Czwartek, 10 października 2024

imieniny: Franciszka, Pauliny, Daniela

RSS

28.03.2015 16:00 | 2 komentarze | żet

W nocy z 28 na 29 marca nastąpiła zmiana czasu z zimowego na letni. Dla większości z nas skończyło się to skróceniem czasu snu o godzinę... Czy zmiana czasu to zwyczajne "pranie mózgu", czy też przemawiają za tym jakieś racjonalne przesłanki?

Zmiana czasu. Pranie mózgu czy... oszczędność?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O potrzebie stosowania czasu letniego i zimowego pisał już Benjamin Franklin, jednak na poważnie do tego pomysłu powrócono dopiero pod koniec XIX wieku i na początku wieku XX. Brytyjczyk William Willett już w 1907 roku próbował przeforsować ten pomysł. Wskazywał, że utrzymywanie czasu zimowego (właściwego) w lecie nie ma sensu, gdyż powoduje to "marnotrawstwo" światła dziennego. Jednak jego argumenty nie trafiły do przekonania rządzących imperium.

Jako pierwsi czas letni wprowadzili Niemcy podczas I wojny światowej. 30 kwietnia 1916 roku zegarki w Rzeszy i Austro-Węgrzech przesunięto o godzinę do przodu, a 1 października tego samego roku o godzinę do tyłu. Wkrótce pomysł zaadaptowali Brytyjczycy i Amerykanie.

Główny argument za wprowadzeniem czasu letniego wiąże się z oszczednością paliwa służącego do produkcji prądu - jeśli latem jasno jest w godzinach od 5 do 19, to przesunięcie zegarów o godzinę do przodu pozwoli oszczędzić energię, gdyż niewielu ludzi wstaje przed godz. 6 i chodzi spać o 19.

Krytycy zmiany czasu podnoszą, że jest to męczące dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia, którzy potrzebują kilku dni na dostosowanie swojego zegara biologicznego do nowych warunków. Ponadto przestawianie czasu przysparza niemałych kłopotów kolejarzom i lotnikom (przy zimowej zmianie czasu pociągi muszą stać godzinę, aby następnie wrócić na trasę zgodnie z rozkładem, przy zmianie czasu na letni z automatu "zaliczają" godzinę spóźnienia).

W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy została wprowadzona w 1919 roku, jednak w przyszłości zrezygnowano z tego rozwiązania. W kolejnych latach czas zmieniano w czasie okupacji niemieckiej, a także w latach 1946-1949, 1957-1964, by ostatecznie wrócić do cyklicznej zmiany czasu w 1977 roku.

Czasu w Europie nie zmienia się tylko w Islandii, Rosji i Białorusi.

żet (na podstawie pl.wikipedia.org)