Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Halo! Rybnik: Pieszo z Panamy do Kanady

01.07.2020 08:57 | 0 komentarzy | kama

Halo! Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego 20) zaprasza 1 lipca o godz. 16.00 na opowieść o pieszej wędrówce z Panamy do Kanady, którą uznano za Podróż Roku w plebiscycie National Geographic - Travelery 2020. Z uwagi na obostrzenia obowiązuje limit miejsc dostępnych wyłącznie poprzez wcześniejszą rezerwację.

Halo! Rybnik: Pieszo z Panamy do Kanady
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dla pozostałych uczestników odbędzie się transmisja online z wydarzenia.

Prawie 12 tysięcy kilometrów, ponad półtora roku, 9 krajów, 19 par butów i jedna miłość. Arek Winiatorski po przejechaniu Ameryki Południowej autostopem stwierdził, że wciąż porusza się za szybko. By jeszcze lepiej poznawać świat, postanowił od Panamy przemierzać go pieszo. Kupił używany dziecięcy wózek, który jak wieszczył jego poprzedni właściciel, miał nie dotrzeć nawet do granicy z Kostaryką. Przemierzył jednak całą Amerykę Centralną i to wcale nie najprostszą drogą, bo przez góry. Arek postanowił bowiem zdobywać po drodze najwyższy szczyt każdego odwiedzanego tam kraju. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, która przeszła z nim (i z wózkiem!) kolejne 7 tysięcy kilometrów, aż do Kanady. Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami. 5-45 kilometrów – tyle średnio Ola i Arek przechodzili w ciągu jednego dnia. Dlatego też musieli spędzać noce w miejscowościach, gdzie nikt się nie zatrzymuje. Na schodach pod sklepem słuchali historii życia zwykłych ludzi, bo to właśnie oni byli najważniejsi w tej podróży. Rozmawiali z rolnikami na polach, protestującymi blokującymi drogi i migrantami przemierzającymi tę samą trasę co oni. Poznawali to, co zwykle w podróży rozmazuje się za szybami pędzących autobusów i samochodów. To, co na poboczu Ameryk. Ola i Arek, jak sami mówią, podczas tej wyprawy zakochali się nie tylko w sobie, w Amerykach i w życiu, ale przede wszystkim w chodzeniu. Wierzą, że 6km/h to najlepsza, najbardziej naturalna prędkość. Do poznawania świata, do poznawania ludzi, do poznawania siebie.

Marsz w liczbach:

- 11 704 km pieszo

- 117 857 m przewyższenia, czyli 13 wejść z poziomu morza na Mount Everest

- 6 najwyższych szczytów poszczególnych krajów

- 384 dni marszu, w tym 173 noce w namiocie i tylko 32 płatne noclegi

- 12 par butów

- 93 razy łatane dętki

Prelegenci - twórcy bloga podróżniczego Stones on Travel:

Ola Synowiec – latynoamerykanistka, dziennikarka pisząca dla polskiej prasy o Meksyku. Autorka przewodników po tym kraju, strony Mexico Magico Blog i zbioru reportaży „Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk” (Wydawnictwo Czarne, 2018).

Arkadiusz Winiatorski – edukator filmowy, organizator wydarzeń kulturalnych oraz sportowych, autor artykułów podróżniczych. Uzależniony od górskich wycieczek, wolontariatu i autostopu, który zaraz po chodzeniu uważa za najlepszy środek przemieszczania się.

WSTĘP WOLNY. OBOWIĄZUJE REZERWACJA MIEJSC - zapisy przyjmowane są mailowo

halorybnik@gmail.com lub telefonicznie 32 439 22 00.

/Materiały prasowe/