Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Trudny fach, ale daje satysfakcję i pieniądze

26.01.2017 10:00 | 0 komentarzy | żet

– Murarz to zawód perspektywiczny. Małe i średnie firmy budowlane bardzo dobrze radzą sobie na rynku – uważa Aleksander Król, doradca techniczny w firmie Wienerberger, która jest światowym potentatem w produkcji cegieł oraz systemów dachowych.

Trudny fach, ale daje satysfakcję i pieniądze
Paulina Szmalec i Natalia Krzykała to pierwsze dziewczęta, które wzięły udział w raciborskim turnieju budowlanym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Budownictwo ma się świetnie. Szczególnie dobrze radzą sobie małe i średnie firmy o ugruntowanej pozycji na rynku. Bywa, że zamówienia na roboty przyjmują z rocznym wyprzedzeniem. – Warto zainwestować w naukę zawodu murarza. Nie jest to prosty fach, bo taka jest cała branża budowlana, ale dobry fachowiec zarabia naprawdę przyzwoicie – mówi Aleksander Król. – Zachęcam każdego absolwenta szkoły gimnazjalnej, żeby zastanowił się nad wyborem szkoły zawodowej budowlanej – dodaje.

Czołówka młodych budowlańców

Ze specjalistą firmy Wienerberger spotkaliśmy się podczas grudniowego turnieju budowlanego, w którym oprócz gospodarzy, czyli młodych techników z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu, wzięło udział jeszcze siedem drużyn. – To są najlepsze drużyny z Polski południowej – mówi Jacek Kąsek, dyrektor CKZiU nr 1. Uczestnicy mieli do wykonania kilka zadań, m.in. nakładanie podkładu pod tynki, łączenie gzymsu, murowanie w technologii Wienerbergera, nakładanie tynków mozaikowego i akrylowego.

Eksperci z firm Wienerberger oraz Dekoral, partnerzy turnieju, byli pod wrażeniem umiejętności młodych murarzy i techników budownictwa. – Poziom był bardzo wysoki. Stres i pośpiech sprawiły, że nie wszystko wyszło idealnie, ale to jest konkurs, na tym to polega – komentuje A. Król. Ostatecznie zwyciężyła ekipa z Limanowej (szczegółowe wyniki w ramce obok).

Zostają w Raciborzu

Nowinką VIII edycji turnieju budowlanego był udział dziewcząt. Paulina Szmalec i Natalia Krzykała to uczennice raciborskiej budowlanki. Przyznają, że poległy na ciężkich pracach, ale bardzo dobrze poszło im położenie tynku oraz malowanie. – Jak to kobiety, mamy delikatną rękę – mówi Natalia Krzykała, która w przyszłości chciałaby otworzyć firmę projektową.

Paweł Wierzbicki i Kamil Satarowski to kolejni reprezentanci gospodarzy w turnieju budowlanym. Obaj wiążą swoją przyszłość z budownictwem. – Zostaniemy na miejscu, wesprzemy Racibórz – mówią, uśmiechając się przy tym.

Kompletni fachowcy

Budownictwa w Raciborzu od 20 lat uczy Magdalena Sczyrba. Razem z nauczycielami CKZiU nr 1 dokłada starań, aby uczniowie kończący szkołę z tytułem technika budownictwa potrafili nie tylko murować we wszystkich technologiach, ale również przygotowywać kosztorysy i odczytywać dokumentację projektową. – Wypuszczamy kompletnego technika ze świetnym wykształceniem murarskim – mówi M. Sczyrba.

Wielu swoich uczniów spotyka na budowach, ale nie tylko – część z nich kontynuuje naukę na studiach, zdobywając tytuły inżynierskie i magisterskie na kierunkach geodezja czy architektura. Mimo tego obecnie w klasach o profilu kształcenia budowlanym uczy się mniej uczniów niż w latach ubiegłych. Tymczasem wicestarosta powiatu raciborskiego Marek Kurpis, który jest również członkiem Powiatowej Rady Rynku Pracy, podkreśla perspektywiczność zawodów z branży budowlanej. – Docelowo, przy kompetencjach i fachowości, to jest naprawdę dobrze płatna praca – mówi.

Wojtek Żołneczko


VIII Międzynarodowy Turniej Budowlany w Raciborzu – wyniki

I Rafał Bańdo, Bartosz Matyjasik – Limanowa

II Dominik Górny, Mateusz Piwowarczyk – Żywiec

III Łukasz Boczoń, Dominiki Boczoń – Limanowa

IV Mateusz Kwaśniok, Marcin Wycisk – Gliwice

V Krystian Krysowaty, Kamil Korytkowski – Nysa

VI Kamil Siodmok, Karol Nidecki – Wodzisław Śląski

VII Paweł Wierzbicki, Kamil Satarowski – Racibórz (CKZiU nr 1)

VIII Paulina Szmalec, Natalia Krzykała – Racibórz (CKZiU nr 1)

IX Ondrej Pokorny, Karel Smalec – Opava