Oprócz gwarnych wycieczek szkolnych dzwonki podziwiają seniorzy, małżeństwa z dziećmi oraz przedszkolaki. Wystawę w największej liczbie odwiedzają mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, a także okoliczni przejezdni z Wodzisławia Śląskiego, Pszczyny oraz Żor. Krzysztof Zagaja - właściciel to człowiek pełen pasji, który codziennie dzieli się z odwiedzającymi historią, która została częścią jego życia.
Kolekcjoner stworzył niezwykłą galerię, która mieści dzwonki z różnych epok. Stowarzyszenie „Galeria Dzwonków” w Jastrzębiu-Zdroju to nowa placówka. Znajduje się w starym zdroju przy ul. 1 Maja 61 – w zabytkowym budynku sanatoryjnym, a dawnej filii AGH. W podziemiach budynku można odkryć coś wyjątkowego, prezentowana jest tam największa kolekcja dzwonków na świecie – z przełomu wieków. Krzysztof Zagaja oprowadza zwiedzających po galerii, w której w trzech pomieszczeniach znajduje się ponad 8 tysięcy eksponatów z całego świata.
- Kolekcja dzwonków, które zbieram od dwunastu lat z czasem się rozrosła. Na ten moment posiadam ich około 8 tysięcy. Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy to podróżowałem po podkarpaciu. Tata w jednym z pamiątkowych sklepików kupił mi pierwszy dzwonek. Była to prosta pamiątka z Dynowa. Niby drobnostka, ale tak naprawdę to ona zapoczątkowała całą tę historię. – mówi Krzysztof Zagaja.
Galeria zajmuje trzy pomieszczenia, wypełnione małymi, urokliwymi przedmiotami. W pierwszej sali można zobaczyć oraz posłuchać dźwięku dzwonków pasterskich z całego łańcucha Alp oraz Karpat. Znajdują się tam również dzwonki marynistyczne oraz kościelne. Najciekawszymi eksponatami w tym pomieszczeniu jest dzwonek z wojen osmańskich z XII wieku, janczar przywieszany do uzdy końskiej, marynistyczny dzwonek z duńskiej floty królewskiej oraz dzwonki sygnaturki i dzwonki misyjne z całego świata. Pomieszczenie drugie to świat dzwonków zabytkowych, antycznych z przełomu wieków. Dzwonki secesyjne, figuralne oraz największych na świecie firm porcelanowych jak np. Fabergé. W ostatnim pomieszczeniu możemy podziwiać dzwonki z gliny, fajansu, kryształu, szkła, plateru, srebra oraz wykonany z lawy wulkanicznej dzwonek z Etny, dębu korkowego, Korsyki czy egipski z alabastru.
Do końca lipca galerię można odwiedzać od środy do niedzieli w godzinach od 12:00 do 18:00. Wstęp jest nieodpłatny. Zachęcamy do oglądania wystawy i sprawdzenia czy rzeczywiście każdy z nich brzmi inaczej!