Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Flaga i wykład online, czyli dzień Żołnierzy Wyklętych bez bitwy i grochówki

01.03.2021 08:36 | 0 komentarzy | żet

Odbicie więźnia z rąk bezpieki, koncerty, interesujące wykłady - to żelazne punkty raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z minionych lat. W tym roku z powodu restrykcji sanitarnych Racibórz będzie obchodził to święto wyjątkowo skromnie.

Flaga i wykład online, czyli dzień Żołnierzy Wyklętych bez bitwy i grochówki
Pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu wzbudziły sensację. Główną atrakcją wydarzenia był czołg z okresu II wojny światowej.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 marca, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, raciborska biblioteka zaprasza na wykład online dr hab. Mariusza Mazura. Prelegent zajmuje się szeroko pojętą problematyką Polski Ludowej, totalitaryzmu, autorytaryzmu, mechanizmami manipulacji i indoktrynacji, a także próbą opisu mentalności władzy oraz społeczeństwa. W swoich książkach proponuje nowe spojrzenie na powojenną partyzantkę - od strony mentalności jej uczestników. Docieka, jak i dlaczego tak, a nie inaczej, myśleli i działali ludzie konspirujący po wojnie. Wydarzenie online odbędzie się 1 marca o godzinie 18.00 na platformie clickmeeting pod linkiem: https://biblrac.clickmeeting.com/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych.

Wykład dr hab. Mariusza Mazura to w zasadzie jedyny punkt programu tegorocznych raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak było w minionych latach? Zobaczcie sami:

2015 rok. Inscenizacja historyczna na placu Długosza przyciągnęła tłumy raciborzan. Atrakcją wydarzenia był czołg T-34. Więcej na ten temat: Racibórz pamięta o Żołnierzach Wyklętych - setki osób na placu Długosza [ZDJĘCIA]


2016 rok. Żołnierze Wyklęci. Dlaczego warto o nich pamiętać? Redakcja „Nowin Raciborskich” zaprosiła do debaty raciborskich historyków, pedagogów, przedstawicieli świata kultury. Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.


2016 rok. Jerzy Zelnik (aktor), Paweł Piekarczyk (bard), Marek Rapnicki (pracownik RCK), Marian Szlapański (weteran AK z Raciborza) podczas montażu słowno-muzycznego pt. Podziemna Armia Powraca (2016 rok).


2016 rok. Gościem biblioteki był Kajetan Rajsk - autor książki "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych". Więcej na ten temat: Pięciolatek w więzieniu. O wstrząsających losach dzieci Żołnierzy Wyklętych w bibliotece.


Rok 2016. Tym razem inscenizację historyczną zorganizowano na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Wydarzenie połączono z piknikiem historycznym. Więcej: Rozbicie więzienia UB i piknik patriotyczny w Raciborzu [ZDJĘCIA].


Rok 2017. Kapitalny koncert Luxtorpedy w Raciborskim Centrum Kultury. Więcej: Luxtorpeda zajechała do Raciborza. Było rockowo, duchowo i patriotycznie [ZDJĘCIA].


Rok 2017. - Na wf-ach się walczy, trenuje, to i wyniki są - powiedział nam tuż po przekroczeniu mety Michael Dokupiel, uczeń klasy mundurowej w ZSOMS Racibórz, który zwyciężył w pierwszym raciborskim Biegu Niezłomnych. Więcej: Bieg Niezłomnych w Raciborzu [ZDJĘCIA].


Rok 2018. 21 marca rondo na placu Mostowym w Raciborzu zyskało oficjalną nazwę - rondo im. Żołnierzy Wyklętych. Więcej: Raciborzanie zachowali się jak trzeba! Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych oficjalnie otwarte.


Rok 2020. Po raz kolejny zorganizowano w Raciborzu rekonstrukcję historyczną. Tym razem Żołnierze Wyklęci, krasnoarmiejcy i kolaboranci walczyli na raciborskim rynku. Więcej: Bitwa na rynku w Raciborzu. Żołnierze Wyklęci starli się z ubekami i czerwonoarmistami [ZDJĘCIA].


Przypomnijmy, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 3 lutego 2011. Na dzień celebracji święta wybrano 1 marca, nawiązując tym samym do daty wykonania wyroku śmierci (1.03.1951) na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ostatnich ogólnopolskich koordynatorach „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.