Jakość kształcenia na nowym poziomie
Porozumienie PWSZ z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Raciborzu.
Współpraca Budowlanki i Ekonomika z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu będzie kontynuowana. Stosowne porozumienie podpisali 17 listopada rektor uczelni prof. nadzw. dr hab. inż. arch. Ewa Stachura i dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Raciborzu Jacek Kąsek. – Podpisałem porozumienie mając na uwadze dobro i rozwój młodzieży oraz pracowników szkoły – komentuje dyrektor Jacek Kąsek.
Korzyści we współpracy dostrzega również rektor Ewa Stachura. – My w uczelni prowadzimy kierunek architektura. Formuła kształcenia na tym kierunku bezustannie się rozszerza. Przechodzimy teraz na profil praktyczny, który zobowiązuje nas do zapewnienia studentom lepszego przygotowania do wejścia na rynek pracy. Poszerzamy również platformę kształcenia o sprawy zrównoważonego rozwoju i tutaj właśnie szkoła, z którą podpisaliśmy umowę jest idealnym partnerem. W jej skład wchodzi tzw. Budowlanka, która kształci absolwentów zainteresowanych naszym kierunkiem, a w swoich licznych aktywnościach obejmuje treści, w ramach których możemy współpracować – mówi E. Stachura.
Już w grudniu PWSZ zaangażuje się we współorganizację VII Międzynarodowego Turnieju Budowlanego – studenci wystawią swoje prace, pokazując swoim młodszym kolegom możliwości dalszego rozwoju w Raciborzu. Ponadto szkoła i uczelnia będą konsultować ze sobą programy nauczania. – Chcemy zasugerować jakie przedmioty powinny znaleźć się w programie kształcenia Budowlanki, aby jej absolwenci przychodzili do nas lepiej przygotowani. Z drugiej strony wzbogacimy nasz program nauczania, tak aby stał się on bardziej atrakcyjny dla absolwentów Budowlanki – dodaje rektor.
Sygnatariusze porozumienia podkreślają, że wspólne działania, takie jak konkursy, turnieje, wykłady, wystawy, zawsze owocują podnoszeniem jakości kształcenia. Odnowienie współpracy było konieczne ze względów formalnych – w wyniku powiatowej reformy szkolnictwa zawodowego, dotychczasowe zespoły szkół budowlanych, ekonomicznych i zawodowych zostały rozwiązane, a szkoły zawodowe i technika wchodzące w ich skład znalazły się w jednym centrum (w skład drugiego wszedł Mechanik oraz CKU). Zbiegło się to ze zmianami we władzach PWSZ i strukturze uczelni
(żet)