Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Reforma oświaty w Raciborzu. Nauczyciele Mechnika mają głos [RELACJA NA ŻYWO]

13.03.2015 15:58 | 0 komentarzy | żet, ma.w

Nauczyciele Zespołu Szkół Mechanicznych i Centrum Kształcenia Ustawicznego spotkali się na Zamku Piastowskim w Raciborzu z władzami powiatu raciborskiego, aby zapoznać się z założeniami planowanej reformy szkolnictwa zawodowego w naszym mieście.

Reforma oświaty w Raciborzu. Nauczyciele Mechnika mają głos [RELACJA NA ŻYWO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

godz. 16:38

Około 60 osób zjawiło się w sali konferencyjnej. Zaczęło się od humorystycznej wpadki starosty Winiarskiego, który przedstawił szefa komisji oświaty Adriana...Kurpisa. Zaraz się poprawił, mówiąc, że miał na myśli Adriana Plurę a Kurpis i Plura to prawie te same nazwiska. Wywołało to powszechną wesołość zebranych.

Starosta powiedział, że wczorajsze spotkanie na temat przyszłości ZSE i ZSZ przebiegło dosyć spokojnie. - Mam nadzieję, że dzisiaj rownież tak będzie. Sytuacja wasza jest inna, działacie praktycznie w jednym budynku. Łatwiej będzie rozmawiać - uznał Ryszard Winiarski.

godz. 16:45

- Chcemy pozyskiwać więcej uczniów spoza powiatu - bardzo w to wierzymy. 15 procent na ogólną liczbę młodzieży to wersja optymistyczna - mówił Marek Kurpis referujący prezentację nt. reorganizacji.

- Nasza koncepcja to propozycja.Jeżeli państwo będziecie mieli lepsze, ciekawsze propozycje to głęboko się nad nimi pochylimy - obiecał wicestarosta.

godz. 16:50

Omawiając wyprowadzenie ZSZ z obecnej siedziby na początku 2018 roku Kurpis przyznał, że to data umowna. Dwa miesiące wcześniej albo później -to także możliwe.

4,2 mln zł (3,5 mln zł z UE) to pieniądze przygotowane na przeprowadzenie reformy.

- Docelowo szkolnictwo zawodowe ma być u pracodawców - oznajmił M. Kurpis.

godz. 16:52

Wicestarosta Marek Kurpis wyjaśnił, że spotkania konsultacyjne dotyczące reformy szkolnictwa zawodowego w powiecie raciborskim są organizowane w marcu, aby w maju - kiedy w szkołach trwa gorący okres związany z naborem na nowy rok szkolny - reforma była omówiona i nabór mógł zostać przeprowadzony bez komplikacji.

godz. 16:54

W trakcie swej prezentacji Marek Kurpis wyjaśnił, że reforma szkolnictwa zawodowego w powiecie raciborskim ma przełożyć się na większe wykorzystywanie środków przeznaczonych na podnoszenie umiejętności nauczycieli.

godz. 16:55

Prognozowana liczba uczniów w roku szkolnym 2019/2020 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 (złożą się na nie szkoły, które obecnie wchodzą w skład Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu) to 810. Uczniowie ci będą uczyć się w 27 oddziałach. Liczba etatów przeliczeniowych nauczycielskich wyniesie 88,3.

godz. 16:57

W kolejnej części swej wypowiedzi wicestarosta zwrócił uwagę, że reforma ma przełożyć się na zdobycie środków finansowych, które zostaną przeznaczone na:

  • budowę, przebudowę, remont laboratoriów dydaktycznych i pracowni praktycznej nauki zawodu,
  • zakup wyposażenia laboratoriów dydaktycznych i pracowni praktycznej nauki zawodu (w tym zakup wyposażenia dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych),
  • przebudowę i doposażenie dwóch pracowni obróbki skrawaniem i cnc oraz przebudowę i remont pracowni ogólnobudowlanej.

godz. 16:59

W nowym centrum ZSE i Budowlanki będzie średnio po 700 uczniów. Będzie trudniej niż obecnie, dlatego potrzebna jest nowa sala gimnastyczna. 2 LO gdzie planowano taki obiekt straci go na razie na rzecz Ekonomika. Powiat chce budować salę prędzej przy Ekonomiku niż Mickiewiczu.

Pytania z sali

godz. 17:00

Jakie będą zasady przenoszenia do nowopowstałego centrum?

Kurpis: jesteśmy po konsultacji z kuratorium i urzędami w Sosonowcu i Gliwicach. Czy będzie to aneks czy nowa umowa - przekażemy po konsultacji z radcami prawnymi, do 1 września trzeba to zrobić.

Długa cisza. Kurpis: Nie wierzę że nie ma pytań.

godz. 17:02

Co sie stanie z dyrektorami i wicedyrektorami?

Kupris: nie mamy wpływu na konkurs poza trzema głosami zarządu w komisji konkursowej. Mamy 5 dyrektorów, większość jest przygotowana do pełnienia roli głównego. Zostanie dwóch, ich kapitał jest mocny by zostać wicedyrektorem, to dla nich możliwość. Będzie problem techniczny, bo wakaty trzeba wykazać w arkuszu organizacyjnym ale to sztuczny zabieg, zdecydowana większość zostanie z funkcjami kierowniczymi.

godz. 17:04

Pracownicy administracji i obsługi - co z nimi?

Przeniesiemy. Chcemy tam oszczędności. Skonsultujemy ze związkami. Mamy dobre doświadczenia. Konkretnie najwięcej ruchu będzie w ZSZ. Stawiamy na odejścia naturalne. Wiemy ile i kto nabędzie uprawnienia emerytalne. Tak chcemy to robić. Nie chcemy sytuacji ze ktoś zostanie bez pracy. Już jest takich 5 osób.

Co z tym CKP? Będzie istnieć?

Powinno funkcjonować ale nie na obecnych zasadach. Tam gdzie nie weźmie pracodawca tam będzie szkolić CKP. Kadra? Bez rewolucji. Każdy dyrektor będzie musiał przedstawić funkcjonowanie CKP. Do końca maja ruch kadrowy jest tylko możliwy./

godz. 17:06

- My się w Mechaniku troszkę dusimy jeśli chodzi o pracownie - powiedział jeden z nauczycieli. Pyta, co stanie się z pracowniami budowlanymi, które obecnie znajdują się w CKU - czy nie zostaną przeniesione do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (w skład, którego wejdzie Bodowlanka)?

Marek Kurpis powiedział, że część pracowni może funkcjonować na obecnym obiekcie przy Zamkowej, np. pracownia stolarska. Temat ten zostanie jeszcze przedyskutowany - szczegółowy rozkład pracowni w budynkach zostanie wypracowany w najbliższych miesiącach.

godz. 17:08

- Jako związki zawodowe postulujemy, aby do reformy włączyły się licea ogólnokształcące i nauczyciele, którzy nie będą mieli możliwości wykonywać pełnego etatu, mogli go uzupełnić w liceach ogólnokształcących.

Marek Kurpis wyjaśnił, że jeśli w innych placówkach nauczyciele będą mieli nadgodziny, to nauczyciel, który nie może wykonywać pełnego etatu, na wniosek dyrektora szkoły, w której uczy, będzie miał możliwość uzupełnienia etatu w szkole, w której nauczyciele mają możliwość wypracowywania nadgodzin.

godz. 17:09

Nauczyciele pytają o zerowy arkusz organizacyjny na nowy rok, czy ma to być arkusz połączonych jednostek, czy też osobne arkusze dla poszczególnych jednostek (według obecnego wzoru).

Marek Kurpis: arkusze mają powstać według dotychczasowego wzorca - nabór zostanie przeprowadzony "po staremu", a unifikacja placówek oświatowych zostanie przeprowadzona dopiero po naborze. (Dodatkowe pytania dot. arkusza organizacyjnego - Czy godziny zniżek dyrektorów będą wrzucone w wakat? Odpowiedź:Tak. Czy dyrektorzy mogą już teraz współpracować w uzupełnianiu etatów nauczycieli? Odpowiedź: Będzie to trudne, ponieważ plany naborowe są bardzo otwarte).

godz. 17:13

Pytanie: Czy możemy uzyskać zapewnienie, że po zakończeniu naboru, nauczyciele, którzy w ruchu kadrowym majowym otrzymali wypowiedzenie (lub też ich etat został obniżony) dostaną w pierwszej kolejności godziny szkolne, które się pojawią?

Marek Kurpis: takie dyspozycje dostaną dyrektorzy.

Spotkanie zakończyło się o godz. 17.14.


Czytaj również:

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Andrzej Chroboczek

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski