Kuźnia Raciborska. Budynek po podstawówce stanie się izolatorium?
Powraca temat utworzenia izolatorium w Kuźni Raciborskiej, w budynku, w którym docelowo ma funkcjonować jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej. To miejsce dla osób zakażonych koronawirusem.
Izolatorium w Kuźni Raciborskiej?
O tym mówiło się już w marcu, kiedy do Polski napłynęła pierwsza fala koronawirusa. Temat powrócił teraz, kiedy mierzymy się z coraz większą liczbą zakażeń. Informację o utworzeniu izolatorium w Kuźni Raciborskiej przekazał burmistrz Paweł Macha na minionej sesji rady miejskiej. – Budynek, który przejął od nas Skarb Państwa, na chwilę obecną jest przeznaczony na izolatorium. Jakby się miała sytuacja pogarszać to właśnie w Kuźni Raciborskiej, w budynku szkoły takie izolatorium będzie funkcjonowało – mówił burmistrz Macha.
Budynek, który wskazał włodarz, znajduje się przy ul. Arki Bożka. To obiekt po byłej podstawówce, obecnie przygotowywany na miejsce stacjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Teren po przekazaniu go przez miejscowy samorząd (otrzymując w zamian szesnaście innych działek) na rzecz Skarbu Państwa trafił we władanie 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Gliwicach, który przeprowadza w nim potrzebne prace, by WOT mógł tam funkcjonować.
Z prośbą o komentarz do tworzonego w Kuźni Raciborskiej izolatorium zwróciliśmy się do zarządcy obiektu - 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Gliwicach oraz rzecznika prasowego wojewody Jarosława Wieczorka, bo wojewodowie tworzą w poszczególnych województwach te miejsca. Do chwili obecnej nie otrzymaliśmy odpowiedzi, gdy takowe się pojawią, do sprawy wrócimy.
Blisko 10 tys. miejsc w izolatoriach
Do tworzenia izolatorów nawiązał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, zwołanej na piątek 30 października. Mówiąc o rozbudowie systemu opieki zdrowotnej, minister Niedzielski powiedział, że izolatoria, to jedna ze stref modelu opieki nad pacjentami covidowymi. – Na wczoraj mieliśmy 4 tysiące miejsc w izolatoriach, w tej chwili też rozbudujemy tę infrastrukturę do blisko 10 tysięcy. Ale rozbudowujemy ją przede wszystkim po to, aby część pacjentów, którzy są hospitalizowani, a nie wymagają intensywnej opieki, mogła być przesuwana właśnie do leczenia w takich warunkach jak izolatoria – powiedział minister. Dodał, że to nie będą tylko hotele, ale także sanatoria oraz ośrodki, gdzie jest możliwość sprawowania opieki nad chorymi.
- Koronawirus - wszystko o pandemii 3456 wiadomości, 5528 komentarzy w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów
Ludzie:
Paweł Macha
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.