ASF – czym jest i czym grozi?
31 stycznia weszła w życie specustawa mająca ułatwiać zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. tzw. Lex Ardanowski (od nazwiska ministra rolnictwa) ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa i zostało wprowadzone w związku z jego pojawieniem się w zachodniej części kraju, gdzie znajduje się polskie zagłębie hodowli trzody chlewnej. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce szacowana jest na bagatela 20 mld zł. Wprowadzenie specustawy tłumaczone jest przede wszystkim koniecznością ochrony tego rynku.
KRAJ, POWIAT Czym zatem jest afrykański pomór świń? Jak tłumaczy Główny Inspektorat Weterynarii, ASF (African swine fever) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. Nie zagraża innym zwierzętom. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Natomiast świnie zarażone wirusem nie są dopuszczone do spożycia. Zgodnie z przepisami są one wybijane.
Wystąpienie ASF skutkuje więc przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju, jak i poza jego granice.