Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Sowiecki kałmuk i esesman czyli radni o hołdzie dla ofiar Tragedii Górnośląskiej

19.02.2015 08:58 | 0 komentarzy | ma.w

Franciszek Mandrysz apeluje o upamiętnienie przez radę miasta 70 rocznicy Tragedii Górnośląskiej i ogłoszenie w Raciborzu Dni Pamięci jej ofiar. Marek Rapnicki uważa, że hołd należy się wszystkim ofiarom wojny, zwłaszcza w kontekście Marszu Śmierci z 1945 roku.

Sowiecki kałmuk i esesman czyli radni o hołdzie dla ofiar Tragedii Górnośląskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radny Mandrysz zgłosił tę propozycję na posiedzeniu komisji oświaty. Wskazał, że wiele śląskich miast przygotowało już stosowne uchwały, a prezydent RP Bolesław Komorowski odsłonił tablicę pamiątkową w Radzionkowie. - Tragedia Górnośląska dotyczyła wielu mieszkańców Raciborza. Może nawet w większym stopniu niż w miastach jak Bytom czy Siemianowice Śląskie. Mam propozycję uchwały w tej sprawie - oznajmił i przekazał projekty prezydentowi Lenkowi.

Oto treść oświadczenia w tej sprawie.

Rada Miasta Racibórz składa hołd mieszkańcom Raciborza  Górnego Śląska, którzy w styczniu 1945 roku stali się ofiarami masowych zbrodni dokonanych przez Armię Czerwoną, grabieży, gwałtów. Byli osadzani w obozach. Dziesiątki tysięcy mieszkańców Górnego Śląska zostało deportowanych w głąb związku sowieckiego do niewolniczej pracy. Wielu z nich nigdy nie powróciło do swoich najbliższych. Niech pamięć ofiar Tragedii Górnośląskiej będzie przestrogą dla przyszłych pokoleń. Oddajmy im hołd.

- Myślę, że do tego oświadczenia mogą się przyłączyć wszyscy radni. Proszę o rozważenie. Jest o tym głośno, a kiedyś był to temat tabu - podkreślił F. Mandrysz.

Na jego propozycję zareagował radny Marek Rapnicki. Przyznał, że chętnie podpisze i zagłosuje bo interesuje go historia XX wieku. Podzielił się jednak swymi wątpliwościami z resztą rady. - Sowiecki kałmuk z pepeszą nie biegłby w lewo gdyby wcześniej esesman nie biegł w prawo. Takie oświadczenie ma sens jeśli my spojrzymy szerzej na problem. Racibórz jest miastem przez który szedł zimowy marsz śmierci z Auschwitz. Nawet jest jeszcze kilka śladów w postaci małych, zapomnianych monumentów na terenie Brzezia od strony Pogrzebienia. Ja chętnie się przyczynię do rozszerzenia takiego oświadczenia ażeby wynikało z niego pochylenie się nad okropnością wojny jako takiej, by pokazać całokształt. Warto powiedzieć co Racibórz oglądał w 1945 roku - marsz śmierci pędzonych ze strachu niemieckiego. Świetna okazja by pokazać, że nikt tu nie był bez winy - przekonywał M. Rapnicki.

Autor propozycji o hołdzie polemizował z radnym o prawicowych poglądach. - Czy 16-letni wówczas chłopcy z Raciborza byli temu winni? Do Karagandy ich zesyłali - podkreślał rajca z Markowic.

Prezydent Mirosław Lenk stwierdził, że to nie czas "by się przekonywać do rzeczy oczywistych". Paweł Rycka szef komisji oświaty dodał, że kto chce podpisać oświadczenie ten to zrobi i zakończył dyskusję.

Ludzie:

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.