Zmiana czasu z letniego na zimowy. Ostatni raz?
Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi 29 października. W nocy z soboty na niedzielę godzina 3.00 zmieni się na godzinę 2.00. Niewykluczone, że będzie to ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy w Polsce.
Ankieta
zobacz wszystkieCzy według ciebie zmiana czasu ma sens?
Odejścia od zamieszania z przestawianiem zegarków chce PSL. Ludowcy proponują, aby od października 2018 roku obowiązywał wyłącznie czas letni. Projekt ustawy jednogłośnie poparli posłowie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. - Jeśli posłowie wykażą się konsekwencją, to będzie ostatnia zmiana czasu na zimowy - zauważa Władysław Kosiniak-Kamysz.
Po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w Niemczech podczas I wojny światowej. 30 kwietnia 1916 roku zegarki w Rzeszy i Austro-Węgrzech przesunięto o godzinę do przodu, a 1 października tego samego roku o godzinę do tyłu. Wkrótce pomysł zaadaptowali Brytyjczycy i Amerykanie. Główny argument za wprowadzeniem czasu letniego wiąże się z oszczędnością paliwa służącego do produkcji prądu - jeśli latem jasno jest w godzinach od 5 do 19, to przesunięcie zegarów o godzinę do przodu pozwoli oszczędzić energię, gdyż niewielu ludzi wstaje przed godz. 6 i chodzi spać o 19. Tak przesunięty czas trzeba zmienić pół roku później.
Przestawianie czasu przysparza niemałych kłopotów kolejarzom i lotnikom. Przy zimowej zmianie czasu pociągi muszą zatrzymać się na godzinę, aby następnie wrócić na trasę zgodnie z rozkładem. Przy zmianie czasu na letni z automatu "zaliczają" godzinę spóźnienia.
W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy została wprowadzona w 1919 roku, jednak w przyszłości zrezygnowano z tego rozwiązania. W kolejnych latach czas zmieniano w czasie okupacji niemieckiej, a także w latach 1946-1949, 1957-1964, by ostatecznie wrócić do cyklicznej zmiany czasu w 1977 roku.