Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

31.05.2017 06:00 | 0 komentarzy | żet

Gimnazjaliści mają szczęście, gdyż sytuacja demograficzna oraz gospodarcza od dawna nie działała aż tak bardzo na korzyść ludzi w ich wieku - pisze Wojciech Żołneczko, dziennikarz „Nowin Raciborskich” oraz portalu nowiny.pl.

Przed nimi cały świat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas gdy maturzyści oczekują na wyniki egzaminu dojrzałości, absolwenci gimnazjów wybierają szkoły i specjalizacje, na których chcieliby kontynuować naukę. Mają szczęście, gdyż sytuacja demograficzna oraz gospodarcza od dawna nie działała aż tak bardzo na korzyść ludzi w ich wieku. Szkoły ponadgimnazjalne wyciągają po nich ręce, przekonując do swojej oferty edukacyjnej. Tak samo jest z pracodawcami, którzy od dwóch lat borykają się z brakiem fachowców na rynku pracy. Pracownicy, którzy mają w ręku fach i zapał do pracy, mogą stawiać im swoje warunki (w granicach rozsądku, rzecz jasna).

Jednak dobra koniunktura gospodarcza nie będzie trwać wiecznie. Uczniowie klas trzecich gimnazjów powinni pamiętać, że zaplanowanie swojej kariery z takim elementem jak szkoła branżowa (dająca wykształcenie zawodowe), wcale nie zamyka im drogi do zdania matury oraz studiów. Lepiej też wyuczyć się zawodu w szkole niż na kursach dla bezrobotnych. Myśl pod rozwagę – dla gimnazjalistów oraz ich rodziców, którzy powinni pomóc swoim dzieciom w podjęciu tego bardzo ważnego wyboru.