kontroli poszpitalnych. Przez okres pandemii takich pacjentów nie było, bo szpital był jednoimienny - wyjaśnił radnemu na piśmie dyrektor naczelny szpitala Ryszard Rudnik.

Pacjenci w chwili rejestracji do poradni specjalistycznych otrzymują datę i godzinę wizyty, na którą mają się stawić na wejściu do poradni. Bywa jednak, że pacjenci nie dostosowują się, a dodatkowo zdarzają się opóźnienie w przyjmowaniu przez lekarzy. Stąd na Gamowskiej ograniczono liczbę przyjmowanych pacjentów, biorąc pod uwagę możliwości kadry i godziny jej pracy.

Według szefa lecznicy dostosowanie się pacjentów do godzin podanych przy rejestracji skraca czas oczekiwania przed gabinetem.

Kosztowne i czasochłonne

Jeśli chodzi o system z SMS-ami to temat nie jest na dziś. Szpital szykuje się na wymianę całej infrastruktury komputerowej. Musi to zrobić, bo przepisy wymagają stosowania e-dokumentacji medycznej. Wtedy możliwości systemu rejestrującego będą dużo większe.

Pojawi się nowy system kolejkowy, biletomaty do poradni specjalistycznych, co wpłynie korzystnie na przepływ pacjentów w poradniach. Nie będzie obowiązku podchodzenia do okienka rejestrującego. Jak zaznaczono w odpowiedzi dla radnego to procesy bardzo kosztowne i czasochłonne. Wyjaśnienia te sporządziła Barbara Wyrobek kierująca poradniami specjalistycznymi przy Gamowskiej.

Ludzie:

Roman Wałach

Roman Wałach

Radny powiatu raciborskiego

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu