W strugach deszczu i z wylaną Odrą w tle. Krótkie uroczystości w Grzegorzowicach [ZDJĘCIA]
W sobotnie przedpołudnie w Grzegorzowicach (gm. Rudnik) odsłonięto tablicę informacyjną przedstawiającą historię tamtejszych ruin mostu. Choć nie tak wyobrażano sobie to wydarzenie. Ulewny deszcz spowodował skrócenie uroczystości do minimum. – Jak podobną tablicę będziemy odsłaniali po drugiej strony Odry (w Ciechowicach – przyp. red), to gwarantuję wam, że pogoda będzie inna – uśmiechała się wójt Nędzy Anna Iskała.
Uroczystości były efektem starań czynionych przez koło terenowe z Rudnika utworzone w ramach Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” z Bytomia. To właśnie oni obrali sobie za cel ratowanie zabytków na terenie gminy. Jednym z nich są ruiny mostu Grzegorzowice – Ciechowice. Teren został im użyczony od strony gminy Rudnik przez starostę Grzegorza Swobodę, który w imieniu Skarbu Państwa zarządza tym miejscem. Zajęli się uporządkowaniem terenu, zaplanowali również zawieszenie na ruinach mostu tablicy informacyjnej. Jej oficjalne odsłonięcie zaplanowano na sobotnie przedpołudnie 20 czerwca, jednak plany pokrzyżowała pogoda. Ulewny deszcz spowodował wylanie Odry, co uniemożliwiało dojście do tablicy i przecięcie symbolicznej wstęgi. Oficjele zebrali się z parasolkami w rękach na pobliskiej drodze, uczestnicząc w krótkim wydarzeniu.
W Grzegorzowicach oprócz przedstawicieli rudnickiego koła „Pro Fortalicium” na czele z przewodniczącym Arturem Osakiem zjawili się: wójt Rudnika Piotr Rybka wraz ze swoim zastępcą Tomaszem Kruppą, wójt Nędzy Anna Iskała oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” z Bytomia z prezesem Dariuszem Pietruchą.
Podobna tablica ma zawisnąć również po drugiej stronie mostu, czyli w Ciechowicach. Obecnie czynione są ku temu starania. O planach członków koła „Pro Fortalicium” z Rudnika pisaliśmy w artykule: "Chcą ocalić od zapomnienia ruiny mostu Ciechowice – Grzegorzowice ".
Szerszą relację z uroczystości zamieścimy we wtorkowych „Nowinach Raciborskich” (w sprzedaży od 23 czerwca 2020 r.).
Ludzie:
Anna Iskała
Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza.
Artur Osak
Były radny gminy Rudnik.
Piotr Rybka
Wójt gminy Rudnik.
Tomasz Kruppa
Wicewójt gminy Rudnik
Komentarze
2 komentarze
wahnsinn co się to dzieje
A prognozy ciągle mówią o wyjątkowych upałach i suszy i to od początku roku tyle że co tydzień przesuwają termin upałów na kolejny tydzień. A tak na serio to taka porządna powódź będzie za rok albo za dwa BO ZAWSZE CO 12-14 lat mamy powódź stulecia. Ostatnio 2010, przedtem 1997 przedtem 1982 przedtem 1970 przedtem 1958 , 1947 , 1934 a w środku tego okresu susze stulecia. I tak cyklicznie od 18 wieku jak prowadzi się zapiski