środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Nie wszyscy w Kuźni Raciborskiej zgadzają się na budowę spalarni. Zbierają podpisy pod zbiorową uwagą, którą wręczą burmistrzowi

06.09.2021 07:00 | 6 komentarzy | mad

Spalarnia odpadów oraz instalacje do termicznego przekształcania odpadów elektryzują mieszkańców Kuźni Raciborskiej. To inwestycje, o których mowa w projekcie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Mieszkańcom, którym nie podoba się ten kierunek, podpisują się pod zbiorową uwagą, którą chcą wręczyć burmistrzowi Pawłowi Masze.

Nie wszyscy w Kuźni Raciborskiej zgadzają się na budowę spalarni. Zbierają podpisy pod zbiorową uwagą, którą wręczą burmistrzowi
W Kuźni Raciborskiej są mieszkańcy sprzeciwiający się budowie spalarni, czyli inwestycji zapowiadanej przez burmistrza Pawła Machę. Ich strach potęguje zapis „spalarnia odpadów”, który pojawił się w konsultowanym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Burmistrz Macha odpiera z kolei ten argument, mówiąc, że odpadami nazywane są wszelkie śmieci wyrzucane przez mieszkańców. Tłumaczy, że ewentualna inwestycja dotyczy spalarni dedykowanej na odpady drewniane i drewnopochodne (zdjęcie poglądowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Uważamy, że obie instalacje nie powinny powstać w mieście Kuźnia Raciborska, ponieważ ich działalność będzie uciążliwa dla mieszkańców przez planowaną lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych i bloków wielorodzinnych - napisano w zbiorowej uwadze. Wskazano na Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich oraz zanieczyszczenia i znaczną emisję CO2. - Mając na uwadze nasze środowisko, a przede wszystkim nasze zdrowie wnosimy o usunięcie zapisów pozwalających budowanie spalarni śmieci w naszym mieście z zapisów w studium - zaapelowano w piśmie.

Zabrakło spotkania

Od mieszkańców słyszymy, że stwierdzenia „spalarnia odpadów”, które zapisano w konsultowanym dokumencie, obawiają się najbardziej. - Skoro burmistrz mówi, że miały być tam utylizowane odpady drewniane i drewnopochodne, to dlaczego taki zapis się tam nie znajduje? - pytają.

Jak słyszymy, pod zbiorową uwagą mieszkańców zebrano już sporo podpisów. Na co liczą działacze, chcąc ją złożyć na biuro Pawła Machy? - Liczymy, że burmistrz całkowicie odejdzie od pomysłu jakiejkolwiek spalarni - usłyszeliśmy.

Czy mają nadzieję, że burmistrz zmieni zdanie? - Mamy taką nadzieję. Mamy nadzieję, że radni staną po naszej stronie. To mieszkańcy wybrali radnych, to mieszkańcy wybrali burmistrza i to burmistrz powinien działać według tego, co chcą mieszkańcy, czyli brać ich zdanie pod uwagę. Jeśli mieszkańcy są w stanie się zebrać, potrafią przeciwstawić się czemuś, czego się boją, burmistrz powinien wziąć to uwagę - dowiadujemy się.

Czy interesowali tym problemem radnych? - Radni nie chcą się w tej kwestii wypowiadać, takie jest nasze odczucie - słyszymy odpowiedź.

A co jeśli składane pismo nic nie wskóra? - Planujemy dalsze działania, choć nie ujawniając jakie. Podejmiemy je, jeżeli burmistrz nie będzie nas chciał wysłuchać i będzie brnął w to, czego my się boimy, czego nie chcemy - usłyszeliśmy zapowiedź.

Dowiedzieli się z plotek

Mieszkańcy zwracają uwagę, że denerwuje ich fakt, że o pomyśle budowy spalarni dowiedzieli się z plotek. - Zaczęły się pojawiać informacje w portalach społecznościowych i ludzie zaczęli o tym rozmawiać - przekazują nam. I pytają: jak można rozpocząć tak poważną inwestycję, nie powiadamiając o tym mieszkańców? - To nas jeszcze bardziej bulwersuje i rozbudza naszą wyobraźnię. Skoro ta inwestycja ma być dla nas, to dlaczego wszystko dzieje się potajemnie. Jeżeli coś jest dobre, nie powinno być ukrywane - słyszymy.

Jak dowiadujemy się, wśród mieszkańców pojawia się obawa względem tej inwestycji, bo w swoich wizjach widzą ciężarówki wwożące śmieci, pozostawiające smród i rozwalające drogi. - Mamy wiele złych skojarzeń, bo gdyby sprawa na początku była nam przedstawiona w formie spotkania, byłoby inaczej - wskazano w rozmowie z Nowinami.

Dawid Machecki


Co napisano w piśmie do burmistrza?

Zbiorowa uwaga mieszkańców do wyłożonego studium uwarunkowań i kierunku zagospodarowania przestrzennego Gminy Kuźnia Raciborska

W związku z wyłożeniem do publicznego wglądu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Kuźnia Raciborska wraz z prognozą oddziaływania na środowisko wnosimy o wykreślenie ze studium poniższych punktów znajdujących się w :

Część „B” Kierunki zagospodarowania przestrzennego

III. Kierunki i wskaźniki dotyczące zagospodarowania oraz użytkowania terenów.

PU, PU1 – obszary aktywności gospodarczych – produkcyjne, usługowe

1. Podstawowe kierunki przeznaczenie terenów:

- zabudowa związana z gospodarowaniem odpadami w obszarze PU1 (w szczególności Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów wraz z punktem przeładunkowym, instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów zebranych selektywnie), spalarnia odpadów.

oraz

IT, IT1 – obszary infrastruktury technicznej

Instalacje do termicznego przekształcania odpadów w obszarze oznaczonym symbolem IT1

Uważamy, że obie instalacje nie powinny powstać w mieście Kuźnia Raciborska ponieważ ich działalność będzie uciążliwa dla mieszkańców przez planowaną lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych i bloków wielorodzinnych.

Ponadto miasto jak i cała Gmina Kuźnia Raciborska położone są w Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, który zgodnie z Zarządzeniem Wojewody Śląskiego Nr 222/99 z dnia 16 listopada 1999r. oraz Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego / Statut Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego - Nr III/41/6/2009 z dnia 26 sierpnia 2009 roku mają m. in. za zadanie:

- zachowanie najcenniejszych zasobów i cech środowiska przyrodniczego,

- zabezpieczenie równowagi ekologicznej poprzez dostosowanie rozwoju społeczno- gospodarczego do uwarunkowań przyrodniczych,

- ochronę zasobów, walorów historycznych i kulturowych.

Dodatkowo, powstałe spalarnie spowodują zanieczyszczenia oraz znaczną emisję CO2.

Z tych powodów Unia Europejska klasyfikuje spalarnie jako wyrządzające poważne szkody środowiskowe, a tym samym nie dofinansowuje takich inwestycji.

Spalarnie niszczą surowce, które można poddawać recyklingowi ponieważ nie miałyby zagwarantowanej wystarczającej wartości energetycznej.

Spalarnie nie generują energii netto. Większość energii zawartej w produktach – koniecznej do pozyskania zasobów pierwotnych, przetworzenia ich w produkt oraz zużytej przez transport – jest tracona. Ponad 20-krotnie więcej energii możemy zachować dzięki recyklingowi, a blisko 200-krotnie więcej decydując się na wielokrotne używanie produktów. Efektywność wytwarzania energii z odpadów jest także znacznie niższa niż z innych paliw, przez co spalarnie mają większą emisję CO2 netto na jednostkę wyprodukowanej energii.

Jeśli energia jest argumentem, to zdecydowanie rozsądniej jest wspierać zapobieganie wytwarzania odpadów u źródła, selektywną zbiórkę, kompostowanie oraz beztlenowe przetwarzanie bioodpadów, i oczywiście recykling materiałowy, gdyż te metody w gospodarce odpadami pozwalają na zmniejszenie emisji CO2, odwrotnie niż spalarnie.

Spalarnia, nawet funkcjonując zgodnie z przepisami, wyemituje tony pyłów, metali ciężkich oraz innych niezwykle toksycznych związków organicznych, szkodliwych dla naszego zdrowia i środowiska. Jako że spalanie jest procesem utleniania i spalarnia musi pobrać tlen z atmosfery oraz zużyć chemikalia do neutralizacji emisji, to w sumie wyemituje wagowo do 45% więcej zanieczyszczeń w postaci gazowej i stałej niż wynosi masa spalanych odpadów.

Mając na uwadze nasze środowisko, a przede wszystkim nasze zdrowie wnosimy o usunięcie zapisów pozwalających budowanie spalarni śmieci w naszym mieście z zapisów w studium.



Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.