Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Deszcz nie przeszkodził w koncercie Cello Brothers [ZDJĘCIA]

01.08.2021 20:08 | 0 komentarzy | tom

Cello Brothers to wyjątkowy duet wiolonczelowy wykonujący najbardziej znane hity w swoim niepowtarzalnym stylu. Pierwotnie koncert miał się odbyć w parku Roth, jednak obfite opady deszczu zmusiły organizatorów do przenosin na scenę Raciborskiego Centrum Kultury.

Deszcz nie przeszkodził w koncercie Cello Brothers [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Hity w niepowtarzalnym stylu

CELLO BROTHERS to wyjątkowy duet wiolonczelowy wykonujący najbardziej znane hity w swoim niepowtarzalnym stylu, partnerzy Yamaha Music Europe oraz najmłodsi ambasadorzy marki Yamaha Music w Polsce. Mimo młodego wieku, za sprawą ich twórczych aranżacji najpopularniejszych utworów, wspólnie z Margaret mieli okazję wystąpić podczas 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, wykonując ”uklasycznione” wersje utworów ”Byle jak” oraz Eurowizyjnego przeboju ”In My Cabana”. Razem z Lanberry mieli przyjemność wystąpić podczas gali rozdania nagród ”Fryderyki 2019”, a na zaproszenie lidera zespołu Lady Pank - Jana Borysewicza, występowali jako goście specjalni na trasie zespołu LP1. Kreatywne podejście do muzyki docenił sam król TVN – Kuba Wojewódzki, zapraszając wiolonczelistów do występu podczas prezentacji jesiennej ramówki 2018 stacji TVN. Ich porywające koncerty to dawka ogromnych emocji dla słuchaczy o czym świadczą wyprzedane do ostatniego biletu koncerty oraz tysiące komentarzy rozentuzjazmowanych fanów, a zwłaszcza fanek na portalach społecznościowych.

Jakub Dubik

Jakub Dubik należy do grona najbardziej utalentowanych polskich wiolonczelistów młodego pokolenia

- prof. Tomasz Strahl

Jakub Dubik jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wybitnego polskiego pedagoga profesora Tomasza Strahla. Mimo młodego wieku (23 lata) w swoim dorobku artystycznym ma koncerty w takich salach jak: Weill Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Chamber Music Hall w Filharmonii Berlińskiej, Brahms Saal w Musikverein we Wiedniu, w Polsce m.in. w studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, na Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Europejskim Centrum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Wiolonczelista jest laureatem międzynarodowego konkursu Irvine Young Concert Artist w 2015 roku w Nowym Jorku (II nagroda), zdobywcą II nagrody na Międzynarodowej Trybunie Młodych wykonawców w 2015 roku w Ljubljanie, zdobywcą I nagrody i koncertu w Musikverein (Sala Filharmoników Wiedeńskich) na GPV 2015 w Wiedniu.

Dotychczasowe osiągnięcia artysty oraz plany artystyczne dają mocny argument do twierdzeń, iż Jakub Dubik rozsławi dobre imię Polski

- Jerzy Maksymiuk, Janusz Olejniczak

Wiolonczelista brał udział w festiwalach m.in. “Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” w Filharmonii Zielonogórskiej, Tygodnia Talentów w Dworku Ignacego Paderewskiego w Tarnowie, Bravo Maestro w Kąśnej Dolnej, Busku Zdroju im. Krystyny Jamroz. Występował wielokrotnie jako solista z orkiestrami w kraju i za granicą. Wśród mistrzów batuty, z którymi miał przyjemność współpracować, znajdują się:

Claude Villaret (Thailand Philharmonic Orchestra, Bangkok), En Shao (RTV Slovenia Symphony Orchestra, Ljubljana), Sławomir Chrzanowski (Filharmonia Zabrzańska), Piotr Borkowski (Symphony Orchestra of India, Bombaj), Marcin Sompoliński (Orkiestra „Collegium F” Poznań), Bartosz Żurakowski (Filharmonia Opolska), Maciej Koczur (laureat konkursów dyrygenckich).

Swój warsztat artystyczny doskonalił pod kierunkiem takich osobowości artystycznych jak Romain Garioud, Claudio Bohórquez, Kazimierz Michalik, Dominik Połoński, Stanisław Firlej, Roman Jabłoński, Bartosz Koziak, Marcin Zdunik, Jelena Očić-Flaksman, Hendrik Blumenroth, Miriam Roycroft.

Dokonał nagrania dla dla Radio Slovenija (program 3. – Ars). Wiolonczelista został zaproszony do nagrania albumu z muzyką polską dla wytwórni Warner Music, wspólnie z wybitnymi muzykami: skrzypkiem Januszem Wawrowskim oraz pianistą Grzegorzem Skrobińskim.

W maju 2018 roku jako członek trio fortepianowego wspólnie z Januszem Wawrowskim oraz Grzegorzem Skrobińskim brał udział w pierwszym w historii powojennej Polski koncercie na skrzypcach Stradivariusa pozyskanych przez prywatnego inwestora na 100 rocznice odzyskania niepodległości. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury został nominowany przez Telewizję Polską do nagrody Formaty Kultury.

Został objęty programem stypendialnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, stypendystą Prezydenta Miasta Opola, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji ProCello, a także laureatem stypendium MKiDN „Młoda Polska”. Za osiągnięcia artystyczne w 2015 roku został laureatem nagrody kulturalnej Prezydenta Miasta Opole za rozpowszechnianie kultury w Polsce i na świecie.

Wiolonczelista jest współtwórcą duetu „Cello Brothers®” gdzie wspólnie z drugim członkiem zespołu wiolonczelistą Mikołajem Błaszczykiem opracowuje i wykonuje najbardziej znane utwory muzyki klasycznej oraz popularnej w przekładzie na dwie wiolonczele oraz warstwę elektroniczną.

Mikołaj Błaszczyk

Mikołaj Błaszczyk urodzony w Warszawie jest 23-letnim wiolonczelistą. Obecnie studiuje na Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w klasie profesorów: Toke Moldrupa oraz Morten Zeuthena.

Jest laureatem wielu konkursów o zasięgu ogólnopolskim jak i międzynarodowym. Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć:

Dwukrotne Stypendium Idyllwild Summer Arts Academy (California) w latach 2011 oraz 2012, II miejsce na XXIV Konkursie FLAME w Paryżu 2013, I miejsce na V Sochaczewskim Konkursie Młodego Wiolonczelisty 2013, I miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Harfą, III miejsce na X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego.

W latach szkolnych Mikołaj osiągał wiele sukcesów prawykonując utwory: Piotra Mossa – Duettino no. 2, Bolesława Blaszczyka – Mad Trip, Moniki Dalach – Stuck in basement, wiolonczela i live electronics, Mikołaja Błaszczyka – Trio.

Brał także udział w kursach mistrzowskich, które prowadzili Niels Ullner, Tomasz Strahl, Andrzej Zieliński, Hannu Kiski, LarsInge Bjärlestam, Ursula Smith, Jacob Shaw, Francesca Vicari, Pierluigi Camicia, Leonardo Altino, Larry Livingstone, Sey Ann.

W roku 2015 rozpoczął studia w The Danish National Conservatory of Music w Odense w klasie profesora Nielsa Ullnera. Doskonaląc swój warsztat wiolonczelowy Mikołaj koncertował jako solista, kameralista oraz członek orkiestr na terenie całej Danii.

W tamtym czasie zaczął zajmować się również kompozycją, aranżacją oraz tworzeniem muzyki elektronicznej.

W październiku i listopadzie 2016 wspólnie z włoskim pianistą Nicolą Possenti stworzył duet, z którym koncertował w Rzymie. (m.in. Instytut Polski – Koncert z utworami Polskich Kompozytorów z Okazji Święta 11 listopada).

Równolegle Mikołaj rozwijał się także jako aranżer oraz kompozytor pisząc aranżacje na orkiestrę złożoną z 30 wiolonczel, Kwartet wiolonczelowy Blascello oraz duety wiolonczelowe, na swoim koncie ma także 4 autorskie utwory na wiolonczelę solo oraz trio na wiolonczelę fortepian i waltornię którego prawykonanie miało miejsce 28 maja 2017 w Sali Koncertowej ODEON w Odense (Dania)

W tym samym miesiącu Mikołaj wraz z polskim wiolonczelistą Jakubem Dubikiem stworzyli duet “Cello Brothers”. Kariera duetu zaczęła rozwijać się błyskawicznie i zespół ma na koncie kilkadziesiąt koncertów w Polsce i poza granicami kraju.

Mimo szybko rozwijającej się kariery Mikołaj kontynuował studia w Kopenhadze gdzie bardzo szybko udało mu się zostać jednym z najlepszych studentów wiolonczeli o czym świadczą licznie zdobyte uczelniane stypendia.

Ich losy skrzyżowały się w 2011 roku. Wówczas rywalizowali ze sobą podczas konkursu muzycznego. Zajęli dwa pierwsze miejsca i, co najdziwniejsze w tej historii, od razu zapałali do siebie sympatią. Mimo młodego wieku są bardzo ambitni i zorientowani na sukces. Najbardziej pomagają w tym fantazja i wszechstronność, wykazywane nie tylko podczas tworzenia muzyki, ale i studiowania gry na wiolonczeli – Kuba na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, Mikołaj w Akademii Muzycznej w Danii. Tak w skrócie zaczynał zespół Cello Brothers.

źródło: RCK