środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Szkoły z Kobyli, Pszowa, Raciborza i Żor biorą udział w projekcie Fundacji Orange. Co będą mieli z tego uczniowie?

23.06.2022 09:14 | 0 komentarzy | ż

26 szkół z województwa śląskiego dostało się do bezpłatnych programów cyfrowej edukacji. Uczniowie klas 1-3 poznają zdrowe nawyki cyfrowe (MegaMisja), a ich starsi koledzy i koleżanki opanują podstawy programowania (#SuperKoderzy).

Szkoły z Kobyli, Pszowa, Raciborza i Żor biorą udział w projekcie Fundacji Orange. Co będą mieli z tego uczniowie?
Zajęcia rozpoczną się we wrześniu i potrwają przez cały rok szkolny. Będą prowadzone przez nauczycieli na podstawie gotowych scenariuszy lekcji. Podczas udziału szkoły mogą liczyć na pełne wsparcie Fundacji Orange. Już w sierpniu odbędą się pierwsze szkolenia dla nauczycieli.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W MegaMisji uczestniczy 26 szkół z województwa śląskiego, w tym Niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Żorach. Do projektu #SuperKoderzy zakwalifikowały się Prywatna Szkoła Podstawowa ŻOREK w Żorach , Szkoła Podstawowa nr 3 w Pszowie, Szkoła Podstawowa w Kobyli oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 10 w Raciborzu.

Program MegaMisja dla klas 1-3 działa od 2015 roku i dotychczas wzięło w nim udział 1250 szkół i ok. 40 tys. dzieci. Uczniowie poznają zasady młodego internauty i przygotowują do tego, aby korzystać z technologii odpowiedzialnie, z rozwagą i z umiarem. To nauka ochrony prywatności, kulturalnego wyrażania opinii czy weryfikowania źródeł informacji. Zajęcia odbywają się w formie zabawy, w której uczniowie za wykonanie kolejnych zadań zdobywają nagrody dla całej szkoły – książki, audiobooki, gry, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne czy tablety. Dla nauczyciela to sposób na prowadzenie bardziej angażujących zajęć, podejmowanie aktualnych tematów, zadbanie o zdrowe nawyki cyfrowe dzieci i na podnoszenie też swoich kompetencji.

#SuperKoderzy to propozycja zajęć dla uczniów z klas 4-8, na których poznają podstawy programowania. Nie tylko na lekcjach informatyki, ale też na innych np. na przyrodzie, historii, fizyce, muzyce, lekcji języka polskiego i języków obcych. Nauczyciele nie muszą mieć umiejętności informatycznych ani programować, by wspólnie z dziećmi konstruować roboty, tworzyć mini-stacje pogodowe, reportaże dźwiękowe czy proste strony www, bo Fundacja Orange przygotowuje ich do prowadzenia nowoczesnych lekcji na bezpłatnych szkoleniach. Szkoły, które zakwalifikowały się do programu, otrzymają grant na zakup sprzętu np. zestawów robotów. Do tej pory z inicjatywy skorzystało 770 szkół i ok. 20 tys. dzieci.

źródło: Fundacja Orange, oprac. ż