Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Zmiany w rybnickim ZGM: m.in. ograniczenie niskiej emisji, windykacje i dron

02.11.2017 08:07 | 0 komentarzy | pm

O zmianach, zarówno tych już wdrożonych, jak i zaplanowanych do realizacji w najbliższym czasie, związanym z funkcjonowaniem rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej – opowiadają m.in. prezydent Rybnika, jego zastępca i dyrektora rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Zmiany w rybnickim ZGM: m.in. ograniczenie niskiej emisji, windykacje i dron
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej planuje wiele zmian. Chce stawiać na nowe technologie, skuteczniej ściągać długi i remontować swoje zasoby. – W pierwszej połowie 2017 roku przeprowadzony został audyt zewnętrzny działalności Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Audytorzy zgłosili zastrzeżenia, dotyczące braku procedur postępowania w zakresie realizacji zadań jednostki. Te uwagi są uwzględniane w działalności zakładu. Powstają procedury obejmujące windykację oraz odzyskiwanie pustostanów, wprowadziliśmy też zmiany, pozwalające na sprawniejszą obsługę klientów i realizację zadań zakładu – mówi Artur Gliwicki, który funkcję dyrektora rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej sprawuje od marca 2017 roku.

Wśród najważniejszych, wdrożonych już zmian warto wskazać rezygnację z nagrywania spotkań z mieszkańcami, rozbudowę parku maszynowego stolarni, zaangażowanie w działania z zakresu rewitalizacji społecznej, przyśpieszanie windykacji, działania w kierunku tworzenia nowego zasobu mieszkaniowego miasta czy odzyskiwanie pustostanów.

– Bardzo często to właśnie sami lokatorzy mają największą wiedzę na temat rzeczywistej sytuacji konkretnego lokalu mieszkalnego, dlatego wdrożyliśmy anonimowy formularz, dający możliwość zgłoszenia potencjalnego pustostanu, za pośrednictwem strony internetowej www.zgm.rybnik.pl. Do tej pory wpłynęło 6 takich zgłoszeń, które weryfikujemy, co docelowo być może pozwoli na odzyskanie nieużytkowanych lokali – dodaje Gliwicki.

Bez wątpienia sztandarowym zadaniem ZGM-u jest rozpoczęta właśnie realizacja Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), przewidującego w latach 2017-2024 likwidację istniejących palenisk węglowych i zastąpienie ich ogrzewaniem centralnym. – Program jest niezwykle ważnym elementem działań miasta w zakresie ograniczania niskiej emisji. Przewiduje on termomodernizację oraz zmianę sposobu ogrzewania 64 budynków mieszkalnych wielorodzinnych znajdujących się w Boguszowicach. Ponadto w latach 2018-2021 przewidziana jest modernizacja energetyczna budynków w dzielnicy Niedobczyce obejmująca termomodernizację kilku budynków mieszkalnych przy ul. Gen. Andersa oraz ul. Hetmańskiej – tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Ponadto zmodernizowane zostaną węzły cieplne w budynkach przy ulicy Andersa 8, Barbary 19 i Rymera 42. Zlikwidowana zostanie kotłownia węglowa przy ul. Hetmańskiej 5 wraz z wymianą instalacji c.o. Łącznie do roku 2023 w ponad 70 budynkach zlikwidowanych zostanie przeszło tysiąc palenisk węglowych, co bezpośrednio przełoży się na ograniczenie pyłu PM10 (o ok. 33 t/rok), pyłu PM2.5 (ok. 32 t/rok) i emisji CO2 (5 tys. t/rok).

ZGM chce również skuteczniej ściągać długi. – Zależy nam, aby reagować jak najszybciej, jeżeli ktoś nie płaci czynszu. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, że zaległości będą wynosić po kilkadziesiąt tys. zł. Trudno po tym coś z tym zrobić. Dlatego zostały wdrożone odpowiednie procedury – wyjaśnia Piotr Masłowski, wiceprezydent nadzorujący działalność ZGM.

Sporym usprawnieniem w bieżącym funkcjonowaniu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej są też rozwiązania wykorzystujące nowoczesne technologie. Jednym z nich jest możliwość inspekcji obiektów przy pomocy dronów. Zakupione urządzenie pozwala na dokonywania inspekcji w miejscach niedostępnych lub o utrudnionym dostępie, do których można dostać się wyłącznie przy użyciu podnośnika koszowego. Co ważne – jego wykorzystanie podnosi także poziom bezpieczeństwa pracowników.