Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Prywatyzacja diagnostyki w szpitalu - Wypowiedz się i ty, pod nazwiskiem, anonimowo, jak wolisz

05.04.2016 09:47 | 12 komentarzy | ma.w

W związku z planami raciborskiego starostwa dotyczącymi prywatyzacji zakładu diagnostyki w szpitalu do 11 kwietnia trwają konsultacje uchwały o zmianie statutu szpitala (treść uchwały w załączeniu). Obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi i organizacjami społecznymi wynika z wytycznych Wydziału Nadzoru Prawnego Wojewody Śląskiego, według których statut podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą jest aktem prawa miejscowego.

Prywatyzacja diagnostyki w szpitalu - Wypowiedz się i ty, pod nazwiskiem, anonimowo, jak wolisz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkańcy powiatu raciborskiego nie mogą w ramach tych konsultacji bezpośrednio wypowiadać swoich opinii, a tylko za pośrednictwem ww. organizacji. Dlatego chcemy dać WSZYSTKIM taką możliwość otwierając dyskusję na ten temat na portalu nowiny.pl. Zapraszamy do wyrażania swoich opinii w formie komentarzy. Uważamy, że dyskusji na tak ważny społecznie temat nigdy nie jest dość.

Poniżej przedstawiamy zarys problemu z perspektywy czterech głównych stron, których on dotyczy. W linkach pod tekstem zamieszczamy nasze dotychczasowe publikacje na ten temat.

Pacjenci

Nie powinni nic stracić bo „diagnostyka” zostanie utrzymana w szpitalu, a pacjenci będą z niej korzystać na takich samych warunkach, jak do tej pory. Wzorem innych działalności oddanych prywatnym podmiotom - rehabilitacja, dializy i po części laboratorium analityczne  - chorzy nie powinni odczuć zmian. Dodatkowo dyrekcja szpitala zamierza "powalczyć" w przetargu o wyposażenie zakładu w rezonans magnetyczny, którego na Gamowskiej dotąd nie ma.

Pracownicy zakładu diagnostyki

Boją się utraty przywilejów pracowniczych, a w dłuższej perspektywie także zwolnień. To na nich może zaoszczędzić prywatny podmiot, ale dopiero po roku. Na ten okres będzie musiał zobowiązać się do przejęcia całej załogi na obecnych warunkach. Pracownicy uważają, że NFZ może zabrać szpitalowi kontrakt, gdy ten nie będzie miał własnej diagnostyki. Wątpią w lepszą jakość usług "prywaciarza", którzy korzysta z konsultacji radiologicznych na odległość, przesyłając radiologom przez internet zdjęcia i wyniki badań do opisu.

Starostwo

Rozwiązuje w ten sposób problem braku pieniędzy na sfinansowanie potrzeb szpitala. W ciągu roku zasila go kwotą od 1 do 2 mln zł, aby jednostka utrzymała płynność finansową. Nakłady inwestycyjne, które jako niezbędne przedstawiła dyrekcja oznaczają dodatkowe miliony złotych, których starostwo nie ma. Dodatkowo samorządowcy odwołują się do skutecznych decyzji z przeszłości: przeprowadzki z Bema na Gamowską i budowy bloku operacyjnego. Twierdzą, że warto im zaufać i tym razem.

Szpital

Dyrektor zapewnia, że blisko 3 mln zł, jakie szpital wydaje na utrzymanie zakładu diagnostyki można spożytkować lepiej, przy zachowaniu dotychczasowego poziom usług, a nawet jego podniesieniu. Pieniądze zaoszczędzone dzięki wydzierżawieniu „diagnostyki” będzie mógł wydać na cele inwestycyjne wynikające z potrzeb szpitala. R. Rudnik twierdzi, że szpital nic nie straci na zmianie (w tym także nie ma zagrożenia utraty lub obniżenia wysokości kontraktu z NFZ).

Czytaj także:

Zobacz uchwałę zarządu powiatu o konsultacjach (PDF)