Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Orszak Trzech Króli po raz drugi w Kuźni Raciborskiej, choć ciągle w ograniczonej formie

29.12.2021 12:55 | 0 komentarzy | mad

Wydarzenie ograniczone zostanie do uroczystości kościelnych. Później odbędzie się Kuźniańskie Kolędowanie, które powraca w tradycyjnej dla siebie formie po roku przerwy. Uroczystości odbędą się 6 stycznia.

Orszak Trzech Króli po raz drugi w Kuźni Raciborskiej, choć ciągle w ograniczonej formie
W Kuźni Raciborskiej uroczystości organizowane w ramach Trzech Króli będą podobne do tych zeszłorocznych (fot. Stowarzyszenie Mieszkańców "Kuźnia Przyszłości")
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miało być inaczej. Planowano, że Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Kuźni Raciborskiej, kierując się w stronę kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Zrezygnowano jednak z tej formy z uwagi na ciągle trwającą pandemię. Co więcej, stwierdzono, że jeżeli do 9 stycznia w szkołach trwa nauka zdalna, to organizowanie wielkich wydarzeń mija się z celem.

Postanowiono, że na wzór zeszłorocznych obchodów Trzej Królowie z procesją wejdą do kościoła, a na ofiarowanie darów pójdą złożyć je Dzieciątku. Później rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepsze przebranie wśród dzieci ubranych za mędrców ze wschodu. To część, która rozpocznie się o godzinie 11.00. Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Fundacją Orszak Trzech Króli.

Na 15.30 również w miejscowym kościele zaplanowano XV Kuźniańskie Kolędowanie. To powrót tego wydarzenia w takiej formie, bo w zeszłym roku z powodu pandemii zostało ograniczone. W świątyni wystąpią: Orkiestra Dęta Sośnicowice i zaprzyjaźnieni lokalni soliści. Nastąpi też rozdanie nagród z konkursu przebrań.

Orszaki Trzech Króli organizowane wspólnie z Fundacją to przedstawienie jasełek w przestrzeni publicznej na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. To inicjatywa działania lokalnej wspólnoty. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe wydarzenie. Na terenie powiatu raciborskiego podobne spotkania organizowane są w Raciborzu i Gamowie (gm. Rudnik). Jak słyszymy, w Kuźni Raciborskiej jest nadal chęć zorganizowania tych obchodów z pompą. - Chcielibyśmy zrobić np. tak, jak jest w Dziergowicach, gdzie z trzech stron przychodzą królowie, ciągle jednak utrudnia nam to obecna sytuacja - mówi nam Ilona Wróbel ze Stowarzyszenia Mieszkańców Kuźnia Przyszłości. W organizację zaangażowani są również: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, Zarząd Osiedla Stara Kuźnia i Zarząd Osiedla Osiedle nr 1.


Czytaj także: 

Ludzie:

Ilona Wróbel

Ilona Wróbel

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej