Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Organista z Ostroga wystąpi na festiwalu Muzyka w Starym Opactwie[ZAPOWIEDŹ]

14.07.2022 14:16 | 0 komentarzy | ż

- W bieżącym roku, choć w nieco skromniejszym zakresie po pandemicznej przerwie, chcemy kontynuować tradycję rudzkich spotkań muzycznych - pisze ks. Bogdan Kicinger, dyrektor festiwalu "Muzyka w Starym Opactwie".

Organista z Ostroga wystąpi na festiwalu Muzyka w Starym Opactwie[ZAPOWIEDŹ]
Festiwal "Muzyka w Starym Opactwie" jest organizowany od 1996 roku. Fot. arch. Nowiny.pl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Młody organista rodem z Raciborza

Na drugim z tegorocznych koncertów (24.07.2022 r.) będziemy mieli okazję posłuchać Mateusza Goniowskiego. Jest to tegoroczny absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego, rodem raciborzanin, organista Parafii Św. Jana Chrzciciela na Ostrogu.

Cieszy fakt, że oto kolejny wychowanek naszych szkół organistowskich zdobywa pełne wykształcenie akademickie w dziedzinie organów. (Obok Brygidy Tomali z Babic i Marioli Brzoski rodem z Zawady Książęcej). I jest bardzo realna nadzieja, że wkrótce będzie ich więcej.

Zapraszamy Państwa na te artystyczno-duchowe wydarzenia równie serdecznie, jak serdecznie się cieszymy z ofiarowanej nam przez Boga szansy na podjęcie na nowo festiwalowych działań. Oby już nic nie przeszkodziło w realizacji naszych planów. Przeżyjmy piękne spotkanie z muzyką.

Od średniowiecza do dziś

Klasztory cysterskie w Rudach i Jemielnicy, założone w połowie XIII w., rychło stały się ważnymi ośrodkami kultury muzycznej na Górnym Śląsku, oddziałując wydatnie na cały region, zresztą nie tylko muzycznie, ale również w innych dziedzinach kultury.

Jeśli chodzi o muzykę liturgiczną, pierwotnie skupiano się w tych ośrodkach na monodii liturgicznej w formach chorałowych, ale później stały się one także ważnymi centrami muzyki wielogłosowej.

Wśród wielu historycznych zdarzeń związanych z zakonem cysterskim w Rudach nie można zapomnieć o trzech faktach: pierwszy to fundacja klasztoru cysterskiego w 1258 roku, drugi – sekularyzacja zakonu w 1810 roku i wreszcie trzeci – decyzja wojewody katowickiego Marka Kempskiego o przekazaniu ruin opactwa Kościołowi gliwickiemu. Rozpoczęta wówczas odbudowa dawnego opactwa z wolna przywracała życie cysterskiemu dziedzictwu, a potem pozwoliła odkrywać bogactwo toczącego się tutaj od średniowiecza życia gospodarczego, kulturalnego i liturgicznego. Zaś festiwal „Muzyka w starym opactwie”, zainicjowany w 1996 roku, stopniowo przywraca pamięć o bogatych muzykaliach cystersów, o których przypominamy w komentarzach do koncertów.

ks. Bogdan Kicinger
(oprac. ż)