Program z Klasą: uczennice z Nędzy w gronie najlepszych
Zespół uczennic z ZSG w Nędzy w składzie: Natalia Traliszewska, Wiktoria Olszewska i Wiktoria Herzig, znalazł się w czołówce najlepszych i został wybrany spośród 1500 szkół z całej Polski, biorących udział w Programach z Klasą. - To ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły - cieszy się nauczycielka Wanda Rutko.
Projekt „Teatr, kino czy książka?” zrealizowany we współpracy z Teatrem Lalki i Aktora oraz Kinem Meduza w Opolu zainteresował specjalistów zajmujących się otwartą edukacją, dlatego zaproszono uczennice z Nędzy, by podzieliły się zdobytą wiedzą z innymi szkołami na Ogólnopolskim Festiwalu Otwartej Edukacji w Warszawie.
- Byliśmy zaskoczeni, że po raz trzeci z rzędu znaleźliśmy się wśród najlepszych! - przyznaje dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego Maria Czerwińska.
Zespół uczennic znalazł się w czołówce najlepszych i został wybrany spośród 1500 szkół z całej Polski, biorących udział w Programach z Klasą. Możliwość prezentacji w stolicy miało tylko 40 szkół.
Część oficjalna odbyła się w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. To tam uczniowie prezentowali swoje projekty.
- Dziewczyny poradziły sobie doskonale - mówi Wanda Rutko. - Z wielkim zaangażowaniem opowiadały w dwóch językach o teatrze, kinie oraz przyszłości biblioteki. Wśród ekspertów znaleźli się m.in. przedstawiciele MEN, innowacyjnej edukacji z Holandii, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz twórcy programu Szkoła z Klasą 2.0 - relacjonuje nauczycielka.
Drugiego dnia festiwalu zespoły wzięły udział w różnego rodzaju warsztatach, które odbyły się w Służewskim Domu Kultury. Dziewczyny poznały tajniki teatru improwizowanego, próbowały razem ze swoimi kolegami i koleżankami rozszyfrować tajemniczy skrót MOOC (ang. Massive Open Online Courses). Oprócz tego młodzież uczyła się tzw. metody pogłębionego planowania.
- Udział w Ogólnopolskim Festiwalu Otwartej Edukacji kolejny raz okazał się wspaniałym przeżyciem - przyznaje Wanda Rutko. - Kontakt z innymi szkołami był bardzo inspirujący - dodaje Natalia. - Początkowo nie wiedziałyśmy czego się spodziewać, ale teraz jesteśmy zachwycone! - mówi Wiktoria Olszewska. - Warsztaty uczyły kreatywności i empatii - dodaje Wiktoria Herzig.