- Brzeźnica
- Czerwięcice
- Gamów
- Grzegorzowice
- Jastrzębie
- Lasaki
- Ligota Książęca
- Modzurów
- Ponięcice
- Rudnik
- Strzybnik
- Szonowice
- Sławików
- Łubowice
- Wiadomości
- Informacje
W Rudniku uhonorowano przedsiębiorców, rolników i społeczników. Do kogo trafiły nagrody? [ZDJĘCIA]
- Nagrodzone osoby, to prawdziwi pasjonaci, którzy z pracy lub wolontariatu uczynili misję życiową - mówił wójt Piotr Rybka na gali wręczenia Fial Przedsiębiorczości. To uhonorowania, które rudnicki samorząd rozdał już po raz trzeci. Trafiły do przedsiębiorców, rolników i społeczników.
Nazwa „Fiala” została nadana poprzez skojarzenie jej z funkcją zachowania stateczności i stabilności konstrukcji. Wprowadził ją wójt Rybka, w chwili, kiedy objął najważniejszy urząd w gminie Rudnik. Wzorem lat poprzednich galę zorganizowano w Domu Przyjęć „Mirena”. Odbyła się w piątek 22 października.
Wójt nagrodzonych określał jako ludzi, którzy nie żałują zdrowia, ani czasu na rozwijanie własnych kompetencji, firm lub organizacji.
- A przez to działają na rzecz mieszkańców naszej gminy - stwierdził.
Winszował uhonorowanym oraz życzył im dalszego rozwoju, samych pomyślnych zdarzeń i wiele zdrowia.
Poseł na Sejm RP Adam Gawęda gratulował nagrodzonym oraz dziękował władzom Rudnika za organizację gali, która jak stwierdził jest okazją do rozmów, a zarazem momentem podziękowania wszystkim, którzy działają na rzecz gminy.
- To, czym żyjemy, kierujemy, co tworzymy, co wspólnie osiągamy jest bardzo ważne. A gmina, która dostrzega wszystkie te inicjatywy, to gmina, która jest otwarta na dobrą współpracę i rozwój - zauważał poseł Gawęda.
- Nam, jako samorządowcom leży na sercu rozwój wszystkich naszych miejscowości, a w tym przypadku gminy Rudnik - powiedział z kolei Grzegorz Swoboda. Stwierdził, że jemu, jako staroście powiatu raciborskiego jest zawsze miło brać udział w uroczystościach, w trakcie których nagradzane są osoby, które znacząco przyczyniają się do rozwoju danych miejscowości.
Senator Ewę Gawędę reprezentowała Dominika Porwoł, która odczytała list skierowany do nagrodzonych. - Przyczyniacie się państwo do wzrostu siły gospodarczej. Za waszą sprawą następuje podniesienie innowacyjności i konkurencyjności - napisała pani senator. W liście podkreślała, że to dzięki zaangażowaniu uhonorowanych można obserwować w lokalnym społeczeństwie budzenie się postaw przedsiębiorczości, obywatelskości i odpowiedzialności. Gratulowała również im przyznanego tytułu.
W kategorii biznes, nagroda trafiła do Przedsiębiorstwa Usługowego Borbud Sp. z o.o. z Raciborza. Odebrał ją prezes Ryszard Bortel. Wśród najważniejszych zadań inwestycyjnych znaleźć można również te zrealizowane w gminie Rudnik. Borbud wykonał m.in. hale sportowe w Rudniku i Grzegorzowicach, przedszkole w Rudniku, świetlicę w Strzybniku, remont świetlicy w Ligocie Książęcej i kanalizację w Rudniku. Uhonorowanie przyznawane jest tym, którzy wyróżniają się dynamiką prowadzenia działalności, wzorowym prowadzeniem i rozwojem przedsiębiorstwa; zaangażowaniem w życie społeczne, wspieraniem gminy Rudnik.
W kategorii biznes rodzinny nagroda trafiła do stolarni Rudolf Blany ze Sławikowa. Stolarnia Blana swoją działalność rozpoczęła w latach 60. ubiegłego stulecia. Aktualnie usługi wykonuje już trzecie pokolenie. Realizuje schody, meble, drzwi, tarasy, zadaszenia i ogrody zimowe. Stolarnia z Rudolfem Blaną na czele niejednokrotnie udzielała wsparcia mieszkańcom. Rodzina Blanów to społecznicy, którzy od pokoleń działają również w OSP Sławików. Kategoria biznes rodzinny to uhonorowanie dedykowane pracodawcom działającym w obrębie mikro-przedsiębiorczości, zatrudniającym rodzinę i bliskich, wyróżniającym się uwzględnianiem praw rodziców-pracowników oraz pielęgnowaniem wartości rodzinnych.
Żelazny kłos gminy Rudnik przyznawany jest rolnikom i hodowcom, dla których ważne jest promowanie rozwoju nowoczesnego rolnictwa i aktywności społecznej. W tym roku uhonorowanie przyznano Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Poniecicach, którą reprezentował prezes Franciszek Jarosz. RSP istnieje od 1976 roku i gospodaruje na obszarze 520 hektarów. Spółdzielnie cechuje wysokotowarowa produkcja roślinna, ukierunkowana na produkcję pszenicy, rzepaku, kukurydzy i buraków cukrowych. Odznacza się wysoką wydajnością. Z jednego hektara użytkowego pozyskuje 80-100 kwintali zboża oraz ok. 800 kwintali buraka cukrowego. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Ponięcicach wspiera także działalność społeczną w gminie, działając na rzecz klubu LKS Dąb Brzeźnica i sołectwa Ponięcice.
Aktywny NGO, czyli organizacja pozarządowa lub osoba działająca na rzecz podmiotów działających na terenie gminy, wyróżniająca się wysoką aktywnością w swojej działalności oraz zaangażowaniem społecznym. To czwarta kategoria, w której wręczono nagrodę. Trafiła do fundacji Gniazdo, która angażuje się m.in. na rzecz ochrony, promocji i renowacji zabytków w gminie. Nagrodę odebrali prezes Sławomir Pazderyn (na zdj. przy mikrofonie) i wiceprezes Paweł Polucha. - Jestem zaszczycony przyjmując to wyróżnienie - mówił prezes fundacji, dziękując wszystkim, którzy włączają się w działania „Gniazda”.
Tytuł „Ambasadora Przedsiębiorczości” trafia do osób m.in. promujących gminę oraz pomagających w pozyskiwaniu nowych kontrahentów i inwestorów. W tym roku nagrodą uhonorowano Edytę Reichel – znaną ze swojej wyjątkowej twórczości i osobowości. Aranżuje, tworzy własne formy ekspresyjne, instalacje, rzeźby i kolarze. W swoich pracach wykorzystuje naturalne organiczne formy przestrzenne i zestawia z matrycami, na których można znaleźć elementy ceramiki, grafiki czy malarstwa. Mieszkanka Grzegorzowic jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Nauczyciel, plastyk z zawodu. Zarówno w regionie jak i szeroko za jego granicami zrealizowała wiele twórczych działań, warsztatów, plenerów, projektów i konkursów. Na swoim koncie ma wystawy zbiorowe i indywidualne. Jest także radną gminy Rudnik, zawodowo związana ze szkołą w Grzegorzowicach. - Jestem zaszczycona. Chcę i będę nadal promować naszą gminę i powiat - mówiła nagrodzona.
„Dębowy laur Gminy Rudnik” przyznawany jest podmiotom oraz osobom, których zaangażowanie i wkład pracy w prowadzoną działalność przyczyniły się do rozwoju przedsiębiorczości w gminie. Tą nagrodą uhonorowano Nikodema Musioła (był nieobecny na uroczystości) – byłego prezes OSP Strzybnik (pełnił tę funkcję w latach w latach 1963-2016). Zawodowo związany był z Państwowym Gospodarstwem Rolnym w Strzybniku oraz z Wytwórnią Aparatury Cukrowniczej w Raciborzu. Był również koordynatorem wiejskiej świetlicy. W życie strażackie do dziś jest zaangażowany.
Ludzie:
Adam Gawęda
były poseł i senator
Edyta Reichel
Była radna gminy Rudnik.
Ewa Gawęda
Była senator.
Grzegorz Swoboda
Starosta Raciborski
Piotr Rybka
Wójt gminy Rudnik.