Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Wielkie odkażanie ulic w Rybniku

17.04.2020 07:22 | 0 komentarzy | acz

Pracownicy Rybnickich Służb Komunalnych od kilku tygodni dezynfekują miasto. To ważne działanie profilaktyczne w walce z koronawirusem.

Wielkie odkażanie ulic w Rybniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W związku z pandemią koronawirusa Rybnickie Służby Komunalne każdego dnia odkażają rynek, drogi, deptaki i bulwary, a także ławki i przystanki. Dezynfekowane są ponadto szalety miejskie, przyciski przy przejściach dla pieszych oraz poręcze, klamki i panel sterujący windy na parkingu wielopoziomowym przy ul. Hallera.

Wszystko po to, by dać rybniczanom poczucie bezpieczeństwa i maksymalnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się groźnego wirusa. Miasto wykorzystuje wszystkie możliwości i posiadany potencjał, by wspomagać mieszkańców w tej trudnej sytuacji – zaznacza prezydent Rybnika Piotr Kuczera. 

Odkażanie otwartych przestrzeni, w tym ulic i chodników, odbywa się przy użyciu roztworu podchlorynu sodu o działaniu dezynfekcyjnym. Dezynfekcja klamek, przycisków, poręczy itp. wykonywana jest płynami na bazie alkoholu, które mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze.

Do prowadzenia dezynfekcji nie kupowaliśmy specjalnego sprzętu – posiadany zasób dostosowaliśmy do wykonywania działań prewencyjnych. RSK ponosi dodatkowe koszty tylko w zakresie zakupu środków używanych do dezynfekcji – wyjaśnia Przemysław Grycman, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych. 

W przestrzeni miejskiej Rybnika pojawia się klika różnorodnych pojazdów będących na stanie RSK. Tzw. polewaczka odkaża drogi na terenie miasta wraz z miejscami często uczęszczanymi przez pieszych –  m.in. Plac Wolności czy Dworzec Komunikacji Miejskiej na ul. Budowlanych. Do oprysku powierzchni dróg na terenie miasta wykorzystywany jest także pojazd DAF, który na co dzień pełni funkcję zamiatarki drogowej. Dzięki mniejszym gabarytom od polewaczki może on także odkażać powierzchnie w centrum miasta, np. rynek, deptak, przyległe uliczki, bulwary nad Nacyną.

Ławki, kosze na odpady oraz inne newralgiczne miejsca wymagające częstego odkażenia dezynfekowane są przy pomocy zamiatarki samojezdnej Karcher, w której prace wykonują dwie osoby – kierowca i operator. Pracownicy RSK korzystają także z pojazdu ze skrzynią załadunkową wyposażoną w zbiorniki oraz sprzęt umożliwiający dezynfekcję przystanków autobusowych na terenie miasta.

RSK zajmuje się ponadto odkażaniem ręcznym za pomocą opryskiwacza spalinowego plecakowego oraz ręcznych spryskiwaczy ciśnieniowych. Ekipy pracujące na tym sprzęcie zajmują się dezynfekcją miejsc, do których nie można dotrzeć za pomocą pojazdów odkażających. Są to między innymi ławki, kosze na odpady, guziki sygnalizacji świetlnej, parking wielopoziomowy, targowisko miejskie, toalety publiczne.

Osoby przydzielone do odkażania pracują w rożnych porach, tak aby można było maksymalnie wykorzystać posiadane środki techniczne. Całość akcji będzie prowadzona do ustąpienia zagrożenia wynikającego z rozprzestrzeniania się koronowirusa – dodaje Przemysław Grycman.