Piątek, 15 listopada 2024

imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii

RSS

Złote lata polskiej chuliganerii w prezencie od Ibuk Libra i biblioteki

11.01.2020 06:00 | 0 komentarzy | d

Ibuk Libra oraz raciborska biblioteka życzą swoim czytelnikom samych dobrych lektur w Nowym Roku, a w ramach prezentu proponują darmowy dostęp do książki elektronicznej „Złote lata polskiej chuliganerii 1950-1960” Piotra Ambroziewicza. Ten i pozostałe 2092 e-booki można wypożyczyć za darmo, bez wychodzenia z domu do 31 stycznia.

Złote lata polskiej chuliganerii w prezencie od Ibuk Libra i biblioteki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jaki jest rodowód chuligana? Dlaczego chuligan stał się problemem politycznym? Jak mucha zwalczała chuliganerię? Co wspólnego z polskim chuliganem miał bagnet w brzuchu Koreanki? Czy chuligan i bikiniarz byli przyrodnimi braćmi? To tylko niektóre z wielu ciekawych pytań, które autor stawia w zakrojonej na szeroką skalę opowieści o pladze, jaka nawiedziła Polskę Ludową w latach pięćdziesiątych minionego stulecia – chuligaństwie. Wielu czytelników lektura może zaszokować! Mniej nawet łobuzerskimi lub zgoła bandyckimi poczynaniami chuligańskich paczek, bardziej emanującym z licznych stron antyamerykanizmem, w treści i formie graniczącym z paranoją. Nie autora, lecz ważnych, choć drugoplanowych, bohaterów jego książki: polityków, dziennikarzy na usługach władzy, tzw. działaczy, prawników. Z kolei miłośników literatury i filmu zainteresują chuligańskie fascynacje autorów dzieł papierowych i celuloidowych. Jest jeszcze coś, co wyróżnia tę książkę – to ważny dla każdego rozdziału i dla wielu sytuacji opis tła, na jakim rozgrywają się przedstawione wypadki. Tła politycznego, społecznego, obyczajowego. Z kolei dołączone do każdego rozdziału „Niezbędniki” wyjaśnią (młodszemu lub po prostu mniej w historii zorientowanemu) czytelnikowi: kto, co i dlaczego.

Aby wypożyczyć książkę, konieczny jest jedynie dostęp do internetu i indywidualny kod PIN, który można otrzymać w każdym oddziale i filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

źródło: MiPBP Racibórz