Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

23.03.2016 11:24 | 0 komentarzy | MK

Eksperci Raciborskiego Centrum Medycznego odpowiadają na pytania czytelników. Jeśli również nurtuje cię medyczny problem, wyślij swoje pytanie na adres tr@nowiny.pl

Zadaj pytanie specjaliście
Odpowiada dr n. med. Krzysztof Szaniewski, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pytanie do specjalisty: Czy embolizacja to bezpieczny zabieg? Jakie są przeciwwskazania? Czy jeżeli lekarze stwierdził, że można mnie operować w sposób tradycyjny, to czy rozważać w ogóle taką opcję?

Tak. Embolizacja jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu cząsteczek lub płynnego środka zamykającego przepływ w naczyniach bezpośrednio odżywiających guz. Prowadzi to do jego niedokrwienia, martwicy i zahamowania dalszego wzrostu. Często dochodzi do  zmniejszenia masy guza. Dodatkowo w niektórych rodzajach nowotworu istnieje możliwość połączenia cząsteczek embolizujących z lekiem. Stwarza to możliwość dostarczenia chemioterapeutyku bezpośrednio do zmiany  co zwiększa skuteczność zabiegu.  Najczęściej na drugi dzień po zabiegu chory może opuścić szpital.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest zła funkcja wątroby objawiająca się żółtaczką i nieprawidłowymi wynikami prób wątrobowych. Zabiegu nie można też przeprowadzić u chorych z niewydolnością nerek i zakrzepicą w obrębie żył wątrobowych lub w żyle wrotnej. Czasem zdarza się ,że wykonanie zabiegu nie jest możliwe ze względu na nietypowe odejście tętnic zaopatrujących  guz, czy obecność w jego wnętrzu połączeń tętniczo-żylnych, wtedy alternatywą jest termoablacja guza falami radiowymi lub mikrofalami. Przeciwwskazaniem względnym jest uczulenie na kontrast i średnica guza powyżej 10 cm.

Wszystkie te czynniki są oceniane na etapie planowania zabiegu, podczas konsultacji specjalistycznych u onkologa, chirurga naczyniowego i radiologa interwencyjnego na podstawie wyników badań obrazowych (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny)  badań laboratoryjnych.

Tak. Leczenie operacyjne jest obecnie najskuteczniejszą metodą, jednak nie wszyscy chorzy się do niego kwalifikują. Przyczyny mogą być różne i wynikać nie tylko z zaawansowania choroby ale często z wysokiego ryzyka powikłań ogólnych, gdyż są to nierzadko zabiegi bardzo rozległe.  W takim przypadku zabieg małoinwazyjny  jest bardzo korzystną opcją, która pozwala dać szansę chorym dotychczas dyskwalifikowanym od leczenia. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że wyniki embolizacji nie są tak dobre jak leczenia operacyjnego chociaż bardzo zbliżone.

Jeśli również nurtuje cię medyczny problem, wyślij swoje pytanie na adres tr@nowiny.pl