Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

„Juliusz” dla Moniki Muskały. 48 inauguracja RDL pod znakiem awangardy [ZDJĘCIA]

16.10.2017 18:24 | 0 komentarzy | pm

Rybnickie Dni Literatury rozpoczęte.

„Juliusz” dla Moniki Muskały. 48 inauguracja RDL pod znakiem awangardy [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W niedzielę, 15 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej zainaugurowano po raz 48 jedną z najstarszych imprez artystyczno-literackich w kraju – Rybnickie Dni Literatury. Na przestrzeni minionych lat RDL zmieniały się wraz z twórcami jak odbiorcami dóbr kultury. Niezależnie jednak od tego u podstaw tego przedsięwzięcia artystycznego było i wciąż pozostaje słowo i to zarówno to drukowane jak i to mówione ze sceny. W tym roku postawiono na awangardę, bowiem rok 2017 jest rokiem 100 urodzin polskiej awangardy. Zmierzających na inaugurację witały napisy oraz sentencje m.in. Tadeusza Różewicza czy Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Słowo za sprawą RDL zaprasza kolejne pokolenia rybniczan do krainy języka poezji i prozy. W swoim 48 roku istnienia Rybnickie Dni Literatury oglądają się wstecz sięgają do magazynu festiwalowego, który przed lat wydawany był w postaci humorystycznej jednodniówki zatytułowanej „Chodzą słuchy”. W trakcie tegorocznej edycji przed publicznością sporo atrakcji w tym m.in. premiery spektakli, spotkania literackie czy koncerty.
Podczas inauguracji poznaliśmy nominowanych oraz zdobywczynię Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Decyzją ośmioosobowej kapituły powołanej przez prezydenta miasta pod przewodnictwem prof. Aliny Świeściak nagroda przypadała w udziale Monice Muskała autorce książki pt. „Między placem Bohaterów a Rechnitz”. Przypomnijmy, że o nagrodę mogą się ubiegać twórcy spoza popularnych nurtów literackiego świata, którzy wydali swoje pozycje w roku poprzednim. Odbierając nagrodę z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery Monika Muskała podziękowała za dostrzeżenie i docenienie jej książki będącej próbą rozliczenia się Austrii z faszyzmem.
Na zakończenie Gali publiczność miała okazję zobaczyć widowisko artystyczno-literackie pt. "NieDoSłownie" wyreżyserowane przez Izabelę Karwot przy współpracy Izabeli Barskiej-Kaczmarczyk. Zobaczyliśmy cykl etiud nawiązujący do Mrożka, Witkacego, Schulza, Różewicza czy Krasickiego w interpretacji Teatru Rondo, Studia Tańca Vivero, Teatru Guziczek, Teatru Tara-Bum oraz znanych rybniczan.