Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Wystartowały Rybnickie Dni Literatury. Złota Lampka Górnicza dla Wiesława Pieregorólki [ZDJĘCIA, FILM]

10.10.2016 08:16 | 0 komentarzy | pm

Inaugurację Rybnickich Dni Literatury uświetniło wręczenie Honorowej Złotej Lampki Górniczej. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymał kompozytor i dyrygent Wiesław Pieregorólka.

Wystartowały Rybnickie Dni Literatury. Złota Lampka Górnicza dla Wiesława Pieregorólki [ZDJĘCIA, FILM]
Fot. Janusz Rzymanek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Honorowa Złota Lampka Górnicza to nagroda przyznawana wywodzącym się z naszego regionu osobom szczególne zasłużonym w dziedzinie kultury. Wiesław Pieregorólka został uhonorowany za wybitne osiągnięcia na gruncie muzyki rozrywkowej, podejmowanie nowych wyzwań artystycznych łączących muzykę rozrywkową i symfoniczną oraz rozsławianie ziemi rybnickiej poprzez działalność artystyczną w kraju i za granicą.

Wydarzenie, które oficjalnie rozpoczęło Rybnickie Dni Literatury w niedzielę, 9 października o godz.17.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej, okrasił spektakl „Lilka, cud miłości” poświęcony Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jednej z najwybitniejszych polskich poetek. Przedstawienie powstało z myślą o przypomnieniu tej niezwykłej postaci w 125. rocznicę jej urodzin. W spektaklu reżyserowanym przez Waldemara Śmigasiewicza wystąpiły wyjątkowe aktorki: Paulinę Holtz, Krystynę Tkacz, Magdalenę Zawadzką i Joannę Żółkowską.

O LAUREACIE ZŁOTEJ GÓRNICZEJ LAMPKI

Wiesław Pieregorólka jest kompozytorem, aranżerem, dyrygentem i producentem muzycznym. Urodził się w Rybniku, a dzieciństwo i młodość spędził w Roju, dzisiejszej dzielnicy Żor. Od najmłodszych lat przejawiał zdolności muzyczne. Uczęszczał do Liceum im. Powstańców Śląskich w Rybniku, ale maturę zdał w 1977 r. w Liceum im. Hanki Sawickiej (dziś: II LO im. A. Frycza Modrzewskiego). Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Rybniku (1979 r.) w klasach fortepianu i klarnetu oraz Wydziału Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (dziś Akademia Muzyczna).

Pierwszy zespół muzyczny, z siedzibą w rybnickim Domu Rzemiosła, założył w czasach licealnych. Na rozwój jego zainteresowań jazzem duży wpływ miał Czesław Gawlik, rybnicki muzyk jazzowy i zasłużony propagator jazzu. Formacja big-bandowa, którą Pieregorólka założył na początku studiów, zdobyła spory rozgłos. Odtąd w kolejnych zespołach, którym liderował, występowała czołówka polskich muzyków jazzowych – wśród nich Wojciech Karolak, Henryk Majewski, Janusz Muniak, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski i wielu innych.

W 1981 r. Pieregorólka zdobywa Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej. W 1986 roku jego Big Band nagrywa swój long play. W latach 1986-89 orkiestra odwiedza kilka zagranicznych festiwali jazzowych, ze słynnym Pori Jazz Festivalem na czele. Pieregorólka nie stroni też od muzyki popularnej, a jego big-band towarzyszył m.in. artystom na scenie opolskiego amfiteatru, a ostatnio zadbał o oprawę muzyczną festiwalu filmowego w Gdyni.

Wiesław Pieregorólka jest też cenionym aranżerem, chętnie łączącym różne gatunki muzyczne. Tworzy m.in. projekty z udziałem orkiestry symfonicznej i popularnych artystów ceny rozrywkowej, jak np. Perfect symfonicznie. Jest też autorem projektów muzycznych prezentowanych w ramach Festiwalu Muzycznego im. Henryka M. Góreckiego w Rybniku z Creamy Jazz Quintet w2013 r. i kwintetem Henryka Miśkiewicza oraz Filharmonią Rybnicką w tym roku.

W swoim artystycznym życiorysie Wiesław Pieregorólka ma też kilkuletnią pracę na stanowisku dyrektora artystycznego jednej z firm fonograficznych – Universal Music Polska. Aktualnie jest liderem założonego kilka lat temu Big Collective Bandu, z którym nagrywa i występuje.

Mieszka w Warszawie, ale bywa gościem w Rybniku, który, jak mówi, miał duży wpływa na jego artystyczne wybory.