Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich czyli L4 po nowemu

09.02.2016 00:00 red

Ma być szybciej i wygodniej. Wraz z nowym rokiem weszły w życie nowe zasady związane z wystawianiem zwolnień lekarskich.

Od 1 stycznia lekarze mogą je wystawiać elektronicznie i za pośrednictwem internetu przesyłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu zarówno ZUS, jak i pracodawca, który założy profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), będzie miał od razu informację o chorobie pracownika, a także liczbie dni jego nieobecności.

Wygodniej dla lekarzy

Wystawianie elektronicznego dokumentu e-ZLA ma trwać krócej, niż wypisywanie papierowego zwolnienia, dzięki Platformie Usług Elektronicznych lub zintegrowanym z PUE aplikacjami gabinetowymi. Po podaniu numeru PESEL pacjenta, lekarz uzyskuje dostęp do danych ubezpieczonego, w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania, a także dane jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny, jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Adres pacjenta czy dane płatnika lekarz wybiera z wyświetlonej listy. Poza tym, system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Możliwy będzie również podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS. System przypomni także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. W przypadku pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu na rehabilitację, system otworzy formularz wniosku ZUS PR-4 i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika. Wystawione przez lekarza e-ZLA zostanie przekazane do ZUS automatycznie. Jeśli lekarze wybiorą elektroniczną formę wystawiania zwolnień, nie muszą, tak jak dotychczas, dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Równocześnie nie ma też już potrzeby pobierania w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA.

Wygodniej dla pracodawcy

Jeśli pracodawca założy profil na Platformie Usług Elektronicznych, od razu otrzymuje wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i samo zwolnienie. Na PUE wydzielone jest specjalne miejsce, w którym widoczne są elektroniczne zwolnienia wysłane na profil płatnika. Istotne jest również to, że pracodawca może za pośrednictwem drogi elektronicznej wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia. Dodajmy, że obowiązek utworzenia profilu do końca 2015 roku ciążył na tych płatnikach, którzy zobowiązani byli do rozliczania składek za więcej niż 5 osób.

Korzyści dla pacjentów

Gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent nie musi dostarczać zwolnienia do pracodawcy (w przypadku pracowników) albo do ZUS (m. in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). Osoba przebywająca na zwolnieniu nie musi już podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS. Tym samym od pacjenta nie jest wymagany termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Dotychczas było tak, że jeśli pracownik nie dostarczył swojego zwolnienia lekarskiego w terminie 7 dni od daty wystawienia, wówczas jego zasiłek chorobowy za każdy dzień zwłoki był obniżony o 25 procent.

Papierowe i elektroniczne

Jeśli pracodawca pacjenta nie ma profilu na PUE, nie jest możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik musi dostarczyć swojemu pracodawcy. Lekarz może wystawiać papierowe zwolnienia według wcześniej obowiązujących zasad do końca 2017 roku. Jeśli wystawi papierowe zwolnienie, będzie musiał poinformować pacjenta o konieczności doręczenia zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) czy ZUS (m. in. w przypadku przedsiębiorców) w termie 7 dni od jego otrzymania. Gdy termin ten zostanie przekroczony, zasiłek chorobowy czy opiekuńczy zostanie obniżony o 25 procent (za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia).

opr. kp

  • Numer: 6 (483)
  • Data wydania: 09.02.16
Czytaj e-gazetę