Rodło o nazwach dla nowych rond w Rudniku i Raciborzu: nasza propozycja działa jak płachta na byka
Kazimierz Głowacki prezesujący klubowi Rodło w Raciborzu (skupia patriotów popularyzujących wartości narodowe), protestuje w sprawie odrzucania przez władze samorządowe propozycji nowych nazw dla rond w powiecie. Rodło chce, by patronem ronda w Rudniku był abp Józef Gawlina, a skrzyżowanie przy „Mechaniku” w Raciborzu upamiętniało organizację, którą reprezentuje Głowacki.
Szanowny panie redaktorze,
W ostatnim czasie dzieje się wiele niedobrego, co dotyczy godnego upamiętnienia Rodła, naszej historii, naszych patriotów i ludzi którzy dla Polski się poświęcili, jej służyli, o nią walczyli i często oddawali za Ojczyznę swoje życie.
Dotyczy to nadania nazwy ronda w Rudniku im. biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Gawliny oraz nadania nazwy dla ronda w Raciborzu u zbiegu ulic Armii Krajowej, Bosackiej i Zamkowej im. Rodła.
W Rudniku od ponad roku władze Gminy Rudnik utrudniają nam nadanie tej nazwy. Podobnie jest z rondem koło „Mechanika”.
Nazwa, która nikogo nie drażni
W Rudniku, gdzie w radzie gminy jest większość radnych z mniejszości niemieckiej, nazwa, w której ma być napisane: biskup Wojska Polskiego, działa jak przysłowiowa płachta na byka.
Paru tamtejszych radnych zgadza się na nadanie nazwy, która nikogo by nie drażniła, żeby było tylko biskupa Gawliny. Wszystko co dotyczy nadania pełnej nazwy związanych z biskupem Gawliną w różnych miejscach na terenie Gminy Rudnik, nie jest akceptowane przez mniejszość niemiecką. Takie podejście świadczy o celowym nieodpowiednim traktowaniu pamięci biskupa polowego W.P. Józefa Gawliny.
Dotyczy to: nazwy ulicy koło kościoła i plebani w Rudniku, nazwy szkoły w Rudniku, nazwy ścieżki turystycznej w tej okolicy, czy ogrodów Gawliny w Strzybniku. Może znajdzie się ktoś kto poprze nasz wniosek i potrafi wytłumaczyć, że nadanie proponowanej przez nas nazwy rondu w Rudniku im. Biskupa Polowego W.P. Józefa Gawliny, bardziej będzie promować Rudnik aniżeli inna nazwa?
Rodło broniło polskości
Wracając do nadania nazwy Rondu przy „Mechaniku”, niezrozumiałe jest to, że od ponad dwóch lat nie zdecydowano się nadać nazwy rondu imienia Rodła.
Pisaliśmy w tej sprawie do władz 4 kwietnia 2019 r., 16 listopada 2020 r. i 11 lutego tego roku.
Należy przypomnieć, że Rodło w Raciborzu zaczęło działać najwcześniej od wszystkich innych oddziałów, bo już od grudnia 1922 roku, natomiast w Berlinie od stycznia 1923, a w Opolu od 18 lutego 1923 roku. Racibórz przed wojną był jednym z głównych ośrodków życia polskiej mniejszości w Niemczech. Siedzibą tutejszego oddziału Rodła był Dom Narodowy „Strzecha”. W przyszłym roku przypadać będzie setna rocznica powołania organizacji spod znaku Rodła w Raciborzu. Tę piękną tradycję podtrzymuje działający Klub Rodło Racibórz, który powstał z inicjatywy mieszkańców ziemi raciborskiej.
Lekceważona organizacja
W Raciborzu nie mamy radnych z mniejszości niemieckiej i niezrozumiałe jest to, że komuś przeszkadza nadanie nazwy im. Rodła. W Polsce jest wiele nazw ulic, rond, szkół itd. imienia Rodła, a w Raciborzu od ponad 10 lat lekceważy się tą stuletnią organizację.
W ostatnim czasie został w lokalnej prasie ogłoszony konkurs mający wyłonić nazwę dla nowo powstałego Ronda. Nikt wtedy nie dodał, że od ponad dwóch lat kluby Rodła wnioskowały także swoją nazwę. Można było ją także przedyskutować. W wyniku konkursu nazwa rondo Zamkowe zajęła pierwsze miejsce.
Bożek, Kostka i brak promocji
Drugą naszą propozycją było nadanie rondu imienia Arki Bożka, który brał udział w III Powstaniu Śląskim. W tym roku przypada setna rocznica jego wybuchu. Arka Bożek był nie tylko powstańcem, lecz także Rodłakiem.
Kolejną propozycją jest upamiętnienie ronda imieniem Huberta Kostki z Markowic, który w 1957 roku został zawodnikiem Unii Racibórz. Kostka to reprezentant Polski (także jako kapitan) i mistrz olimpijski z 1972 r. W przyszłym roku przypadać będzie 50. rocznica zdobycia przez niego medalu olimpijskiego z reprezentacją Polski.
Nazwa Rondo Zamkowe nie promuje miasta, ponieważ niemal w każdym mieście jest jakiś zamek. Ronda, ulice skwery, place itd. powinny swą nazwą coś mówić o zasłużonych dla miast ludziach, organizacjach, stowarzyszeniach lub ważnych datach historycznych.
Kazimierz Głowacki, prezes klubu Rodło
*śródtytuły pochodzą od redakcji
Komentarze
17 komentarzy
Ludzie rodzinne już się w niemczech skończyło to wraca po latach do polski i udaje patriotę , a może by się tak wzioł do uczciwej pracy
Kabaret panie kabaret.,,Patrioci" od rond.
Możne na te ronda przenieść pomniki
Arka Bożek nie brał udziału w III powstaniu!
Biskup Gawlina był biskupem polowym Wojska Polskiego (od Andersa) a znaczna część jego rodziny po wojnie wyemigrowała do Niemiec
Niepotrzebne pieprzenie.. Rondo Zamkowe jest git
Jo bych nazwoł rondo imieniem ,Jadwiga,to nowi Święci,
Kundlizm jest tak bardzo powszechny jeśli chodzi o wyznawane "wartości", że nie dziwi nic. Im już wystarczają same lody na patyku, i to w każdej jednej sferze symbolicznej.
Miasto w plebiscycie wybrało nazwę Zamkowe, ale prezes jakiegoś stowarzyszenia kanapowego wie lepiej.
Rondo zamkowe , rondo Rudnik , zjazd na Racibórz , zjazd na Kraków etc. Kierowca oczekuje prostych , intuicyjnych nazw , tyle. Postaciom historycznym lub legendarnym to możecie stawiać pomniki na ryneczkach i parkowych alejkach.
goń się typie !
A kim ten Pan jest, żeby dyktować nam, mieszkańcom Raciborza czy Rudnika jak mamy nazwać swoje ronda czy też inne budowle???
tak po prawdzie to mniejszość niemiecka w Polsce powinna zostać uznana za organizacje nie legalną i wroga ustrojowi w Polsce .Nie dość że jest utrzymywana z środków obcego państwa to zachowuje się prowokacyjnie i sabotuje wszystko to do czego dąży polska większość w pewnych państwach takie zachowanie jest nazwane TERORYZMEM.
Nie wypada krytykować ani straszyć konsekwencjami samorządów za podjęte decyzje, takie prawo daje im konstytucja, ta sama której święto dzisiaj obchodzimy
Odczep się Pan! Ludzie zdecydowali w ankiecie, że ma się nazywać zamkowe, więc idź pan szerzyć swój nacjonalizm i swoje widzimisie gdzie indziej. To "jeszcze" nie komuna, gdzie możesz pan sobie decydować za innych. Aczkolwiek za PiSu, to mam czasem wrażenie, że nawet za komuny nie było tak, jak teraz. Weźcie ludzie w końcu przejrzyjcie na oczy! Won ze Śląska z polskimi nacjonalistami.
Ludzie zasłużeni dla miasta? Proszę bardzo - Bernert, Proske, Ulitzka, Sobtzik, Przyszkowski, Kaschny, Doms, Kuh, Reiners.
Patriota w czasie pokoju uczciwie pracuje dla swojej ojczyzny i umacnia dobre, przyjacielskie relacje z sąsiadami niezależnie od pochodzenia czy narodowości. Co to za patriota co zaraz po otwarciu granic w Europie uciekł do Niemiec i od kilkudziesięciu lat tam pracuje, żyje i pomnaża ich PKB?