Piątek, 5 lipca 2024

imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

RSS

Synoptycy i służby ostrzegają przed ekstremalnym smogiem

14.02.2017 18:29 | 3 komentarze | ż

- 14 lutego w powiecie raciborskim występuje ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego 300 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Zarówno dziś jak i jutro prognozowana jakość powietrza będzie bardzo zła - informuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu.

Synoptycy i służby ostrzegają przed ekstremalnym smogiem
fot. Maciej Kozina Fotografia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 oraz powyżej 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

W dniu 14.02.2017 r. (wtorek) w części środkowej województwa wraz z aglomeracją rybnicko-jastrzębską, w części południowej województwa wraz z Bielskiem-Białą i Kotliną Żywiecką, jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła, w aglomeracji górnośląskiej jakość powietrza będzie zła.

W dniu 15.02.2017 r. (środa) w części środkowej województwa wraz z aglomeracją rybnicko-jastrzębską, w Bielsku-Białej, w Kotlinie Żywieckiej oraz miejscami w aglomeracji górnośląskiej, jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła; w północnej części województwa wraz z Częstochową, lokalnie w aglomeracji górnośląskiej oraz na pozostałym obszarze południowej części województwa, jakość powietrza będzie zła.

Szczegóły pod adresem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Przed smogiem ostrzega również Meteo Project Racibórz. Szczegóły poniżej:

Ostrzeżenie nr 13/2017

  • Zagrożenie: Ekstremalny smog
  • Stopień: 3
  • Obszar: Województwo śląskie - powiat raciborski.
  • Ważność: Od dnia 14.02.2017 godz. 17:00 do dnia 15.02.2017 godz. 18:00
  • Opis: Obserwuje się i w dalszym ciągu prognozuje wystąpienie znacznych przekroczeń dopuszczalnych średnio dobowych stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu (>200 µg/m3)
  • Skutki: Cząstki pyłu zawieszonego w powietrzu mogą wywoływać podrażnienie błon śluzowych i zwiększone wytwarzanie śluzu. Całokształt zmian może wpływać na ogólną odporność organizmu. Powtarzalność zachorowań może doprowadzić do przewlekłego zapalenia oskrzeli lub dolegliwości sercowo-naczyniowych. W wyniku intensywnego oddziaływania cząstek mogą nasilić się dolegliwości u astmatyków, może również zwiększyć się ogólna zachorowalność, a nawet śmiertelność populacji. Długotrwałe oddziaływanie cząstek na organizm może doprowadzić do przewlekłego zapalenia oskrzeli lub skrócenia długości życia.
  • Rekomendacje: Ograniczaj ekspozycje na zewnątrz do minimum potrzeb lub pozostań w domu. Bezwzględnie należy zrezygnować z wszelkich form aktywności, jak i wzmożonego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży a także osoby z chorobami układu oddechowego, krążenia i skóry, szczególnie powinny pozostać w domu. Zaleca się uważne śledzenie komunikatów.
  • Uwagi: Zmiana dotyczy podwyższenia stopnia zagrożenia i stężenia smogu.
  • Data i czas wydania: 14.02.2017, 16:35
  • Opracowanie: Meteo Project


Więcej informacji o pogodzie: meteoproject.info.pl oraz na profilu facebook.com/MeteoProject