Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Pouczająca historia młodej Żydówki i jej pamiętnika [ZAPOWIEDŹ]

31.05.2017 07:00 | 0 komentarzy | mak

Od 2 do 16 czerwca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Lubomi będzie gościć wystawa „Anna Frank – historia na dzień dzisiejszy”. Uczniowie szkoły zaangażują się w projekt jako przewodnicy i oprowadzą lokalną społeczność po labiryncie tragicznej, acz pouczającej historii młodej Żydówki i jej pamiętnika.

Pouczająca historia młodej Żydówki i jej pamiętnika [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Anna Frank - historia na dzień dzisiejszy" to wystawa funkcjonująca od wielu lat w niemalże każdym zakątku świata, a której obecność w Lubomi możliwa jest dzięki partnerstwu czterech instytucji: Fundacji Dom Pokoju z Wrocławia, Muzeum Auschwitz, Domu Anny Frank w Amsterdamie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lubomi.

Wystawa zawiera archiwalne zdjęcia i rękopisy dokumentujące wydarzenia XX wieku, w tym przemiany gospodarcze Niemiec, kryzys demokracji, nazistowską okupację we wschodniej i zachodniej Europie, jak i życie Anny Frank, fragmenty jej pamiętnika, a nawet przekrój domu, w którym ukrywała się przed zagrożeniem.

Hans Wester, dyrektor Domu Anny Frank, tak pisze o działalności prowadzonej przez niego organizacji: "Zadaniem Domu Anny Frank jest nieustanne przypominanie o jej życiu i o okresie panowania narodowego socjalizmu. Jest to ważne nie tylko ze względów humanitarnych i historycznych, lecz i ze względu na aktualne znaczenie. Przypominanie o Annie Frank jest dla Domu Anny Frank nierozerwalnie związane z troską o zachowanie wolności i przestrzeganie praw człowieka oraz z dążeniami do pluralistycznego i demokratycznego społeczeństwa. Poprzez swoją działalność stara się on inspirować ludzi na całym świecie do aktywnego podejmowania działań w tym celu".

W rzeczy samej, osoba Anny Frank staje się kluczem - symbolem jak również drogowskazem, pokazującym, że każdy z nas powinien opowiedzieć się za równymi prawami dla wszystkich ludzi. Anna nie jest heroicznym bohaterem - jej historia jest przykładem jednej z milionów losów ludzi prześladowanych. Historię Anny mogą zatem zastąpić miliony innych historii ludzi, których nie znamy.

Organizowane wydarzenie pomimo, że oparte zostało na życiorysie jednostki, ma szczególne znaczenie dla ogółu globalnego społeczeństwa, albowiem niesie uniwersalne przesłanie. Miłosz Lindner, odpowiedzialny za koordynację lokalnej odsłony wystawy zwraca uwagę na edukacyjne walory przedsięwzięcia: „Wystawa to nie tylko przygotowane przez specjalistów plansze, to także zaangażowanie pojedynczych osób na szczeblu naszej gminy. Zespół Szkół Ogólnokształcących wybrano nieprzypadkowo. Istotne jest, że właśnie ta instytucja realizuje w okolicy cele oświaty. Do projektu zostali zaproszeni między innymi uczniowie, którzy wczują się w trakcie jego trwania w role przewodników i oprowadzą mieszkańców po wystawie. Będzie to nietypowa okazja dla młodzieży do zaczerpnięcia wiedzy w temacie procesów historycznych, ale także wykorzystania jej w praktyce. Spodziewamy się zaskakujących rezultatów.”

Według jednego z założeń, zwiedzający będą mieli okazje przekonać się, że społeczeństwo, w którym respektowane są różnice między ludźmi nie powstaje samoistnie. Obok ustaw (i ich realizacji) potrzebne są przede wszystkim wkład i zaangażowanie jednostek. Zważywszy, że postawa i zachowanie każdego z nas niezwykle silnie oddziałuje na innych, warto sprawdzić swoją otwartość na drugiego człowieka. Wystawa daje ku temu bodźce i wyczula zmysły, zachęca do dyskusji, rozmowy, do wymiany myśli oraz wrażeń na tematy, które podejmuje. Jest mostem łączącym wczoraj i dziś.

Wystawa jest częścią Programu Młodych Liderów (Youth Leadership Program), prowadzonego w ramach projektu The Future of Auschwitz and Holocaust Education in Authentic Memorial Sites (2016-2018).