Poniedziałek, 2 grudnia 2024

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Jak napisać CV programisty, które da Ci najlepszą pracę?

25.04.2018 11:15 | 0 komentarzy | MK

Najnowsze prognozy dotyczące zatrudnienia, opublikowane przez infoShare Academy, wyraźnie wskazują, że do roku 2020 będzie potrzeba bardzo dużo pracowników z branży IT, w tym również programistów. Tego typu informacja  nastraja optymistycznie wszystkich, którzy szukają pracy w tej branży. Nic nie dzieje się samo i fakt, że obecnie brakuje programistów, nie jest równoznaczny z tym, że bez żadnych działań otrzymasz wysoko płatną pracę w dobrej lokalizacji.

Jak napisać CV programisty, które da Ci najlepszą pracę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Duża liczba osób zdobywa obecnie kwalifikacje w tym kierunku. Szacuje się, że do roku 2019 liczba programistów wzrośnie niemal o 50% a w 2020 roku na całym świecie zabraknie aż miliona programistów. Jeśli ubiegasz się o posadę programisty, to musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów. Jak to zrobić? Stwórz przyciągające wzrok CV i spraw, aby pracodawca zwrócił uwagę na Twoją kandydaturę.

Jak zachęcić pracodawcę do zapoznania się z życiorysem zawodowym?

Przeciętny rekruter na zapoznanie się z dokumentami aplikacyjnymi ma bardzo mało czasu. Szerzej zgłębia tylko takie dokumenty, które zainteresują go na samym wstępie. Jednym ze sposobów na to, aby zainteresować pracodawcę, jest umieszczenie w górnej części CV krótkiego podsumowania zawodowego. W podsumowaniu zamieść cel zawodowy i profiluj go pod wymagania konkretnej firmy. Sekcja z podsumowaniem zawodowym powinna w kilku zdaniach określać, kim jesteś, jakie masz osiągnięcia, gdzie chcesz pracować, jaki masz cel zawodowy.  Prawidłowo skonstruowane podsumowanie zawodowe to dobry początek. 

Co jeszcze sprawi, że pracodawca wybierze Twoje CV? Popularne, stare powiedzenie, które mówi, że wygląd ma znaczenie, jest cały czas obowiązujące. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, ma to również odniesienie w przypadku życiorysu zawodowego. Curriculum Vitae jest dokumentem wizytówką. Wygląd dokumentu już na pierwszy rzut oka powinien przyciągać uwagę.  Zastanawiasz się jak to zrobić? Użyj takich środków jak:

  • pogrubienia
  • podkreślenia
  • przyciągająca wzrok grafika

Gotowe szablony CV to sposób na szybkie znalezienie wzoru, dzięki któremu przyciągniesz uwagę pracodawcy. CV powinno być estetyczne i schludne, ze schludnością związany jest w dużym stopniu zawód programisty. Jedną z najważniejszych umiejętności każdego programisty jest oczywiście znajomość języków programowania i technologii. Schludne uporządkowanie tego typu informacji na pewno będzie dużym atutem.

Opis doświadczenia w CV

Swoje doświadczenie zawodowe także możesz opisać w przejrzysty, zwracający uwagę sposób. Jak to zrobić? Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie każdego opisu stanowiska na dwie części. W pierwszej części umieść opis obowiązków, w drugiej najważniejsze osiągnięcia. Opis doświadczeń dopasuj do wymagań, które w ogłoszeniu o pracę umieścił pracodawca. Warto użyć nazw, które zostały wykorzystane w ogłoszeniu. Rekruter dzięki temu zobaczy, że jesteś zainteresowany konkretną ofertą pracy, dokładnie się z nią zapoznał i spełniasz oczekiwania. Dzięki temu, że podzielisz opis doświadczeń na dwie części, cała sekcja mówiąca o doświadczeniu będzie bardziej czytelna. Użycie konkretnych nazw oprogramowania i technologii stosowanych w przeszłości da konkretny i czytelny obraz kwalifikacji kandydata.

Opis umiejętności w CV

Umiejętności to kluczowa sekcja w CV każdego specjalisty IT. Skutecznym sposobem na wzbudzenie zainteresowania pracodawcy jest wymienienie na samym początku sekcji, o których pracodawca wspomniał w ofercie pracy. Możesz także wyróżnić swoje umiejętności, korzystając z szablonu CV, w którym sekcja ta została wyróżniona. W zawodzie związanym z branżą IT dobrą praktyką jest podział umiejętności na umiejętności IT i narzędzia IT. Pod sekcją informującą o umiejętnościach możesz dodać informacje o tym, jakimi i w jakim stopniu językami obcymi się posługujesz. Poziom znajomości można zamieścić w postaci opisu lub za pomocą modułów, na przykład kropek.

Wykształcenie w CV programisty

Wykształcenie jest dość istotną sekcją w CV specjalisty z branży IT. Zamieszczenie sekcji edukacja ma szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy nie masz dużego doświadczenia w zawodzie. W sekcji wykształcenie podaje się informacje tylko o najwcześniej ukończonej szkole. Jeśli ukończyłeś studia, to nie zamieszczaj informacji o szkole średniej. W sekcji wykształcenie powinny znaleźć się takie informacje jak: daty rozpoczęcia i zakończenia nauki, nazwa uczelni, kierunek i specjalizacja, tytuł, jaki uzyskałeś. A co w przypadku, kiedy nie masz wykształcenia w tym kierunku, a potrzebne kwalifikacje uzyskałeś na szkoleniach i kursach? W tym przypadku możliwie jak najdokładniej opisz rodzaj szkoleń i umiejętności na nich zdobyte. Dodaj nazwy i daty szkoleń oraz informacje o tym, kto był organizatorem szkolenia. Przy pomocy kreatora CV możesz dodać sekcje, w których umieścisz szkolenia, kursy i zdobyte certyfikaty. Wpisz informacje tylko o takich kursach i szkoleniach, które są interesujące z punktu widzenia pracodawcy.

Zainteresowania w CV

Być może zastanawiasz się, czy do swojego życiorysu zawodowego dodać sekcję mówiącą o zainteresowaniach. Dodanie tej sekcji to okazja, aby pokazać się pracodawcy z innej strony. Pracodawcy są szczególnie zainteresowani pracownikami, którzy mają zainteresowania związane z wykonywaną pracą. Sekcja informująca o zainteresowaniach jest tylko uzupełnieniem ważniejszych działów w życiorysie zawodowym. Nie rozbudowuj jej za bardzo, w zupełności wystarczą 3-4 zainteresowania. Niektóre z zainteresowań mogą wiele powiedzieć o Twoich predyspozycjach i szczególnych uzdolnieniach.

CV po angielsku

Branża IT jest w szczególnym stopniu powiązana ze znajomością języka z angielskiego. W związku z dużym zapotrzebowaniem na specjalistów z branży IT możesz spotkać się z ogłoszeniami o pracy, od pracodawców zagranicznych. Jeśli chcesz pracować za granicą lub u zagranicznego pracodawcy, to powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo stworzyć życiorys zawodowy w języku angielskim. Jest kilka zasad, które obowiązują przy tworzeniu CV w języku angielskim. Do dokumentu w tym języku nie dodaje się zdjęcia, nie podaje się stanu cywilnego, miejsca urodzenia, oraz płci. Wynika to z przepisów o zakazie dyskryminacji. W CV składanym do angielskiego pracodawcy obowiązkowo umieścić podsumowanie zawodowe. Brak podsumowania zawodowego może skutkować odrzuceniem CV ze względów formalnych. Jeśli wysyłasz życiorys zawodowy do firmy amerykańskiej lub brytyjskiej, to warto dodać informacje o referencjach. W angielskim CV nie umieszcza się klauzuli o ochronie danych osobowych.

Programista pilnie poszukiwany

Praca programisty wymaga szczególnych umiejętności, niekiedy sama informacja o znajomości języków programowania to zbyt mało dla pracodawcy. Dlatego dobrze, jeśli będziesz miał przygotowane portfolio, w którym zamieścisz fragmenty tworzonych kodów. Portfolio udostępnij online, zamieszczając link w dokumentach rekrutacyjnych. Każda branża rządzi się swoimi, często niepisanymi prawami. Co prawda rynek pracy w branży IT należy do pracownika, jednak w przypadku ubiegania się o lepiej płatne i bardziej prestiżowe stanowiska, warto poświęcić trochę czasu na stworzenie CV, które będzie do nich przepustką. Pamiętaj, że od programisty wymaga się takich cech jak umiejętność pracy w zespole i gotowość do ciągłego kształcenia.