Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

16.05.2022 13:00 | 0 komentarzy | ska

Zastanawialiście się na czym polega praca dróżnika? To niezwykle odpowiedzialny zawód, dzięki któremu bezpiecznie przekraczamy przejazdy kolejowe, ale nie tylko!

Kolejowe tajniki – jak pracuje dróżnik?
Zawód dróżnika jest bardzo odpowiedzialny, bo zapewnia on bezpieczeństwo na przejeździe kolejowym. fot. Koleje Ślaskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kolejowe tajniki – jak pracuje dróżnik?

Ten niezwykle odpowiedzialny zawód, regulowany od 2018 roku, zapewnia bezpieczeństwo ruchu na przejeździe kolejowym. 

Dróżnik obsługuje urządzenia półsamoczynnego systemu przejazdowego, przejazdów kolejowo-drogowych i przejść oraz dodatkowo urządzenia zabezpieczenia ruchu kolejowego i łączności, a w przypadku ich awarii, zabezpiecza przejazd kolejowo-drogowy lub przejście oraz kieruje ruchem pojazdów drogowych i pieszych.  

Dróżnik przejazdowy z racji ograniczonego zasięgu i pola widzenia nie obsługuje rogatek samodzielnie otrzymując sygnały od dyżurnego ruchu. Odnotowuje godzinę podniesienia i opuszczenia szlabanu w dzienniku ruchu. 

Przejeżdżając przez przejazd kolejowy, dostrzegamy jedynie podstawową czynność, jaką wykonuje dróżnik, czyli zamykanie oraz otwieranie rogatek. Praca ta jednak polega również na obserwowaniu przejeżdżających pociągów pod kątem prawidłowości sygnalizowania, występowania ewentualnych usterek technicznych taboru, takich jak wyciek, czy wysyp towaru z wagonu!  Dodatkowo w razie ewentualnych usterek lub innych zagrożeń dla ruchu drogowego dróżnik przejazdowy jest zobowiązany do odpowiedniego oznakowania przejazdu, celem ostrzeżenia kierowców o ewentualnym niebezpieczeństwie.

Jak zostać dróżnikiem?

Przede wszystkim musicie odbyć staż stanowiskowy oraz przygotowanie praktyczne, będące podstawowym przygotowaniem zawodowym. Wraz ze stażem oraz praktyką odbędziecie szkolenie teoretyczne oraz następnie zajęcia próbne pod nadzorem kwalifikowanego dróżnika przejazdowego. Na sam koniec odbędziecie egzamin na dróżnika kwalifikowanego, a później egzamin z warunków miejscowych, czyli autoryzację w związku z regulacją zawodu.

Zbliżając się do przejazdu kolejowego, pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz zachowajcie szczególną ostrożność!

źródło: Koleje Śląskie