Sprawdź, kiedy musisz uzyskać zgodę na wycinkę drzew
Sporo kontrowersji wprowadziły nowe przepisy dotyczące wycinki drzew, które weszły w życie z początkiem tego roku.
– Największa zmiana dotyczy art. 83f ust. 1 pkt 3a i 3b ustawy o ochronie przyrody, w myśl którego osoby fizyczne będące właścicielami nieruchomości mogą usuwać wszystkie drzewa i krzewy pod warunkiem, że wycinka drzew i krzewów nie jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przepis ten spowodował, że Miasto nie ma kontroli nad tym, co, gdzie i w jakiej liczbie jest usuwane. Ponadto wprowadzenie tego przepisu spowodowało liczne nadużycia – słyszymy w Wydziale Ekologii rybnickiego Urzędu Miasta.
Bez zezwolenia
Jak się okazuje wyciąć można praktycznie wszystko. Jak tłumaczą pracownicy wydziału ekologii, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (tj. art. 83f ust. 1 pkt 3a i 3b ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 2134 ze zmianami), nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów, które rosną na terenach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz na usunięcie drzew i krzewów w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
Ponadto w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie jest osobą fizyczną lub gdy posiada inny tytuł prawny do władania nieruchomością niż akt własności (zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt. 1 i 3 przywołanej ustawy) nie jest również wymagane zezwolenie na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25m2, a także drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego oraz 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew. W przypadku konieczności usunięcia drzew niespełniających powyższych warunków, należy uzyskać zezwolenie wydawane przez właściwy organ.