Czwartek, 5 września 2024

imieniny: Doroty, Wawrzyńca, Herkulesa

RSS

Mieszkanka Kuźni Raciborskiej na Campusie Polska Przyszłości. Czy warto było tam pojechać? [FELIETON]

6 godzin temu | 5 komentarzy | d

- Campus Polska Przyszłości 2024 to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. Był to czas pełen inspiracji, nauki i nowych znajomości - pisze w swoim felietonie Michalina Kowol. - Uczestnicy czuli się częścią dynamicznej społeczności młodych ludzi, którzy chcą mieć realny wpływ na przyszłość naszego kraju - dodaje. W trakcie wydarzenia miała okazję spotkać się m.in. z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, Robertą Metsolą. Poniżej prezentujemy felieton mieszkanki Kuźni Raciborskiej.

Mieszkanka Kuźni Raciborskiej na Campusie Polska Przyszłości. Czy warto było tam pojechać? [FELIETON]
W trakcie wydarzenia kuźnianka miała okazję spotkać się m.in. z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, Robertą Metsolą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Campus Polska Przyszłości 2024: Nowe Horyzonty dla Młodych Polaków

Campus Polska Przyszłości to coroczne wydarzenie, które przyciąga tłumy młodych, ambitnych Polaków z całego kraju. W tym roku w dniach 23-29 sierpnia odbyła się już czwarta edycja, która niezmiennie odnalazła swoje miejsce na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie-Kortowie. Bezpośrednia bliskość wód Jeziora Kortowskiego dostarczyła dodatkowych walorów wizualnych temu pełnemu inspirujących spotkań, warsztatów i dyskusji wydarzeniu.

Campus rozpoczął się od uroczystej inauguracji, w której udział wzięli czołowi politycy, w tym m.in Premier RP, Donald Tusk. Wygłoszone przemówienia podkreślały znaczenie zaangażowania młodych ludzi w życie publiczne oraz konieczność wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości.

Jednym z głównych elementów Campusu były warsztaty i panele dyskusyjne. Uczestnicy mieli okazję zgłębiać zagadnienia zawarte w pięciu głównych filarach tematycznych:

  • Kompetencje przyszłości
  • Bezpieczny Świat
  • Komfort Życia
  • Społeczeństwo Równości
  • Gospodarka i Technologie

Eksperci z różnych dziedzin dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, co pozwoliło uczestnikom zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć horyzonty. Z mojej perspektywy najciekawsze były spotkania związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, wielokulturowością, cyberprzestrzenią oraz mediami. Jest to związane z moją ścieżką kształcenia na kierunkach: Bezpieczeństwo Narodowe i Międzynarodowe oraz Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Dużą uwagę poświęcono także tematowi regionalizacji i sile, która wypływa z decentralizacji państwa.

Podczas paneli była specjalnie wydzielona część na dyskusję. Dlatego udało mi się poruszyć temat bezpieczeństwa naturalnego w obliczu postępujących zmian klimatycznych na płaszczyźnie lokalnej. W mojej opinii musiała pojawić się kwestia zabezpieczenia gmin przed negatywnym wpływem sytuacji noszących znamiona klęsk żywiołowych (powodzie, pożary). Takim elementem jest m.in budowa zbiorników retencyjnych, co wskazuje na błędy w decyzji o zaprzestaniu budowy Zbiornika Kotlarnia. Poruszono także ścieżki alternatywne, co podniosło walory merytoryczne dyskusji i wskazało możliwe kierunki działania dla władz samorządowych.

Campus Polska Przyszłości to nie tylko nauka, ale również sfera kulturalno-rozrywkowa. Wieczorne koncerty, spektakle teatralne i pokazy filmowe były doskonałą okazją do relaksu i integracji, a także poznania bliżej trudnodostępnych bohaterów popkultury, którzy byli często prelegentami w różnorodnej tematyce. Najlepiej zapadły mi w pamięć koncerty zespołu Kwiat Jabłoni oraz Vito Bambino. Ciekawym doświadczeniem były również koncerty Mary Spolsky oraz Kasi Lins. Godny uwagi był także spektakl “Wypiór” z Magdaleną Boczarską i Mateuszem Banasiukiem w rolach głównych. Tego typu wydarzenia pozwoliły na chwilę oddechu po bardzo intensywnym dniu.

Każdego dnia zostały umieszczone w planie spotkania z inspirującymi osobami. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z liderami społecznymi, politykami oraz ekspertami z różnych dziedzin. Wśród gości znaleźli się m.in. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, prezydent-elekt Białorusi Swietłana Cichanouska, była premier Finlandii Sanna Marin czy legenda polskiej polityki - Jerzy Buzek. Te rozmowy były nie tylko pouczające, ale również skłaniały do refleksji nad przyszłością Polski i Europy. W programie znalazły się także spotkania ze sportowcami, którzy nie tylko opowiadali o swoim życiu, ale także brali udział w różnego rodzaju aktywnościach fizycznych razem z uczestnikami Campusu. Tym sposobem miałam okazję poznać m.in Justynę Kowalczyk-Tekieli, Roberta Korzeniowskiego czy Marcina Gortata.

Campus Polska Przyszłości 2024 to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. Był to czas pełen inspiracji, nauki i nowych znajomości. Uczestnicy czuli się częścią dynamicznej społeczności młodych ludzi, którzy chcą mieć realny wpływ na przyszłość naszego kraju. To doświadczenie z pewnością zmotywowało wielu z nich do dalszego działania i angażowania się w życie społeczne i polityczne. Campus Polska Przyszłości jest wydarzeniem, które skłania polską młodzież do wzięcia losu w swoje ręce i rozwijania swoich zainteresowań w działalności społecznej. Jest to prosty sposób na ogólnopolską promocję swojego regionu i zadbanie o jego interesy na arenie ogólnopolskiej. Z tego względu serdecznie polecam wszystkim chętnym wzięcie udziału w rekrutacji na 5 edycję Campusu w 2025 r.

Michalina Kowol