Alkoholicy nie mają się gdzie leczyć w Raciborzu
Kolejny radny pyta władze samorządowe o problem z likwidacją w mieście poradni terapii uzależnienia od alkoholu. Chorzy muszą szukać pomocy w sąsiednich powiatach.
Wpierw Anna Szukalska w magistracie, teraz Tomasz Cofała (na zdj.) w starostwie poruszają problem z likwidacją poradni przy ul. Klasztornej. Centrum Zdrowia nie ma już kontraktu z NFZ na prowadzenie takiej placówki. Część terapeutów przeszła na emeryturę. – Z doświadczenia wiem, że osoby uzależnione często nie posiadają stałych dochodów oraz motywacji do podjęcia leczenia – wskazuje T. Cofała przez co można się domyślać, że uzależnieni nie pojadą do innych miast by walczyć z nałogiem. Radny spytał starostę jak na terenie powiatu będą realizowane zadania związane z terapią osób uzależnionych od alkoholu.
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda zwrócił się do spółki Centrum Zdrowia z prośbą o odpowiedź w sprawie prowadzenia poradni. Prezes Mariusz Chlebek odpisał włodarzowi powiatu, że od stycznia centrum nie świadczy usług opieki zdrowotnej w zakresie terapii uzależnień alkoholowych. Rywalizowało o kontrakt w konkursie śląskiego NFZ. – Złożyliśmy prawidłowo sporządzoną ofertę i spełniliśmy niezbędne wymogi. W wyniku postępowania wybrano 6 oferentów, ale wśród nich nie było żadnej placówki z terenu powiatu – przekazał staroście M. Chlebek. Te poradnie znajdują się w: Pszowie, Wodzisławiu Śląskim (2), Żorach i Jastrzębiu Zdroju (2).
(ma.w)
Ludzie:
Anna Szukalska
Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów
Grzegorz Swoboda
Starosta Raciborski
Tomasz Cofała
Kurator sądowy, radny powiatu raciborskiego, prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego