Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Łączymy z energią – miliony na OZE w regionie

27.01.2022 11:45 | 0 komentarzy | MP

Subregion Zachodni Województwa Śląskiego to jeden z obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce ale i w Europie (raport Światowej Organizacji Zdrowia). Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska pn. „Jakość powietrza w Europie” wynika, że blisko 80% Polaków, mieszkających na terenach zurbanizowanych, oddycha powietrzem, którego parametry znacznie przekraczają przyjęte normy.

Łączymy z energią – miliony na OZE w regionie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odpowiedzią na ten problem był projekt „Łączymy z energią” – montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, który zakładał montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych na terenie 10 gmin Subregionu Zachodniego tj. Żor, Jastrzębia-Zdroju, Godowa, Rybnika, Rydułtów, Marklowic, Krzyżanowic, Pszowa, Raciborza i Wodzisławia Śląskiego, gdzie zanieczyszczenie powietrza należy do największych w Polsce.

Łącznie wykonanych zostało 1490 instalacji OZE, obejmujących zarówno produkcję energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, jak i produkcję energii elektrycznej.

Projekt realizowany był w formule grantowej. Głównymi odbiorcami projektu były osoby fizyczne będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych z obszaru 10 gmin, na terenie których realizowany był projekt.

W ramach projektu dofinansowano:

  • 1105 instalacji fotowoltaicznych,
  • 128 pomp ciepła do c.w.u.,
  • 257 kotłów na pelet z biomasy.

Realizatorem projektu było stowarzyszenie Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, odpowiedzialne za przygotowanie, realizację, monitoring i rozliczenie projektu.

Projekt realizował kluczowe cele Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, polityki regionalnej i krajowej w zakresie ochrony powietrza – począwszy od podniesienia poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, poprzez poprawę efektywności energetycznej, rozwój energetyki prosumenckiej, a skończywszy na ograniczaniu emisji zanieczyszczeń (głównie pyłowych) z instalacji grzewczych sektora komunalno-bytowego.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 oraz budżetu Państwa w łącznej kwocie 20 547 700,00 zł, a jego rzeczowa realizacja trwała w latach 2019-2021.

Projekt był realizowany od II kwartału 2019 do 31 stycznia 2022 roku.

Tekst sponsorowany