środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Śpiewać każdy może. Niezwykłe warsztaty śpiewu w Czyżowicach [ZDJĘCIA]

13.11.2021 10:59 | 0 komentarzy | AgaKa

W sobotę 5 listopada w Ośrodku Kultury w Czyżowicach odbyły się warsztaty zespołowego śpiewu połączone z koncertem Śląskiego Chóru Kameralnego Ad libitum. To pierwszy projekt Fundacji Muzyka Bez Granic pod tytułem MUZYKA CHÓRALNA Z PASJĄ/ ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE.

Śpiewać każdy może. Niezwykłe warsztaty śpiewu w Czyżowicach [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Celem warsztatów było upowszechnienie kultury muzycznej oraz integracja międzypokoleniowa. Uczestniczyły w nich osoby od lat kilku do kilkudziesięciu - co wspaniale wpisuje się w działalność statutową Fundacji Muzyka Bez Granic.

Fundacja Muzyka Bez Granic powstała w kwietniu br. w celu promocji muzyki, kultury i sztuki. Podstawową działalnością jest eliminowanie wszelkich granic społecznych dzięki muzyce. Celem jest dotarcie do różnych grup – od młodzieży, po seniorów, prezentując obok siebie muzykę popularna i klasyczną, wykonywaną przez zawodowców i amatorów, także poprzez dotarcie do osób niepełnosprawnych.

Podczas koncertu o piękny śpiew zadbał Śląski Chór Kameralny Ad libitum/Silesian Chamber - zespół z pasją, chór do zadań specjalnych, który powstał w 1999.  Chórzyści mieszkają w rożnych miejscowościach Śląska, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów i dlatego mówią o sobie „śląski zespół”. Zespół „Ad libitum” znany jest z podejmowania ciekawych wyzwań muzycznych np. od dużych wielkich form wokalno- instrumentalnych po opracowania muzyki rozrywkowej. Ad libitum współpracowało z czołowymi artystami sceny polskiej i europejskiej zarówno klasycznej, operowej jak i rozrywkowej ( np. najsławniejszy tenor świata Andrea Bocelli, Roberto Alagna, Aleksandra Kurzak, Krzesimir Dębski, Garou, Anna Maria Jopek, Andrzej Lampert, Urszula, Kayah, Beata Kozidrak, Anna Jurksztowicz, Robert Janowski, Tomasz Filipczak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Anna Dąbrowska, Janusz Radek, Katarzyna Cerekwicka, a także Artur Żmijewski, Jan Frycz, Krzysztof Ibisz i folklorysta Józef Broda). Zespół koncertował w Czechach, na Słowacji, Litwie, w Rosji, Gruzji, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Tajlandii, Korei Płd., w Hiszpanii, na Gibraltarze oraz na Filipinach. Uczestniczył w kilkudziesięciu festiwalach i konkursach w kraju i za granicą, zdobywając około 40 prestiżowych nagród w konkursach międzynarodowych, nagrywał programy dla Polskiego Radia, TVP i Telewizji Polsat, działa jako chóralny zespół sesyjny, wydał 8 płyt CD.

Podsumowaniem spotkania był wspólny śpiew podczas międzypokoleniowych warsztatów wokalnych, które poprowadziła chórmistrz prof. dr hab. Izabella Zielecka-Panek - profesor sztuk muzycznych, chórmistrz, dyrygent, profesor w Instytucie Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego, wieloletni dyrygent Reprezentacyjnego Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia, Śląskiego Chóru Kameralnego Ad libitum, Zespołu Śpiewaczego KGW Bełszniczanki, a także instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością jeździectwo, hodowca koni angloarabskich.  W swoim dorobku posiada 70 nagród (Grand Prix, złote medale, nagrody specjalne) w konkursach międzynarodowych, 16 płyt CD, ponad 1000 koncertów oraz wiele zrealizowanych utworów chóralnych a cappella, a także ponad 30 dzieł oratoryjno-kantatowych. Promotor i recenzent w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Pomysłodawca oraz Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyka Bez Granic w Wodzisławiu Śl. Prezes Fundacji Muzyka bez granic.

Po muzycznych emocjach jako podsumowanie mile spędzonego czasu odbyło się spotkanie przy kawie i wspaniałych ciastach przygotowanych przez członkinie Zespół Śpiewaczy KGW Bełszniczanki: Dorota Margiciok, Marię Bauerek i Anna Klyszcz.

Projekt Muzyka chóralna z pasją/ Śpiewać każdy może został zorganizowany przy współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Gorzycach oraz Ośrodkiem Kultury w Czyżowicach. Projekt zakładał również liczny udział wolontariuszy, których pracę koordynowała Hania Panek – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl. Szczególne uznanie za pomoc należy się 16 Drużynie Harcerskiej im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach.