Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

W Szerokiej stanęła ławeczka Henryka Sławika

02.06.2021 15:47 | 0 komentarzy | AgaKa

Przed kościołem w Szerokiej w Jastrzębiu-Zdroju stanął właśnie pomnik Sławika – to granitowa ławeczka, na której posadzono niemal 1,5-metrową postać odlaną z brązu. Teraz każdy może przysiąść koło bohatera z Szerokiej, zrobić sobie z nim zdjęcie, a także – co ważne – przeczytać o jego historii.

W Szerokiej stanęła ławeczka Henryka Sławika
Oficjalne odsłonięcie pomnika zaplanowane zostało na lipiec – w rocznicę urodzin Henryka Sławika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dzięki założonemu przez niego z Józsefem Antallem sierocińcowi dla dzieci żydowskich w Vácu nad Dunajem, na podstawie sfałszowanych dokumentów uratowało się około 5 tysięcy polskich Żydów.

„Ja wierzę, że on był boskim posłańcem. To Niemcy sprawili, że zostałam sama na tym świecie. Jeśli więc dziś żyję i mieszkam w Izraelu i mam tak dużą, własną rodzinę, dzieci, wnuków i prawnuków, w sumie ponad 30 osób, to dlatego, że Sławik mnie uratował” – mówiła Cipora Lewawi z d. Cyla Ehrenkranz – jedna z uratowanych przez Henryka Sławika dziewczynek.

Ogromnie zależało nam na upamiętnieniu Henryka Sławika. To niesamowita postać, prawdziwy bohater, na skalę międzynarodową. Dzięki niemu udało się uratować mnóstwo ludzi. Sam zapłacił za to najwyższą cenę – został zamordowany przez gestapo. Nawet na torturach nie wydał swoich współpracowników. To niezmiernie wzruszające, że możemy dziś oglądać w Jastrzębiu-Zdroju, jego rodzinnej miejscowości, ten pomnik –  powiedziała prezydent Anna Hetman.

Postać Sławika wykonana została w skali 1:1. Za koncepcję całego pomnika odpowiedzialne było Biuro Projektowe A1. Samą rzeźbę zaprojektowało Studio Rzeźby Jagenemeer, które prowadzą absolwenci toruńskiego ASP: Aneta i Maciej Jagodziński-Jagenmeer. 

– Najpoważniejszym wyzwaniem było to, w jaki sposób przedstawić tak ciekawą postać. Uznaliśmy, że jeśli wyrzeźbimy po prostu pana w garniturze, to nie będzie się on wyróżniał spośród wielu tego typu pomników. A nam chodziło o ujęcie jakiegoś rysu, który mógłby naprowadzić odbiorcę na ślad tego, w jaki sposób działał Henryk Sławik – opowiada Maciej Jagodziński-Jagenmeer.

Pomnik Sławika można w Szerokiej zobaczyć już dziś. Jest tak usytuowany, że bohater spogląda w kierunku domu, w którym się wychowywał. Zanim jednak tak się stało, powstały specjalne formy odlewnicze.

– Pod względem technologicznym to proces wieloetapowy. Najpierw jest, oczywiście, projekt. Przygotowujemy takie poglądowe projekty w skali 1:5. W momencie, gdy mamy już ustaloną koncepcję, przystępujemy do skali 1:1. Wtedy zaczyna się typowa praca rzeźbiarska – przygotowanie konstrukcji, narzucenie gliny, formowanie jej. Po akceptacji zamawiającego, wykonujemy silikonową formę. Później przygotowuje się negatyw gipsowy. Cały proces ponawiamy w odlewni, gdzie tworzymy kolejną formę, do której wlewa się woski. Całość formuje się w masach szamotowych. Wypalamy je w piecach tak, by wosk się wytopił. Dopiero w te przestrzenie można wlać roztopiony brąz – relacjonuje Maciej Jagodziński-Jagenmeer.

Ludzie:

Anna Hetman

Anna Hetman

Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta