Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Po śląsku i na ludowo. Tak bawili się mieszkańcy Raciborza i regionu na "Śląskim czwartku" [DNI RACIBORZA 2021]

19.08.2021 23:04 | 1 komentarz | żet

Ludowa potańcówka z zespołami Kapela Fedaków i Kapela Dejcie Pozór zakończyła pierwszy dzień Dni Raciborza. W kolejnych dniach czeka nas totalna zmiana klimatu.

Po śląsku i na ludowo. Tak bawili się mieszkańcy Raciborza i regionu na "Śląskim czwartku" [DNI RACIBORZA 2021]
Zabawę zorganizowano w czwartkowy wieczór 19 sierpnia 2021 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie trzeba było jechać do Katowic

- Cieszymy się, że jest taka inicjatywa w regionie, bo zazwyczaj na potańcówki jeździmy do Katowic - mówią Emilia Piejko i Piotr Pańczyk. Przyjechali do Raciborza z Rybnika oraz Żor specjalnie na ludową potańcówkę zorganizowaną 19 sierpnia w ramach Dni Raciborza.

- Bardzo przyjemny wieczór w Raciborzu - słyszymy od Emilii Piejko i Piotra Pańczyka, którzy przyjechali do Raciborza z Rybnika i Żor.

- Bardzo przyjemny wieczór w Raciborzu - słyszymy od Emilii Piejko i Piotra Pańczyka, którzy przyjechali do Raciborza z Rybnika i Żor.

Na placu Ofki Piastówny zagrały Kapela Fedaków oraz Kapela Dejcie Pozór. I choć amatorów tańca było w czwartkowy wieczór wyraźnie mniej niż widzów na "Różowisku" (relacja z tego wydarzenia jest tutaj: Dzięki "Różowisku" sztuka wyszła do ludzi. Zobaczcie, jak rozpoczęły się Dni Raciborza 2021 [ZDJĘCIA] [FILM]), to ci, którzy zostali na placu Ofki, nie żałowali. Jak się bawili, możecie zobaczyć na nagraniu oraz zdjęciach.

Co to za zespoły?

Kapela Fedaków to rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Zespół popularyzuje także muzykę i tańce tradycyjne poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów, potańcówek i innych działań kreatywnych.

Kapela Dejcie Pozór to zespół grający również tradycyjną śląską muzykę do tańca. Poza koncertami, grają podczas potańcówek, prowadzą warsztaty i inne działania promujące muzykę, tańce i kulturę śląską. Grali i uczyli tańców m.in. podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, czy w ramach weekendu śląskiego w „Niepodległa. Miejsce spotkań” oraz w ramach Industriady w dzielnicy Nikiszowiec. Kapela zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Powstańcze Śpiewanie” w Mysłowicach, jest też laureatem Festiwalu Pieśni Tradycyjnej w MDK Ligota w Katowicach.


Zobacz również: