Mammobus w powiecie wodzisławskim. Badania dla pań po 50-tce za darmo
Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka Piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Program jest jednym z Narodowych Programów Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Kogo dotyczą badania w ramach Programu?
Programem objęte są kobiety w wieku 50-69 lat, ponieważ jest to grupa szczególnie narażona na zachorowanie na raka piersi. Na badania nie potrzebne jest skierowanie lekarskie. Badanie jest bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Szczególnie apelujemy do Pań z rocznika 1965, ponieważ w tym roku wchodzą Panie do Programu i po raz pierwszy mogą wykonać badanie bez skierowania i bezpłatnie - informuje Beata Jabłonowska z LUX MED Diagnostyka.
Mammografię można będzie wykonać:
- Radlin – 11 i 12 lutego przy Miejskim Ośrodku Kultury, ul. Mariacka 9 ,
- Wodzisław Śląski – 13 lutego przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Bogumińska 8,
- Czyżowice (gm. Gorzyce) – 17 lutego przy Wiejskim Domu Kultury, Strażacka 8.
Jak się zarejestrować?
Organizatorzy akcji rekomendują wcześniejszą rejestrację telefoniczną pod numerem telefonu: 586 662 444 (call center czynne jest 7 dni w tygodniu).
Bezpłatne badania kierowane są do kobiet w wieku 50-69 lat (roczniki 1946-1965), które w ciągu dwóch ostatnich lat nie miały wykonywanej mammografii.
Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Poprzez objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w populacji 50 – 69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi, ma na celu zwiększenie odsetka nowotworów piersi wykrywanych w najwcześniejszym stadium zaawansowania klinicznego. Otrzymywany wynik badania skryningowego (przesiewowego) to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją – czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. Nie jest on w formie pełnego opisu diagnostycznego tak, jak przy tradycyjnym badaniu. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.
źródło: LUX MED, oprac. żet