środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Czy jesteś za przystąpieniem do czynnej akcji strajkowej? Trwa referendum, ale i przygotowania do strajku górników

12.01.2022 21:00 | 10 komentarzy | apa

W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej trwa referendum strajkowe. Od środy (12.01.) rana do czwartku (13.01.) górnicy odpowiadają na pytanie czy są za przystąpieniem do czynnej akcji strajkowej.

Czy jesteś za przystąpieniem do czynnej akcji strajkowej? Trwa referendum, ale i przygotowania do strajku górników
Podczas dzisiejszego referendum na kopalni w Rydułtowach. Fot. NSZZ Solidarność KWK Rydułtowy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Związkowcy żądają między innymi rekompensat dla pracowników za okres od września do grudnia w związku ze wzmożoną pracą i dodatkowym wydobyciem w weekendy. Górnicy chcą też wzrostu średniego wynagrodzenia brutto w spółce do 8200 złotych, dziś to 7829 złote.

Fiasko mediacji 

W Polskie Grupie Górniczej trwa referendum strajkowe. 12 stycznia przy udziale mediatora odbyły rozmowy pomiędzy związkami zawodowymi i zarządem spółki na temat postulatów płacowych strony społecznej. - 1,5 godzinne spotkanie nie przyniosło zbliżenia stanowisk. Strony sporządziły protokół rozbieżności, co otwiera związkom zawodowym drogę do dalszych akcji protestacyjnych - poinformował NSZZ Solidarność KWK Rydułtowy. 

Górnicy odpowiadają na pytanie 

W referendum strajkowym górnicy odpowiadają na pytanie: „Czy jesteś za podjęciem strajku w Polskiej Grupie Górniczej S.A. w celu zrealizowania żądań wynikających ze sporu zbiorowego z dnia 14 grudnia 2021 r.?”

Od 14 grudnia w Polskiej Grupie Górniczej trwa spór zbiorowy na tle płacowym. Strona związkowa domaga się wypłacenia górnikom z PGG rekompensaty za przepracowane od września do grudnia weekendy. Od kilku miesięcy z powodu trwającego w całej Europie kryzysu energetycznego, górnicy pracują w nadgodzinach i w weekendy, ale nie otrzymują za to należnego wynagrodzenia. Kolejny postulat związkowców dotyczy wzrostu średniego wynagrodzenia w PGG o 371 zł brutto.

21 grudnia w spółce ogłoszono pogotowie strajkowe. Od 21 do 23 grudnia oraz od 4 do 6 stycznia w kopalniach spółki prowadzone były akcje protestacyjne polegające na blokadzie wysyłki węgla. Blokady dotyczyły wyłącznie surowca transportowanego do elektrowni. Sprzedaż węgla dla odbiorców indywidualnych odbywała się normalnie. Kolejną, tym razem bezterminową blokadę sztab protestacyjno-strajkowy z PGG zaplanował na 17 stycznia.

Na ten temat pisaliśmy już tutaj: