Poniedziałek, 23 grudnia 2024
imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona
RSS
Święta są nie tylko okazją do rodzinnych spotkań, ale i wspomnień, które im często towarzyszą. Tym razem wyjątkowym prezentem dla wszystkich tych, którzy lubią wracać do przeszłości, będzie druga część książki „Małe jest piękne”...
Rada Ministrów zajmuje się projktem ustawy, który zakłada podniesienie VAT z 8% do 23%. Jak poinformowało MRiRW, minister Czesław Siekierski skierował sprzeciw do ustawy.
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dd 3 do 26 lipca 2024 r. hodowcy świń mogą ubiegać się o środki na sfinansowanie podjętych w bieżącym roku działań bioasekuracyjnych.
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, 27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Na ten cel przeznaczono 230 mln zł.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o konieczności złożenia informacji przez hodowców.
Jak informuje ARiMR, hodowcy trzody chlewnej, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z aktualnymi ograniczeniami na rynku rolnym, mogą się ubiegać o pomoc finansową jeszcze tylko do 15 września 2023 r. Dotychczas do placówek Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 21 tys. wniosków o to wsparcie.
Tradycyjna jesienna wystawa drobnego inwentarza rozpoczęła się w sobotę. Impreza, w której biorą udział hodowcy z całego regionu potrwa dwa dni.
Ptasia grypa nadal sieje spustoszenie, tyle że już za granicami naszego kraju. W Rychwałdzie stwierdzono ją w drobiu hodowlanym. W efekcie wojewoda wydał rozporządzenie również dla naszego regionu, bo czeska miejscowość znajduje się nieopodal okolicznych miejscowości. Sternik województwa wyjaśnił również, co z zakazem wstępu na...
Długo oczekiwany źrebak o imieniu Favoletta przyszedł na świat dziś około 4.30 rano. Jego mama Fairy Tale nie kryje dumy i zadowolenia. Podobnie jak rodzina Herzog, dla których jest to pierwsza taka sytuacja w ich stajni.
Jak informuje Agencja, 7 lutego zakończyło się przyjmowanie wniosków w ramach „Nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. Wpłynęło 34 620 wniosków.
Przedmiotem spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami tego sektora w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich były bieżące zagadnienia ważne dla branży mleczarskiej były.W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji rolniczych, spółdzielni mleczarskich oraz federacji konsumentów.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do 7 lutego 2023 r., czyli o tydzień dłużej niż zakładano, producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w wyniku trwającej wojny, mogą składać wnioski o nadzwyczajną tymczasową pomoc. Wsparcie finansowane jest z budżetu PROW na lata 2014-2020.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiada wsparcie dla producentów trzody chlewnej szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że producenci świń mogą starać się o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych.
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiły się już pierwsze w tym sezonie ogniska choroby u ptaków dzikich oraz hodowlanych. Utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia kolejnymi ogniskami grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób. Ministerstwo przypomina, że hodowcy drobiu mają obowiązek ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji.
- Opierając się na strategii wizji zero, obie instytucje chcą dążyć do zmniejszania i wyeliminowania wypadków przy pracy i chorób zawodowych, stosując strategię prewencji, co wiąże się ze stworzeniem lepszych warunków pracy i poprawą zdrowia rolników -poinformowali urzędnicy.
Rozmawiamy z rolnikami o tegorocznych zbiorach, cenach w skupach i galopujących cenach. Nasi rozmówcy starają się przeczekać obecny kryzys. Jednocześnie przyznają, że gdyby byli pesymistami, już dziś musieliby zwijać działalność.
Z Sebastianem Jaroszem, 30-letnim mieszkańcem Ponięcic (gm. Rudnik), a zarazem przewodniczącym Związku Śląskich Rolników na terenie powiatu raciborskiego rozmawiamy o tym, jak to jest być młodym rolnikiem. Pytamy o problemy i perspektywy. Rozmawia Dawid Machecki.
Najnowsze komentarze