Poniedziałek, 2 września 2024

imieniny: Stefana, Juliana, Aksela

RSS

Skomplikowana sprawa z wrotami

30.08.2019 13:00 | 2 komentarze | mak

Wracamy do opisywanego w poprzednim wydaniu „Nowin Wodzisławskich” tematu przejęcia wrót przeciwpowodziowych w Olzie. Przypomnijmy, do tej pory wrota przeciwpowodziowe znajdowały się w zarządzie PKP PLK. W efekcie nie spełniały dobrze swej funkcji. Dlatego poczyniono starania o przekazanie ich w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu „Wody Polskie”. Zdaniem Józefa Sosneckiego, sołtysa Olzy oraz radnego powiatowego, to za mało i wrota należy przebudować na śluzę. Tak, by można było regulować przepływ wody.

Skomplikowana sprawa z wrotami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żeby cokolwiek ruszyło, Wody Polskie muszą formalnie przejąć wrota od PKP PLK. Konieczne jest dokonanie podziału istniejącej działki ewidencyjnej i włączenie jej do nowej księgi wieczystej. Czynności te dokonane być mogą wyłącznie na wniosek starosty wodzisławskiego, bo działka należy do Skarbu Państwa.

Co na to starostwo? - Starosta wodzisławski, reprezentujący Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami, od kilku lat podejmował działania związane z uregulowaniem tytułu władania do przedmiotowej działki - zaznacza Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu. Prowadzona była wówczas korespondencja z poprzednikami Wód Polskich, tj. ze Śląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Raciborzu oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Podmioty te nie były zainteresowane przejęciem działki wraz z urządzeniami przeciwpowodziowymi. - Wobec czego 9 stycznia 2017 r. starosta wodzisławski wystąpił do wojewody śląskiego o podjęcie działań w celu uregulowania stanu prawnego gruntu. W toku tego postępowania Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach również występował kilkukrotnie do PGW Wody Polskie z prośbą o ustosunkowanie się do kwestii wykonywania praw właścicielskich względem przedmiotowej nieruchomości. Brak jednak było woli nabycia przez Wody Polskie wrót przeciwpowodziowych wraz z gruntem - tłumaczy Wojciech Raczkowski.

W marcu odbyło się w Olzie spotkanie w sprawie utrzymania urządzeń wodnych, na którym między innymi padła deklaracja przedstawiciela Wód Polskich o przejęciu wrót przeciwpowodziowych po przeprowadzeniu procedury regulacyjnej. Natomiast w kwietniu miało miejsce robocze spotkanie w wodzisławskim starostwie, w celu ustalenia procedury przejęcia tej nieruchomości, na którym przedstawiciele Wód przekazali informację, że należałoby przeprowadzić podział geodezyjny. Zgodnie z tym starosta – by przyspieszyć realizację sprawy – 8 maja wystąpił do Wód Polskich o przedstawienie szczegółowych warunków, jakie powinna spełniać nieruchomość, aby możliwe było przekazanie jej do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa reprezentowanych przez Wody Polskie.